Kaip apsisaugoti nuo peršalimo ligų?
Patarimus dalija bendruomenės „Sąmoningos mamos“ įkūrėja, medikė, aromaterapeutė ir mama Giedrė Veličkienė |
Atšalus orams ne viena mama suka galvą: ar pavyks šiais metais išvengti peršalimo ligų? Dalijamės laiko patikrintais patarimais, kurie padės nesusirgti, o susirgus – greitai pasveikti.
1. Skatinkite vaiką dažnai plautis rankas
Kad infekcija neplistų, būtina reguliariai plauti rankas. Maži vaikai dažnai “neturi laiko” tokiems niekams, tad paskatinkite juos sumaniai! Kartu su vaiku pasigaminkite kvapnaus antibakterinio muilo. Nupirkite bekvapio skysto muilo. Į stiklinę ar keraminę muilinę su dozatoriumi įpilkite 200 ml skysto muilo ir įlašinkite 20 lašelių aukštos kokybės eterinio aliejaus. Vaikučiams labai patinka mandarinų ar levandų eterinių aliejų kvapai. Jei norite itin stiprios antibakterinės – antivirusinės apsaugos, rinkitės arbatmedžio, eukalipto arba citrinžolės eterinius aliejus. Eteriniai aliejai ne tik gardžiai kvepia, bet ir naikina bakterijas bei stabdo virusų dauginimąsi, tai ypač aktualu ligų sezono metu. Muilu, kurį vaikutis pasigamino pats, plautis rankutes bus be galo smagu!
Beje, tokio kvapnaus antibakterinio muilo galite nunešti ir į vaikučio darželį!
2. Grūdinkite pėdas
Visi žino faktą: sveikata prasideda nuo užgrūdintų pėdų. Jei pėdos lepios, būna, sušali ir štai kitą dieną jau peršti gerklę. Skatinkite mažylį kuo dažniau lakstyti basomis. Nebūtina visada laikyti pėdų šiltnamio sąlygomis. Jei pėdos bus užgrūdintos, nebus baisūs jokie žiemos išbandymai!
Labai smagus ritualas – kontrastinės pėdų vonelės. Nupirkite du plastikinius dubenis – vieną mėlyną, kitą raudoną. Į mėlyną pripilkite šalto vandens (18 laipsnių) į raudoną – karšto (38 laipsnių). Leiskite mažyliui laipioti iš vieno dubens į kitą, skirkite užduotis „kairė koja į raudoną dubenį, dešinė į mėlyną“ ir pan. Tokiu būdu ne tik grūdinsite mažylį, bet ir mokysite pažinti spalvas, pojūčius (šilta-šalta), skirti puses (kairė-dešinė). Procedūros trukmė 3-5 minutės.
3. Kuo daugiau būkite gryname ore
Grynas oras grūdina kvėpavimo takus. Vaiko sveikata tiesiogiai priklauso nuo to, kiek laiko jis praleidžia lauke. Mažylio dienotvarkėje suplanuokite mažiausiai dvi valandas, kurias jis praleis gryname ore. Jei už lango labai šalta, eikite į lauką keliskart per dieną trumpesniais intervalais. Beje, į lauką būtina vesti ir tuos vaikučius, kurie sloguoja ar kosėja! Jei mažylis nekarščiuoja, nėra jokios priežasties sėdėti užsidarius namuose ir kvėpuoti savo paties bakterijomis. Keliaukite laukan, “vėdinkite“ kvėpavimo takus ir būtinai palikite atvirus langus namuose, kol būsite išėję.
4. Drėkinkite nosies gleivinę
Viena dažniausių žiemos problemų – nesibaigiantis nosies varvėjimas. Čia nebūtinai kalti virusai ir bakterijos. Kartais nosis “bėga” dėl sauso patalpų oro (šildymo sezono metu tai itin dažnas reiškinys). Užtikrinkite tinkamą drėgmę bent jau miegamojoje zonoje (ne mažiau 50%) ir drėkinkite nosies gleivinę augaliniu aliejumi. Tiesiog patepkite nosies landas migdolų, sezamų, alyvuogių ar kokosų aliejumi. Kartais to užtenka, kad „sloga“ baigtųsi.
Nosies gleivinė fiziologiškai turi būti šilta ir drėgna.Tada ji tinkamai atlieka savo funkciją: sušildo, sudrėkina ir apvalo įkvepiamą orą. Kai nosies gleivinė išsausėja (dėl sauso oro, dažno plovimo ar vaistų naudojimo), ji neatlieka savo funkcijos, ir nosies landos tampa atviru koridorium infekcijai patekti į tolesnius kvėpavimo takus. Protingasis mūsų organizmas iškart reaguoja ir įjungia kompensacinį mechanizmą – pradeda pats drėkinti nosį! O drėkinimas vyksta bespalvėmis, skystomis, vandeningomis gleivėmis, kurias mes vadiname sloga. Įdomu ar ne?
