Gimdymo terminas arba gimdymo datos skaičiavimas
Akušerijos istorija
Kelis šimtmečius buvo manoma, kad nėštumas trunka 10 mėnulio mėnesių arba 9 kalendorinius mėnesius. Tačiau 1744 metais olandų profesorius Hermann Boerhaave pasiūlė skaičiuoti gimdymo terminą tam tikru metodu. Remdamasis stebėjimais (100 nėščiųjų), jis padarė išvadą, kad prie paskutiniųjų menstruacijų datos reikia pridėti 7 dienas ir 9 mėnesius. Tačiau profesoriaus užrašuose nebuvo patikslinta, ar reikia pridėti prie pirmosios paskutiniųjų menstruacijų datos ar prie paskutiniosios. Vėliau XIX amžiuje profesorius iš Vokietijos (Carl Nägeli), papildė Boerhaave darbus, savo pamąstymais ir nuo tada gimdymo terminas skaičiuojamas pagal Naegele formulę.
Naegele formulė
Šią formulę galima taikyti jei atsimenate datą savo pirmosios paskutiniųjų mėnesinių dienos.
Pirma paskutinių mėnesinių diena minus 3 mėnesiai plius 7 dienos (kai ciklas kas 28 d.). Jei ciklas reguliarus, bet ne 28 dienos, atitinkamai pridedamas kitas dienų skaičius, pavyzdžiui, jei ciklas kas 26 d. – iš paskutinių mėnesinių pirmos dienos atimame 3 mėn. ir pridedame 5 d. Jei ciklas kas 32 d. – iš paskutinių mėnesinių pirmos dienos atimame 3 mėn. ir pridedame 11 d. Atimama ar pridedama tiek dienų, kiek ciklas ilgesnis/trumpesnis nei 28 dienos.
Jei žinote pastojimo datą
Galbūt žinote tikslią pastojimo datą, tuomet jums skirta kita formulė.
Žinoma pastojimo diena minus 3 mėn. minus 7 d.
Gimdymo terminas remianti ultragarsinio tyrimo duomenimis
Tikslios paskutinių mėnesinių datos nežino iki 15 – 20% moterų, apie 10% moterų mėnesinės yra nereguliarios, kai kurios pastoja nustojusios vartoti hormonines kontracepcijos priemones, šiais ir kitais atvejais nėštumo laikas patikslinamas ultragarsiniu tyrimu.
- Jei jūsų mėnesinių ciklas nėra reguliarus arba atliktas ultragarsinis tyrimas iki 14 savaitės, parodė skirtumą didesnį nei 5 dienos nuo paskutiniųjų reguliarių mėnesinių datos, nėštumo laikas nustatomas pagal ultragarsinio tyrimo duomenis.
- Jei jūsų mėnesinių ciklas nėra reguliarus ir nebuvo atliktas ultragarsinis tyrimas iki 14 nėštumo savaitės, o jis buvo atliktas nuo 14 iki 25 nėštumo savaitės, tuomet esant skirtumui ≤10 d., nėštumo laikas nustatomas pagal paskutinių mėnesinių datą, jei skirtumas >10 d. – nėštumo laikas nustatomas pagal ultragarsinio tyrimo duomenis.
- Jei ultragarsinis tyrimas neatliktas 6+0−24+6 savaitę: nėštumo laikas nustatomas pagal paskutinių mėnesinių data.
- Jei paskutinių mėnesinių data nežinoma ir (ar) mėnesinių ciklas nereguliarus, nėštumo laikas nustatomas pagal ultragarsinio tyrimo 6+0−24+6 savaitės duomenis.
Kada prasidės gimdymas?
Vaikelis vadinamas išnešiotu kai nėštumo trukmė yra pilnos 37 nėštumo savaitės, jei gimdymas prasideda iki 37 svaitės, jis vadinamas priešlaikiniu. Suėjus gimdymo terminui, t.y. 40 nėštumo savaičių, įvertinama vaisiaus būklė ir gimdymo takų pasiruošimas, jei vaisiaus būklė yra gera – laukiama, dažniausiai 7 – 10 dienų po termino. Kad ir kaip norėtųsi greičiau susitikti su mažyliu, geriau sulaukti savaiminės gimdymo pradžios (jei vaisiaus būklė gera).
Jei gimdymas neprasideda savaime, jis sužadinamas.