Tiksinti bomba: geležies trūkumas nėščiosioms ir vaikams
Geležies stoka yra rimta problema, turinti neigiamos įtakos žmogaus vystymuisi ir sveikatai. Šis, dažnai laiku nepastebimas, trūkumas, didina žmonių sergamumą, lėtina vaikų psichomotorinį vystymąsi, daro neigiamą įtaką vaikų mokymuisi bei elgesiui, mažina suaugusių žmonių darbingumą. Kodėl geležies atsargomis ypač reikia pasirūpinti nėščiosioms? Kokio amžiaus vaikai yra geležies stokos pavojuje?
Gyvybiškai svarbus mikroelementas
Geležis – itin svarbus ir žmogaus organizmui reikalingas mikroelementas. Daugiausiai geležies žmogaus organizme yra hemoglobine – baltyme, įeinančiame į eritrocitų sudėtį. Čia jis atlieka gyvybiškai svarbią funkciją: padeda pernešti deguonį po visą kūną. Geležies taip pat randama įvairių fermentų, raumenų baltymo mioglobino sudėtyje, ji stiprina imuninės sistemos veiklą. Svarbu pabrėžti, jog geležies stoka ir mažakraujystė (anemija) – dvi skirtingos, bet susijusios būklės. Žmogaus organizme pradėjus stigti geležies, imamos naudoti jos atsargos – geležis, sujungta su baltymais feritinu ir transferinu. Jokių simptomų šioje stadijoje žmogus nejaučia. Tik šioms atsargoms išsekus, jaučiamas silpnumas, oro trūkumas fizinės veiklos metu, pasireiškia imuninės sistemos susilpnėjimas. Moterims geležies trūkumą gali išduoti sausa, šiurkšti, blyški oda; lūžinėjantys nagai; išopėję lūpų kampai; pabalusios akių junginės (matoma patempus apatinį akies voką); padažnėjęs pulsas, gali atsirasti papildomų širdies ūžesių; dirglumas, nuovargis, mieguistumas, raumenų silpnumas; sutrikusi imuninės sistemos veikla ar išnykusios menstruacijos.
Kai geležies trūksta kūdikiams ar vaikams, sutrinka jų psichomotorinis vystymasis, nervų sistema. Atlikus mokslinius tyrimus pastebėta, jog šio mikroelemento trūkumas gali turėti neigiamos įtakos net ir socialiniam elgesiui, emocijoms, kognityvinei veiklai ir būti tokių susirgimų, kaip dėmesio sutrikimo ir hiperaktyvumo sindromo, priežastis.
Ypatingas dėmesys nėščiosioms ir vaikams
Susirūpinti geležies atsargomis reikia šioms žmonių grupėms:
- Neišnešiotiems naujagimiams – nepakankamos geležies atsargos, per mažas kūno svoris;
- 1 – 4 metų vaikams: nepilnavertė mityba (mažai daržovių, mėsos), anksti pradėtas ir ilgai tęstas maitinimas karvės pienu, per vėlai pradėtas papildomas maitinimas (vėliau nei 6 mėn.);
- Mergaitėms prasidėjusių menstruacijų metu, badavimo, dietų metu;
- Nėščioms ir maitinančioms moterims;
- Netenkantiems kraujo (dažniausiai lėtiniu būdu):
- Gausios ir ilgos menstruacijos, ginekologiniai susirgimai (net 20 proc.);
- Kraujavimas iš dantenų, skrandžio, stemplės, tiesiosios žarnos (hemorojus);
- Uždegiminės žarnų ligos (Krono liga, opinis kolitas);
- Gimdoje kraujuojant iš vaisiaus į motinos organizmą ar vaisiui į vaisių (daugiavaisio nėštumo metu);
- Vyresniems žmonėms:
- Sunku kramtyti mėsą, nepilnavertė mityba;
- Virškinamojo trakto ligos, amžiniai gleivinių pokyčiai, sąlygojantys sumažėjusį geležies įsisavinimą;
- Pašalinta dalis virškinamojo trakto (skrandis, dvylikapirštė žarna);
- Storųjų žarnų vėžys (5 – 10 proc.);
- Ilgas nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (iburofenas) ar aspirino vartojimas (10 – 15 proc.)
