Kūdikio dienotvarkė – sveikiems ir laimingiems vaikams!
Ar kūdikiui reikalinga dienotvarkė? Kokie jos privalumai?
Taip, vienareikšmiai, kūdikiams dienotvarkė reikalinga. Sveikata pirmiausiai prasideda nuo tvarkingo gyvenimo būdo, o dienotvarkė ir yra pati paprasčiausia pirmoji tvarka, prie kurios tėveliai turėtų pratinti savo naujagimį. Vaikų psichologai vieningai sutaria: vaikai mėgsta aiškumą ir pasikartojančią rutiną! Tai jiems suteikia saugumo. O saugumo poreikis yra pats svarbiausias pirmaisiais – antraisiais gyvenimo metais.
Dienotvarkės privalumų yra daug: kokybiškas ir ramus miegas gerina mažylio vystymąsi, sveikatą ir nuotaiką, tėveliai gali planuoti savo laiką, nepamindami kūdikio poreikių, ir visada būti ramūs, kad mažylis pailsėjo kokybiškai.
Kaip suplanuoti kūdikio dieną?
Pirmiausia pasirūpinkite, kad mažylis kas rytą keltųsi tuo pačiu metu. Jei rytinio prabudimo laikas svyruoja 15-20 minučių, mažylio žadinti nereikia, tačiau jei matote, kad mažasis miega ilgiau (ir Jums svarbu neišeiti iš rikiuotės), švelniai pažadinkite jį. Nuo rytinio prabudimo laiko priklauso visos dienos ritmas.
Pagal žmogaus bioritmų teoriją keltis geriausia 6-8 val. Mažyliai, kaip taisyklė, į šį ritmą pataiko puikiai. Tėvai dažnai skundžiasi, esą jie norėtų pamiegoti rytais ilgiau, bet mažasis vyturėlis žadina juos sulig pirmaisiais saulės spinduliais. Taip yra dėl to, kad mūsų vaikai gyvena darnoje su gamta: jie švarūs, neišbalansuoti, nevartoja kofeino ir kitų stimuliantų, tad jų biologinis laikrodis dirba idealiai.
Palankiausias laikas dienos miegui yra 9-10 val. ryte, 12-14 val. popiet ir 16-17 val. vakarop.
Atsižvelgiant į mažylio amžių ir miego poreikį, miegą suplanuokite vieną, du ar tris kartus.
Idealiu atveju dienos miegas turėtų būti skirtingos trukmės: ilgasis pietų miegas (12-14 val.) ir vienas ar du trumpi (iki 45 min.) “zuikio” miegeliai. Ilgasis pietų miegas yra svarbiausias, kiti – vienas ar du – skirti tik tam, kad mažylis nepervargtų.
Naktinio migdymo laiką planuokite pagal savo šeimos gyvenimo ritmą. Užsienyje įprasta praktika migdyti vaikus 19 val. naktiniam miegui populiarėja ir Lietuvoje. Tėvai džiaugiasi laisvais vakarais ir saldžiu, itin kokybišku mažylio poilsiu. Kūdikius iki 12 mėnesių miego specialistai pataria migdyti 19-19.30 val., o vyresnius – iki 21 val.
TAIP PAT SKAITYKITE: Bemiegių naktų problemos sprendimas
Mažylio dienotvarkėje turėtų būti paskirtas laikas pasivaikščiojimams lauke, maudynėms, mankštoms/masažams, žaidimams, edukacinei veiklai ir pan.
Dienotvarkės esmė yra ne valandos, kuriomis kasdien migdote kūdikį, o tarpai tarp miego. Guldomas miegoti mažylis turi būti pavargęs, bet nepervargęs. Pervargusiam mažyliui sunku užmigti. Suaugusieji pervargę tiesiog krenta į lovą ir miega. Mažylių nervų sistema jautresnė, ir pervargimas iššaukia irzlumą, piktumą, negalėjimą nusiraminti. Laikydamiesi režimo mažylį apsaugosite nuo pervargimo.
Kaip gi rasti „aukso viduriuką“? Aktyvus laikas tarp miego periodų ilgėja kūdikiui augant.
Iki trijų mėnesių kūdikėlis paprastai būna aktyvus apie 1,5 valandos. Jei nenorite, kad kūdikis pervargtų, pasirūpinkite, kad praėjus 1,5 valandos. nuo prabudimo mažylis miegotų.
Trijų – šešių mėnesių žmogeliukas gali nemiegoti apie dvi valandas.
