Simptomai, kurių negalima ignoruoti nėštumo metu
Moterims, kurios laukiasi pirmą kartą, bet kokia nėštumo būsena yra nauja, nepatirta ir kelianti klausimų „ar taip turi būti”. Dažnais atvejais moterys kosnultuojasi su draugėmis, diskutuoja apie savo simptomus forumuose, socialiniuose tinkluose ir, be abejo, sulaukia daug patarimų. Deja, ne visada teisingų.
Yra keletas situacijų nėštumo metu, kurios gali reikalauti skubios medicinos pagalbos. Jei nėščia moteris patiria bet kurį iš šių simptomų ar situacijų, ji turėtų kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą arba nedelsiant vykti į skubios pagalbos skyrių:
Problemos šlapinantis: šlapinantis jaučiate deginimą, skausmą.
Gausus vėmimas ir/ar viduriavimas: jei atsirado gausus ir nuolatinis vėmimas ar viduriavimas, dėl kurio atsiranda dehidratacija (skysčių trūkumas).
Karščiavimas: pakilo teperatūra daugiau negu 38 laipsniai
Regos sutrikimai: staiga pradėjo dvejintis vaizdas, atsirado tarsi mirgėjimas akyse, „skraido muselės” ar kiti keisti reiškiniai akyse.
Galvos svaigimas: pradeda svaigti ar stipriai skaudėti galvą, sutrinka koordinacija, stringa kalba.
Mėšlungis: pradeda varginti mėšlungis, kuris niekaip nepraeina net darant tempimo pratimus.
Trauma: smūgis į pilvo sritį ar autoįvykis, net jeigu jaučiatės gerai, vis tiek, būtinai pasikonsultuokite su gydytoju.
Silpnumas: svaigsta galva, stipriai plaka širdis ar jaučiate širdies permušimus.
Kvėpavimo sutrikimai: pasidarė sunku kvėpuoti, spaudžia krūtinę, jaučiate dųsulį, kuris pablogėja arba nepalengvėja ilsintis.
Vidurių užkietėjimas: užkietėjo viduriai ir niekaip nepavyksta išsituštinti daugiau nei 48 valandas.
Niežėjimas: pradeda niežėti visą kūną ar įkyriai niežti pilvo, rankų, kojų, delnų ar padų sritis.
Virusinės ligos: jeigu jaučiate peršalimo simptomus, geriau pasitarti su gydytojų dėl medikamentų vartojimo/nevartojimo.
Vaisiaus judesių sumažėjimas, dingimas: kai aiškiai jausite mažylio judesius (dažniausiai nuo 28 savaitės), visuomet juos fiksuokite mintyse. Jeigu pastebėsi, kad kurį laiką nejaučiate judesių ar jų skaičius itin sumažėjęs, ramiai atsigulkite, atsipalaiduok, pakutenkite pilvuką, švelniai pabaksnokite, suvalgykite kažką saldaus. Jeigu vis tiek nejaučiate judesių, kreipkitės į skubios pagalbos skyrių.
Skausmas: stiprus, nuolatinis, ilgalaikis skausmas pilvo srityje nėra normalu. Nėštumo metu augant gimdai, moterys dažnai jaučia aštrų, kartais buką skausmą pilvo srities šonuose, tačiau šis skausmas trumpalaikis. Suskaudo ir praėjo. Jeigu jaučiate intensyvų, varginantį skausmą pilvo apačioje, stipresnį nei menstruacijų metu, nedelskite ir vykite į gydymo įstaigą pasitikrinti.
Tepimas ar kraujavimas: nėštumo metu negalima nekreipti dėmesio į kraujavimą.
Pastebėjote gausesnį šviesų kraują? Nedelsdama kreipkitės į gydytoją.
Makšties išskyros: normalu, kad nėštumo metu pas moterį yra išskyrų (kaip ir ne nėštumo), tačiau jeigu matote žymų jų pagausėjimą, spalvos pasikeitimą, atsiranda nemalonus kvapas, makšties ar vulvos niežulys, skausmas praneškite gydytojui.
Priešlaikinio gimdymo požymiai: jeigu nėštumo trukmė mažesnė nei 37 savaitės ir jaučiate gimdos susitraukimus (nugaros skausmą, pilvo skausmus), daugiau nei 4 kartus per valandą, jeigu jaučiate sunkumą dubens srityje, būtinai pasitarkite su gydytoju.
Tinimas: veido, rankų patinimas nėštumo metu yra normalu, tačiau jeigu pastebėjote, kad jums stipriai tinsta kojos ir kulkšnys, rodos, staiga priaugote daugiau svorio, nedelsiant pasitarkite su gydytoju.
Depresija: apima didelis nerimas, nusivylimas, liūdesys, užeina panikos priepuoliai, nebegalite susitvarkyti su savo kasdieniais rūpesčiais, kyla mintys apie savęs žalojimą. Nenurašykite visko hormonams ir nelaukite, kad „po gimdymo viskas pasikeis“.