Semiamės geležies
Svarbiausia rasti geležies stoką sukėlusią priežastį ir ją pašalinti, pavyzdžiui, stabdyti kraujavimą, gydyti virškinamojo trakto ligas, koreguoti mitybą. Daugiausiai geležies yra jūros gėrybėse (moliuskai, midijos, austrės), jautienoje, avienoje, vištų, kiaulių, jaučių kepenyse, augaliniuose maisto produktuose (grūdinėse kultūrose, vaisiuose, daržovėse). Visgi didžiausią dalį šio mikroelemento organizmas gauna iš mėsos (10 – 30 proc.).
Nėštumo metu vaisius geležies gauna iš mamos organizmo. Jei nėščiajai trūksta šio mikroelemento, jo truks ir kūdikiui.
Kad organizmas iš maisto pasisavintų kuo daugiau geležies, reikia ne tik pasirinkti tinkamus produktus, bet ir juos derinti. Pieno produktai, kava ir taninai, esantys arbatoje trukdo geležies pasisavinimą. Geriausiai ji pasisavinama su vitaminu C. Deja, greitėjant gyvenimo tempui, sudėtinga kasdien valgyti tik subalansuotą, reikalingų medžiagų turintį maistą. Geležies rezervui žmogaus organizme papildyti galima rinktis skystus geležies preparatus, pavyzdžiui, pirmąją vietą tarp geležies maisto papildų užimančią „Floradix skystosios geležies formulę“ (2015 m. gruodžio mėn. „SoftDent“ duomenys). Vokiečių gamintojo „Salus-Haus“ maisto papildas „Floradix“ yra natūralus preparatas be sintetinių dažiklių, skoninių medžiagų ar cheminių konservantų, praturtintas ne tik geležimi, bet ir vitaminu C, B6 ir B12, padedančiais ją pasisavinti. Svarbu žinoti, kad siekiant atstatyti geležies atsargas, geležies preparatai turi būti vartojami net iki 2 – 6 mėn.
Būk atsakinga už mažylį
Nėštumo metu vaisius geležies gauna iš mamos organizmo. Jei nėščiajai trūksta šio mikroelemento, jo truks ir kūdikiui. Todėl svarbu pasitarti su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju dėl maisto papildo „Floradix skystosios geležies formulė“ vartojimo. Kartais, vartojant geriamosios geležies preparatus, gali pasireikšti netoleravimo reiškiniai (šleikštulys, pykinimas, apetito sumažėjimas). Juos sumažinti galima preparatą vartojant mažesnėmis dozėmis.
Nėštumo metu pasisavinto geležies rezervo kūdikiui pakanka iki 4 – 6 mėnesių, vėliau jis išsenka, o su motinos pienu gaunamas šio mikroelemento kiekis yra nepakankamas, tad būtina pradėti pilnavertį papildomą maitinimą. Maisto papildas „Floradix“ yra skanus ir gerai toleruojamas maisto papildas, tinkamas vaikams nuo 1-erių metų.
Šifruojame tyrimus
Geležies stoką gali nustatyti gydytojas, atlikęs bendrą kraujo tyrimą. Geležies trūkumas diagnozuojamas, remiantis feritino kiekio kraujyje sumažėjimu:
– mažiau 12 mikrogr/l – vaikams iki 5 metų;
– 15 mikrogr/l – vyresniems nei 5 metų vaikams.
Mažakraujystė (anemija) pasireiškia sumažėjus hemoglobino kiekiui, kai geležies atsargos išsenka ir kaulų čiulpuose. Diagnozuojama pagal hemoglobino koncentraciją kraujyje – sveiko žmogaus hemoglobino kiekis turėtų būti:
– vyrams 140 – 180 g/l,
– moterims 120–160 g/l,
– sergant geležies stokos anemija jis yra mažesnis nei 90 – 110 g/l.
Svarbu pabrėžti, jog vaikų kraujo hemoglobino norma kinta priklausomai nuo amžiaus, taigi tyrimus analizuoti ir geležies stokos anemijos diagnozę patvirtinti turi gydytojas.