Šešių – devynių mėnesių kūdikis nemiega apie dvi su puse valandos.
Devynių – dvylikos mėnesių vaikutis gali išbūti nemiegojęs apie tris valandas.
Atsižvelgiant į mažylio amžių planuokite poilsį pagal šią schemą ir niekada neturėsite problemų dėl ilgo, verksmingo migdymosi. Tiesiog visada žinosite, kad mažylis į lovelę guldomas laiku, pavargęs, bet nepervargęs.
Visas jaunas mamytes gąsdina mintis apie bemieges naktis. Kaip jų išvengti?
Visų pirma ramų nakties miegą lemia tvarkingas ir aiškus gyvenimo būdas. Vaikai labai mėgsta žinoti įvykių seką, tad jiems tiesiog būtina aiški dienotvarkė. Jei dienos miegas ir maitinimai nuo pat pirmųjų dienų bus suplanuoti tinkamai, nekils problemų ir nakties metu.
Jauni tėveliai dažnai klaidingai mano: jei dieną išvargins mažylį, neleis jam ilgai miegoti, tai naktis bus rami. Deja, viskas ne taip paprasta. Kūdikių ir mažų vaikų nervų sistema nebrandi (priešingai nei suaugusiųjų), tad jei dieną nervų sistema yra pernelyg išvarginama, naktį mažylis blaškosi, negali užmigti, o užmigęs dažnai prabunda. Čia galioja taisyklė: rami, struktūruota diena – rami naktis. Pasirūpinkite, kad mažylis kasdien pakankamai miegotų, tuomet pamiršite bemieges naktis.
Ar dienotvarkė suderinama su natūraliu maitinimu pagal poreikį? Ar būtina laikytis maitinimo valandų?
Dienotvarkė ir maitinimas pagal poreikį yra visiškai suderinami. Dienotvarkė tiesiog yra kasdieninis tvarkingas gyvenimo būdas. Maitinimo valandų laikytis nereikia, kol mažylis maitinamas tik mamos pienu. Mažylis kuo puikiausiai žino, kada ir kiek jam reikia valgyti. Žinoma, sveiko proto pamesti nereikia: jei mažylis ėmė verkti, praėjus 15 minučių po maitinimo, tai dar nebūtinai reiškia, jog jis alkanas. Mamos pienas suvirškinamas per 1,5-2 valandas.
Kai pradėsite maitinti kūdikį papildomu maistu, šioks toks grafikėlis turėtų atsirasti. Maitinimo grafiko prisilaikyti turėtų ir tos mamytės, kurios maitina kūdikius pieno mišiniais.
Kiek valandų per parą reikėtų miegoti vaikams?
Naujagimiams rekomenduojama miegoti per parą 16-18 valandų: nakties miegas turėtų sudaryti maždaug 10 valandų, likusias 6-8 valandas mažyliai miega dienos metu (keturi-penki poguliukai).
Dviejų-keturių mėnesių kūdikėliai per parą miega apie 15-16 valandų: iki 12 valandų naktį ir 4 valandas dienos metu.
Nuo penktojo mėnesio dažniausiai atsiranda pastovus miego grafikas ir mažyliai miega iki 12 valandų naktį ir 3 valandas dieną. Jei dienos metu miega ilgiau, sekantį rytą anksčiau pabunda, tad laikytis tikslios dienotvarkės būtina! Jei matote, kad mažasis parpia ilgiau nei įprasta, jį galite pažadinti (nebent kitą rytą norite keltis labai anksti).
Augant miego poreikis mažėja. Vienerių metų vaikučiai paprastai per parą miega 13 valandų, ilgiausiai – 14 valandų. Iš jų 10-11 valandų nakties miego ir 2-3 valandas dienos miego.
Antraisiais gyvenimo metais dienos miegas pamažu trumpėja. O penktaisiais gyvenimo metais kai kurie vaikučiai nebemiega. Beje, nemiega tie, kurie guldomi anksti. Jei tėvai leidžia ilgai naktinėti, pietų miegelio nusnūsti nori ir šešiamečiai. Tai priklauso nuo šeimos ritmo. Vieniems tėvams yra labai svarbu vaiką paguldyti anksti, todėl dieną jo nemigdys, nes priešingu atveju, vakare vaikas užmigs labai vėlai. Mėgstantys ilgai vakaroti tėvai savo vaikams leidžia ilgiau pamiegoti dieną.