5. Ribokite greitai pasisavinamus angliavandenius
Kad ir keista, cukrus yra vienas “rūgščiausių” produktų žemėje. Nesupraskite klaidingai. Cukrus saldus, tačiau patekęs į organizmą virsta rūgštimi. Cukrui reaguojant su mūsų organizmo skysčiais, vyksta cheminės reakcijos, kurių galutinis produktas yra rūgštis. Cukrus didina mūsų organizmo rūgštingumą.
Sveiko organizmo pH yra lengvai šarminis (7,4). Tokia terpė nėra palanki veistis ligų sukėlėjams. Valgant daug cukraus, baltų miltų ir kitų greitai pasisavinamų angliavandenių, vartojant mažai vandens, šviežių vaisių ir daržovių, retai būnant gryname ore, organizmo pH išsibalansuoja (tampa rūgštinis) ir mūsų kūnas tampa labai palankia terpe įvairiausiems ligų sukėlėjams. Žiemą ypač svarbu išlaikyti organizmo pH normos ribose.
Pirmiausia, ką turite padaryti, tai riboti greitai pasisavinamus angliavandenius vaiko racione. Įprastus miltus keiskite pilno grūdo, spelta, kukurūzų, ryžių miltais. Maistui saldinti rinkitės natūralų gamtoje randamą saldiklį ksilitolį (beržų cukrų). Jis nerūgština organizmo, negadina dantų ir ilgam patenkina saldumo poreikį (priešingai nei įprastas cukrus).
Kitas dalykas, kurį turi žinoti kiekviena mama – cukrus stabdo baltųjų kraujo kūnelių veikimą. Baltieji kraujo kūneliai yra atsakingi už kovą su infekcija. Tyrimais nustatyta, kad keturias valandas po to, kai žmogus suvalgo greitai pasisavinamų angliavandenių, baltieji kraujo kūneliai dirba mažesniu pajėgumu nei įprasta. Cukraus vartojimas ir mūsų (ne)sveikata yra susiję labiau, nei galime pagalvoti!
Trečias faktas, pagrįstas moksliniais tyrimais, – rafinuoti angliavandeniai skatina uždegiminį procesą mūsų organizme. Greitai pasisavinami angliavandeniai išbalansuoja cukraus kiekį kraujyje, ir susidaro palankios sąlygos uždegiminiam procesui atsirasti.
6. Neleiskite plisti infekcijai!
Jei jaučiate, kad namuose apsigyveno infekcija, kuo skubiausiai stenkitės užkirsti kelią jos plitimui.
- Pasigaminkite anktibakterinį oro gaiviklį su eteriniais aliejais ir purkškite jį kambariuose kas porą valandų. Įrodyta, kad eteriniai aliejai sunaikina apie 70% patogeninės mikrofloros ir oro-lašiniu būdu plintančių ligų sukėlėjų.
RECEPTAS:
10 ml spirito ar degtinės
10 lašų arbatmedžio eterinio aliejaus
10 lašų eukalipto eterinio aliejaus
20 lašų citrinžolės eterinio aliejaus
100 ml vandens
Sulašinkite eterinius aliejus į alkoholį ir užpilkite vandeniu iš čiaupo. Aromaterapinės priemonės geriausiai „jaučiasi“ tamsaus stiklo taroje. Jei tokio buteliuko namuose nerasite, puikiai tiks ir paprasčiausias gėlių purkštuvas.
P.S. Nuneškite tokią rankų darbo dovanėlę į vaikų darželį ar mokyklą. Mamos pasakoja, kad pedagogai entuziastingai naudoja tokius preparatus ir džiaugiasi puikiu jų poveikiu (pastebima, kad vaikai serga rečiau).
- Valydamos namus, į vandenį, kuriuo plausite grindis ar valysite dulkes, įlašinkite 5-6 lašiukus arbatmedžio eterinio aliejaus. Taip apsaugosite mažylius, kurie žaidžia ant grindų.
SVARBU! Jei tikitės iš aromaterapinių priemonių ne tik gardaus kvapo, bet ir sveikatą gerinančio poveikio, rinkitės tik aukštos kokybės terapinės klasės eterinius aliejus iš patikimo tiekėjo. Prekybos centruose, vaistinėse ir kosmetikos parduotuvėse dažniausiai parduodami techninės klasės aliejai (gardžiai kvepia, bet neturi terapinio efekto).