Pastojau, kas toliau?
Nėštumo tetsterio langelyje išvydote du brūkšnelius – užplūdo didžiulis džiaugsmas, norisi rėkti, šaukti visam pasauliui „Aš laukiuosi!!!“. Sukasi mintys, kaip šia žinia nudžiuginti būsimą tėvelį, kaip pranešti būsimiems seneliams… Ir nejučia pradeda suktis mintys „o kas toliau?“. Kaip reaguos darbdavys, ar sugebėsiu auginti vaikelį, ar užteks pingų, kas dabar bus su mano kūnu, ką man dabar daryti?
Sumani Mama skuba į pagalbą. Pirmiausia, nurimkite ir atidžiai išstudijuokite tai, kas jus lydės viso nėštumo metu.
Nėštumo savaitės
Jeigu iki šiol draugių klausinėjai, kelintas joms nėštumo mėnuo, tai dabar teks išmokti skaičiuoti ne mėnesiais, o savaitėmis. Nėštumas trunka 40 savaičių. Jeigu nėštumo testą pasidarei vos pastebėjus, kad dingo menstruacijos, tai tikriausiai tau apie 5 savaitėles. O galbūt tiksliai žinai, kada tavo kūdikėlis buvo pradėtas?
Paprastai kūdikiai gimsta 37-41 nėštumo savaitę.
Nėštumo trimestrai
Nėštumo savaitės skirstomos į trimestrus:
- Pirmas nėštumo trimestras – 0 – 12 savaitės
- Antras nėštumo trimestras – 13 – 28 savaitė
- Trečias nėštumo trimestras – 29 – 40 savaitė
Nėščiosios kortelė
Prasidėjus antrajam trimestrui, gydytojas ginekologas Jums išrašys Nėščiosios kortelę, t.y. forma 113/a (kelių lapų medicininė knygelė), kurią nuo šiol visuomet nešiokis su savimi.
Savijauta nėštumo metu
Užsienyje ginekologijos klinika atliko tyrimą, bandydama išsiaiškinti, kokie nėštumo požymiai moterims pasireiškia dažniausiai. Tyrimo duomenis gali rasti čia.
Pirmą nėštumo trimestrą Jūsų pilvelyje bando įsitvirtinti naujasis šeimos narys. Šis periodas yra didelis šokas Jūsų organizmui, todėl gali kilti nemalonių pojūčių:
- Rytinis pykinimas
- Krūtų jautrumas
- Dusulys, greitas nuovargis, mieguistumas
- Dirglumas ir nuotaikos pokyčiai
- Svaigulys
- Dažnas šlapinimasis
- Tirpstančios galūnės ir vidurių užkietėjimas
Antrą nėštumo trimestrą kūdikėlis pilvelyje auga, stiprėja. Būsimos Mamytės pilvelis po truputi ryškėja, nors akivaizdžiai matytis pradeda vidutiniškai tik apie 5 mėnesį. Paprastai dauguma negalavimų baigiasi ir prasideda geriausias nėštumo periodas, nors vis dar galite susidurti su:
- Vidurių kietėjimas
- Prakaitavimas
Trečias nėštumo trimestras – finišo tiesioji. Vaisius sparčiai auga, pūsdamas tavo pilvelį tarsi balioną. Šį semetrą gali susidurti su:
- Žymus svorio augimas
- Dažnas šlapinimasis
- Nugaros ir dubens skausmas
- Dusulys, greitas nuovargis, mieguistumas
„Pasimatymai“ su daktaru
Vizitų pas daktarą skaičius priklauso nuo nėščiosios sveikatos būklės, rizikos veiksnių ir kt., tačiau tavęs laukia mažiausiai šeši pasimatymai su daktaru:
- Iki 12 nėštumo savaitės pabaigos
- 14 nėštumo savaitė
- 20 nėštumo savaitė
- 27 nėštumo savaitė
- 36 nėštumo savaitė
- 41 nėštumo savaitė
Pilvelio augimas
Pirmą kartą gimdančioms, paprastai pilvelis pradeda matytis apie 5 nėštumo mėnesį. Antrą kartą gimdančioms – šiek tiek anksčiau. Žemiau gali matyti, kaip auga pilvas nėštumo metu pagal mėnesį:

Pilvelio augimas nėštumo metu. Nuotr. myeverydaypsychology.com
Kas liečia svorio priaugimą, turbūt esi girdėjusi, kad vienos priauga vos 12 kg per visą nėštumo laikotarpį, kitos – net 30 kg. Čia jau kaip gamta davė. Paprastai jeigu visą jaunystės laikotarpį nuolat kovojai su svoriu, esi priversta laikytis dietų ir pan., tai nėštumo metu tau priaugs didesnis svoris nei toms, kurios iš prigimties lieknos ir „valgo ką nori, bet nestorėja“.
Pirkiniai nedelsiant
- Folio rūgšties tablečių: rekomenduojama, bet nebūtina, vartoti po 0,4 mg/d. folio rūgšties 1 nėštumo trimestrą.
- Indelių šlapimo tyrimams atlikti: žymiai patogiau naudoti specialius indelius, nei ieškoti namuose stiklainių 🙂
- Kelnės su platesniu liemeniu, ar specialios nėštukės kelnės.
Ką gyvenime keisti?
Kava. Jeigu esate tikra kavos gurmanė, tai nėštumo metu apsiribokite ties 1-2 kavos puodeliais per dieną. Geriausia kavos nevartoti iš viso, arba išgerti vieną puodelį.
Sportas. Sportuoti nėštumo metu netgi patartina, tačiau sporto rūšis turėtų būti lengva, pavyzdžiui, vaikščiojimas, plaukiojimas, joga, tempimo pratimai, šokiai, mažo intensyvumo aerobika. Tačiau reikėtų nedelsiant nutraukti jojimą, slidinėjimą, čiuožimą ir kitą sportą, kuris gali sukelti kritimo ar pilvo traumos pavojų.
Pirtis. Patartina vengti pirties ir sukūrinių vonių.
Higiena. Kuo dažniau plaukite rankas, nėštumo metu nesinori apsirgti bakterinėm ligom, kurios dažnai pernešamos per rankas. Taip pat, plaukite rankas po kontakto su gyvūnais, tualetais, viešomis erdvėmis ir pan. Apskritai, plaukite rankas, kai tik pasitaiko tam proga 🙂
Vaistai. Absoliučiai jokių vaistų į burną, nepasitarus su prižiūrinčiu daktaru.
Alkoholis, rūkymas, narkotikai. Sudie. Nebent Jums nerūpi, kad Jūsų vaikelis gali gimti apsigimęs.
Stresas. Neoatikėsite, tačiau vaikelio nervų sistema formuojasi dar būnant jam pilvelyje. Jeigu stresuojate Jūs, stresuoja ir mažasis kruopiukas. Pasistenkite savo gyvenime sumažinti streso lygį iki minimalaus.
Kada sunerimti?
Nėštumo pradžioje sekite, kad nebūtų kraujavimo ir neskaudėtų pilvelio.
Kraujavimas. Pastebėjote ant kelnaičių kraują? Nedelsiant kreipkitės į gydytoją. Jeigu tai nedarbo diena, važiuokite į artimiausią ligoninę.
Skausmas. Skauda pilvą? Skauda taip, kad norisi prigulti? Nedelsiant kreipkitės į gydytoją.