Vaikų rachitas
Konsultuoja KMUK gydytojas pediatras Darius Burneckas. |
Kas tai?
Nuo senų laikų žinoma, kad vitamino D stoka organizme iššaukia rachitą. Šia liga daugiausia serga vaikai nuo 2-3 mėnesių iki 2 metų amžiaus, kai kaulai ypač sparčiai auga ir formuojasi. Rachitas pasireiškia sutrikusia medžiagų apykaita (ypač kalcio ir fosforo) bei daugelio organų sistemų pažeidimu. Vitamino D stygius organizme lemia kaulų minkštumą ir silpnumą, sutrinka vaiko vystymasis ir augimas.
Ilgą laiką ši liga buvo vadinama „angliška“, nes ja sirgo daug Anglijos vaikų. Būtent čia dar XVI a. pirmą kartą išsamiai aprašyta ši liga. Tiksli ligos priežastis nebuvo rasta, bet buvo nustatytas ryšys su saulės trūkumu. Šiandien jau įrodytas teigiamas vitamino D poveikis ne tik rachito profilaktikai ir gydymui, bet ir širdžiai, smegenims, psichikai. Verta pabrėžti, jog vitaminas D stiprina imunitetą, nes žmonės, kuriems trūksta šio vitamino, dažniau serga peršalimo ligomis.
Rachito požymiai
Ligos pradžioje kūdikis tampa irzlesnis, blogai miega, prakaituoja, drėgsta delniukai, blogėja vaiko apetitas, dažnai galvytę trina į pagalvę, todėl nusitrina vaiko plaukai nuo pakaušio (susidaro rachitinė plikė). Dėl sumažėjusio raumenų įtempimo mamytė gali lengvai lankstyti mažylio rankas ir kojas, kūdikis nesipriešina.
Po 2-3 savaičių, ligai tęsiantis, rachito požymiai stiprėja: jaučiamas kūdikio galvos kaulų suminkštėjimas ties momenėliu, suplokštėja pakaušis. Negydomi vaikai lėčiau auga ir vystosi: dantukai dygsta vėliau negu sveikų bendraamžių, pradeda vėliau sėdėti, stovėti, vaikščioti. Kartais vyrauja ne kaulų minkštėjimo, o kaulų formos pasikeitimo procesai: gali susiformuoti kuprelė, kreivos kojytės (pasidaro O arba X formos), šonkaulių deformacija ir kiti kaulų pakitimai.
Gydymas
Rachitas vystosi esant vitamino D deficitui organizme, todėl svarbu likviduoti jo stoką. Sergantiems vaikučiams rekomenduojama vartoti po 800 TV per dieną vitamino D, tačiau tikslią dozę nustato gydytojas, atsižvelgiant į rachito eigą, sunkumo laipsnį, metų laiką, gyvenimo sąlygas. Taip pat reikia subalansuoti vaiko mitybą, praturtinant ją produktais, turinčiais vitamino D (sūris, sviestas, kiaušinio trynys ir kt.). Būtinos oro vonios, ligai atsitraukiant – masažas ir mankšta, profilaktinės vitamino D papildų dozės.
Atminkite, kad sveikstant simptomai išnyksta, vaikas tampa ramesnis, tačiau kaulų deformacijos išlieka visam gyvenimui, todėl pasirūpinkite ligos profilaktika iš anksto.
Profilaktika
Rachito profilaktiką patariama pradėti dar vaikeliui negimus. Nėščiajai reikia 1500 – 2000 TV per dieną vitamino D.
Kūdikiui gydytojai pataria duoti vitamino D papildą nuo 8 savaičių amžiaus. Rekomenduojama vitamino D3 dozė yra 400-600 TV per dieną iki vienerių metų, ir 600-1000 TV per dieną vyresniems vaikams. Gydytojas D. Burneckas vitamino D, kaip profilaktinę dozę, šaltuoju metų periodu skiria nuo 800 iki 1200 TV per dieną, atsižvelgiant į vaiko kūno masės indeksą. Neišnešiotiems kūdikiams patariama vartoti didesnes – 400-800 TV per dieną dozes vitamino D3 nuo pat pirmosios gyvenimo dienos, nes šio vitamino atsargos kūdikio organizme kaupiasi paskutiniais motinos nėštumo mėnesiais. Todėl kuo anksčiau kūdikis yra gimęs, tuo vitamino D atsargos yra mažesnės, ir vaikas anksčiau ir sunkiau gali susirgti rachitu.
Patarimai sergantiesiems rachitu
- Kuo daugiau laiko praleiskite gryname ore. Vitaminas D organizme susidaro saulės spinduliams tiesiogiai palietus kūdikio odos plotą. Stiklas ultravioletinius spindulius sulaiko, tad saulėtą dieną ypač svarbu būti lauke.
- Kad nesideformuotų vaiko stuburo ir kojų kaulai, neskubėkite vaiko sodinti, venkite statyti ant kojų.
- Vartykite gulintį lovytėje, kad nesideformuotų galvytė. Paprastai kūdikiai suka galvytę į šviesos pusę, tad keiskite lovytės padėtį.
- Dažnai maudykite, keiskite drabužėlius, kad suprakaitavęs kūdikis nejaustų diskomforto ir dėl prakaitavimo nešustų oda.
- Dėl vitamino D3 ilgalaikio vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.