10 patarimų, kad vaikas pradėtų greičiau kalbėti
„Pagaliau mano vaikas prakalbo!”
Pirmieji mažylio žodžiai suteikia laimės visiems tėvams. Nieko nuostabaus – vaikas pradeda naudoti kalbą, kad sąveikautų su aplinka.
KADA vaikas pradės kalbėti ir KAIP jis ims kalbėti, priklauso nuo palaikymo iš suaugusiųjų pusės. Teisingos kalbėsenos reikia mokytis, kaip ir daugelio kitų įgūdžių vaikiškame amžiuje. Jūs, be abejo, žinote, kad lengviausia žmogui mokytis malonių, smagių dalykų, kurie sukelia tik teigiamas emocijas. Vadinasi, visų pirma pozityviai nusiteikiame viskame, kas susiję su kalbos mokymusi.
Štai dešimt patarimų, kurie padės jūsų vaikui greičiau pradėti kalbėti.
1. Skatinkite jį visada žiūrėti į jus, kai kalbate
Vaikai mokosi mėgdžiodami. Ir mokantis kalbėti, mėgdžiojimas vaidina svarbų vaidmenį. Dėl to tapkite geru pavyzdžiu savo vaikui. Įsitikinkite, kad visus žodžius tariate aiškiai, kad mažylis girdi jūsų artikuliaciją. Tada jis geriau jus supras ir greičiau pradės kalbėti.
2. Naudokite tik trumpus, paprastus ir suprantamus žodžius.
Mažas vaikas nepajėgus suprasti ir įsiminti ilgų ir sudėtingų sakinių. Dėl to pageidautina naudoti paprastus terminus ir trumpas frazes. Pavyzdžiui, duokite vaikui paprastus nurodymus ir užduokite paprastus klausimus, tokius kaip „paimk meškiuką”, „atnešk lėlę”, „kur kaladėlė? Kuo paprastesni bus žodžiai ir frazės, tuo greičiau vaikas ims jus mėgdžioti.
3. Nekalbėkite pernelyg greitai
Kaip vaikas išmoks kalbėti, jeigu girdi jūsų kalbą, iš kurios neįmanoma išskirti ko nors konkretaus? Kai vaikas susiduria su greitu žodžių srautu, jis jį girdi, tačiau nesupranta žodžių.
4. Kalbėkite garsiai apie viską, ką darote
„Dabar mes užsidėsime batukus, striukę, kepurę ir eisime į lauką”. „Aš paimsiu lėkštę, šaukštą ir valgysime sriubą”. Pasakokite, ką darote, pastoviai, net gamindamos valgyti ar tvarkydamos kambarius. Tačiau nekalbėkite pernelyg daug. Esama rizikos, kad mažylis apskritai įpras atsijungti, kad negirdėtų nesibaigiančio žodžių srauto. Nekalbėkite ir pernelyg mažai. Pasieksite rezultatą, nustatę pusiausvyrą, kai suprasite, kada reikia kalbėti, o kada reikia paklausyti. Teisingas balansas čia itin svarbus.
5. Skaitykite vaikui knygas
Vienas iš knygų skaitymo jaunesnio amžiaus vaikams rezultatų – greitesnis kalbos vystymasis. Skaitykite ne mažiau kaip 10 minučių kiekvieną dieną, netgi daugiau, jeigu įmanoma. Parinkite knygas su trumpais tekstais ir ryškiais paveiksliukais. Užduokite klausimus apie tai, ką perskaitėte. Džiaukitės, jeigu vaikas pats atneša jums knygelę ir stenkitės iš karto perskaityti jam porą puslapių, kad išlaikytumėte jo susidomėjimą literatūra. Nesusierzinkite, jei vaikas prašo skaityti jam vienus ir tuos pačius tekstus. Teisingas kartojimas – svarbiausias dalykas ugdant kalbą. Kai vaikas girdi vienus ir tuos pačius žodžius ir paaiškinimus, visa tai greičiau pateks į jo žodžių atsargą.
6. Ribokite televizoriaus žiūrėjimą
Nenaudokite televizoriaus vietoje auklės ar kaip priemonę vaikui nuraminti. Jus gali sužavėti, kaip vaikas šoka, rodant kokią nors reklamą. Tačiau paskui paaiškės, kad per trumpą laiką ir vaikas, ir jūs tapote priklausomi nuo televizoriaus. Pakeiskite televiziją pokalbiais, įdomiais žaidimais ir kitų vaikų kompanija. Būtent tai stimuliuos mažylio kalbą.
7. Dažniau leiskite muziką ir vaikiškas daineles
Muzikos kūriniai ir vaikiškos dainelės duoda daug naudos žodžių atsargai ir suvokimo per klausą vystymui. Dainų ritmas ir melodija vysto ir vaiko bendrą suvokimą. Kaitaliokite lėtas ir greitas melodijas. Ypač tinka tos, kurias galima derinti su judesiais. Taip treniruojama -klausos-motorinė koordinacija. Be to, dainuokite pačios, kad mažylis sektų jūsų lūpas ir galėtų kartoti paskui jus žodžius.
8. Skatinkite vaiko judėjimo aktyvumą
Pastebėta, kad dauguma vaikų, turinčių kalbos išsivystymo trūkumų, yra labai nerangūs. Kad greičiau ištreniruotumėte kalbą, daugiau vaikščiokite, bet nevežiodami vaiko vežimėlyje, bėgiokite su juo, laipiokite kopėtėlėmis, žaiskite su kamuoliu ir t.t.
9. Vystykite smulkiąją motoriką
Apie ryšį tarp kalbos ir rankų judesių žino tikriausiai kiekviena mama. Taip kad duokite savo vaikui dažų, plastilino, saugias žirkles karpymui, suverkite stambius karoliukus, sagas, pirkite žaidimus, kurie reikalauja pirštų miklumo. Ypač naudinga pirštų gimnastika.
10. Nereikalaukite per daug
Argi tai neturėtų būti akivaizdu? Užtikrinkite vaikui ramią aplinką, sveiką maitinimąsi, pakankamą miegą, daug vaikščiokite gryname ore. Leiskite mažyliui žaisti su kitais vaikais. Būkite savimi, o ne karštligiškai nekantriais santykiuose su vaiku. Likite ramūs, išlaikykite pusiausvyrą.
Laikykitės šių dešimties patarimų, dažniau apkabinkite ir bučiuokite vaiką ir jūsų mažylis būtinai ims puikiai kalbėti.