Tuberkuliozė: ką žinoti?
Tuberkuliozė – tai lėtinė infekcinė kvėpavimo organų liga, dažniausiai pakenkianti plaučiams, tačiau gali pažeisti ir virškinimo traktą, smegenų dangalus, šlapimo išskyrimo sistemą, sąnarius, limfinę sistemą ir t.t. Negydomas žmogus miršta.
Kaip plinta
Tuberkuliozės mikrobakterijos patenka į orą, kai plaučių tuberkulioze sergantis žmogus kalba, kosėja ar čiaudi. Bakterijos ore gali išlikti kelias valandas priklausomai nuo aplinkos sąlygų. Žmogus, įkvėpęs užteršto oro, gali tapti infekuotu.
Užsikrėtęs ar sergantis
Užsikrėtę asmenys savo organizme turi tuberkuliozės mikrobakteriją, bet jos nėra aktyvios ir nesukelia ligos, nepasireiškia tuberkuliozei būdingi požymiai ir žmogus neplatina ligos sukėlėjo. Nustatyta, kad tik dalis užsikrėtusių asmenų (5-10 proc.) gali susirgti arba suserga TB.
Sergančių tuberkulioze žmonių organizme bakterijos aktyviai dauginasi, jiems pasireiškia ligai būdingi simptomai, kosėdami jie platina užkratą. Tuberkulioze dažniausiai užsikrečiama, jei yra kasdienis artimas sąlytis su sergančiais asmenimis gyvenamoje aplinkoje, darbe, kitose įstaigose.
Užsikrėtęs, bet nesergantis tuberkulioze asmuo | Asmuo, sergantis atvira plaučių tuberkuliozės forma |
|
|
Simptomai
Ligą gali išduoti daugiau nei 3 savaites besitęsiantis kosulys, apetito stoka, naktinis prakaitavimas, bendras silpnumas, nedidelis karščiavimas, svorio kritimas, atsikosėjimas krauju, skrepliavimas, skausmas krūtinėje, drebulys.
Diagnozė ir gydymas
Tuberkuliozė diagnozuojama atlikus krūtinės ląstos rentgenogramą ir joje matant aiškius plaučių audinio pažeidimus. Diagnozei patvirtinti yra atliekamas kraujo ar skreplių ištyrimas. Tuberkuliozės gydymas medikamentais trunka ne trumpiau kaip 6 mėnesius. Negydomas sergantis žmogus gali mirti.
TAIP PAT SKAITYKITE: Skiepai nuo tuberkuliozės
Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka 7 metų amžiaus vaikams atliekamas tuberkulino testas, siekiant nustatyti, ar žmogus užsikrėtęs šia liga. Sveikatos priežiūros specialistas įšvirkščia nedidelį kiekį tuberkulino po oda vidinėje dilbio dalyje. Po 2-3 dienų įvertinama odos reakcija. Tuberkulino įšvirkštimo vietoje gali atsirasti patinimas. Išmatavus patinimo diametrą nustatoma, ar testas teigiamas.
Profilaktika
Skiepai. Tuberkuliozės infekcija ypač grėsminga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki 5 metų dėl pilnai nesusiformavusio imuniteto. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja šalims, kuriose registruojamas didelis sergamumas tuberkulioze, skiepyti BCG vakcina vaikus kaip galima greičiau po gimimo.
Higiena. Tuberkuliozės platinimo tikimybė sumažėja, jeigu atvira plaučių tuberkulioze sergantis ligonis dėvi medicininę kaukę, kosėdamas vienkartine nosinaite prisidengia burną, nosį, nespjaudo ant grindų, dažnai plauna rankas ar naudoja rankų antiseptiką.
Prevencijos ir saugumo priemonės sąlytį su ligoniu turėjusiems asmenims. Asmenims, turėjusiems sąlytį su ligoniu/sukėlėjo nešiotoju, kurio diagnozė patvirtinta medicinos įstaigoje, rekomenduojama vengti ilgalaikio buvimo su sergančiuoju uždaroje patalpoje (kambaryje, kabinete, klasėje ar pan.); naudoti kvėpavimo takus apsaugančias medicinines kaukes; reguliariai ir kuo dažniau vėdinti visas patalpas užtikrinant veiksmingą oro ventiliaciją, naudoti ventiliatorius; kruopščiai valyti aplinkos paviršius; nesinaudoti ligonio daiktais; kruopščiai plauti rankas; atidžiai stebėti savo ir sąlytį turėjusių vaikų sveikatos būklę.
Ilgalaikį sąlytį turėjusiems asmenims (šeimos, kolektyvo nariams) rekomenduojama profilaktiškai pasitikrinti sveikatą pagal gydytojo nurodymus; sergančiųjų šeimose gimusius naujagimius skiepyti nuo tuberkuliozės; stiprinti imunitetą, valgyti pilnavertį maistą, nebadauti, dažniau ir ilgiau būti gryname ore; reguliariai profilaktiškai tikrintis sveikatą, tikrinti kūdikių ir vaikų sveikatą gydymo įstaigoje pagal gydytojo rekomendacijas.
Patalpų vėdinimas ir ventiliacija. Patalpų ventiliacijos tikslas – užtikrinti oro apykaitą bei kontroliuoti oro srovės kryptį, siekiant sumažinti susidūrimo su tuberkuliozės užkratu riziką žmonių susibūrimo vietose. Vėdinant patalpas ne tik sumažėja mikroorganizmų koncentracija ore, bet ir pagerėja bendra patalpų oro kokybė, sumažėja oro užterštumas ir kvapai. Ventiliacija gali būti natūrali, mechaninė ir mišri.
Įdomu
Manoma, kad Lietuvoje iki 90 proc. suaugusiųjų yra užsikrėtę tuberkulioze, tačiau tik apie 5-15 proc. infekuotų asmenų vystosi aktyvioji ligos forma. Liga užsikrėtę apie trečdalis pasaulio gyventojų.
Parengta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informaciją.