Tėvelių „pagalbininkai“ – už ar prieš?
![](https://www.sumanimama.lt/wp-content/uploads/2019/07/baby-84552_1920.jpg)
Prieš gimstant kūdikiui norisi visko – kas gražu, ko reikia ir ko nereikia, kas miela, kas minkšta ir kas tikrai bus būtina. Ne išimtis ir tėvelių „pagalbininkai“: gultukai, šokliukai, nešioklės, pagalvės, vaikštynės, stumdukai ir visokios kitokios naujovės. Tai tikri pagalbininkai mums – tėveliams, bet ar jie tikrai padės mūsų mažyliams ir jų nežalos? Ne vienas esame girdėję frazę „čia juk trumpam, nieko nenutiks“. Apie daugelį šių „pagalbininkų“ kalbiname kūdikių ir nėščiųjų kineziterapeutę, Rankos lyg mamos įkūrėją – Skaistę Marcinkutę.
Kūdikio papildomos „laisvalaikio“ priemonės, už ar prieš? Kodėl?
– Aš esu prieš.
Tai labai puikiai išreklamuotos ir pateikiamos kaip pagalbinės kūdikio priemonės jūsų kasdieniame gyvenime, nes gi bus lengviau nusipirkus? Nes visi juos turi, ir mums reikia. Tikrai? Gerai, o jeigu sužinote, kad tai gali būti žalinga jūsų kūdikiui? Kaip tuomet elgsitės?
Mano nuomone, nei vienam vaikui papildomų priemonių nereikia (išskyrus ergonomiškas nešiokles, nes jose daugiau įžvelgiu pliusų, nei minusų).
Atkeliavus naujai gyvybei, pirmiausia jam ar jai reikia jausti saugumą, tėvų artumą, meilę ir patenkinti visus reikalingus gyvybinius poreikius iki visiškos pilnos laimės. Vėliau darantis mažyliui budresniu/sąmoningesniu, ateina smalsumo/noro pažinti save ir pasaulį laikas. Taisyklingam ir sveikam jūsų kūdikio vystymuisi yra privalu daug judėti, būti aktyviu, taip tobulės motorinė raida, atliekant mažyliui teisingus psichomotorinės raidos modelius (pvz., galvos kėlimas, vartymasis, sėdėjimas ir kt.), kurie reikalingi tolimesniam, savarankiškam ir pilnavertiškam judėjimui. O kaip vaikas tai tobulins įdėtas/įstatytas į kažkokį tėvams atrodantį linksmą „laisvalaikio” leidimo daiktą, nors priešingai, vaikui tai neduoda jokios naudos.
Už ir prieš „pagalbininkų“ apžvalga
Pagalvė suteikia dirbtinį stabilumą besivystančiam kūdikiui. Kūdikio stuburas formuojasi iki vienerių metų. Tokioje padėtyje kūdikio stuburas nėra neutralioje padėtyje, nes aiškiai matosi, priverstinis galvos ir kaklo lenkimas į priekį, o tai gali turėti įtakos sveikam ir natūraliam stuburo vystymuisi.
Šioje padėtyje vaiko stuburas yra neutralioje padėtyje ir jam nereikia jokios papildomos priemonės, kuri jį prilaikytų. Kūdikis gali laisvai, aktyviai atlikti judesius, džiaugtis jį supančia aplinka, ją tyrinėti ir bendrauti pagal savo amžiaus gebėjimus.
Šis įmobilizuotas sėdėjimas kėdutėje sukuria dirbtinę atramą ir riboja įprastą kūdikio judėjimą. Kūdikis kompensuoja stuburą, susmunką į priekį, atsiranda pakumpusi padėtis („kyphosis” posture) arba priešingai, galva lošiasi atgal – silpni kaklo raumenys ir galvos kontrolė.
Mažylis, negalintis sėdėti savarankiškai, neturėtų būti dedamas į tokią sėdėjimo padėtį (kėdutę).
Neįmobilizuotas ir neribojamas vaiko judėjimas – skatina didėjantį stuburo ir galvos kontrolės vystymąsi. Kūdikis dar nėra pasirengęs sėdėti savarankiškai, tačiau labai trokšta bendrauti su savo aplinka, bandyti pasiekti mėgstamą žaislą ar parodyti mamai/tėčiui kaip reikia vartytis nepriklausomai į vieną ir kitą puses.
Jeigu kūdikis dedamas į vaikštynę, kuris dar nėra pasirengęs stovėti ar vaikščioti – daroma žala ir „keliamas“ stresas vaiko raumenų ir griaučių sistemai (kulkšnies, keliams, klubo sąnariams bei stuburo slanksteliams).
Nepasiruošęs ar negebantis stovėti mažylis vaikštynėje, norėdamas išlaikyti savo kūną vertikalioje padėtyje, turi „įjungti“ papildomai kitas raumenų grupės, kurių įprastai yra visai kita funkcija (vyksta kompensavimas). Todėl atsiranda disbalansas, įtampa raumenyse ir mažiau stabilūs judesiai. Vaikas būdamas vaikštynėje negali tobulinti pusiausvyros ir koordinacijos modulių.
Be to, vaikui vaikščiojant vaikštynėje, kūno centras eina žemyn, bet ne pirmyn. Pagalvokite, kai vaikui reikia eiti į priekį šis turi išmokti savo kūno svorį perkelti pirmyn, o kaip mažylis tai padarys būdamas vaikštynėje?
Tai nėra kontraindikuotina priemonė, bet aš nerekomenduoju. Jeigu vaikas dedamas į vaikštynę, tai būtinai turi avėti batukus, jog batai fiksuotų čiurnos sąnarį. Nes kitaip vaikštynės „smagumai“, skatina netaisyklingą pėdos atramą ir vaikas gali pradėti savarankiškai vaikščioti – kur kas vėliau.
Kūdikis išmoko ir sugebėjo atsistoti be pagalbos. Vaikas turi tinkamą stuburo, kaklo, kojų, kelių ir klubų atramos bazę ir kontrolę. Kūdikis valdo savo kūnelį pats, išlaiko pusiausvyrą ir koordinuoja judesius, gali ir nesugebėti t.y., pargriūti ar nuvirsti, tačiau tai irgi svarbu, nes mažylis turi gebėti išvystyti savisaugos instinktus.
O kokių pagalbinių priemonių jūs nerekomenduotumėte?
– Gultuko. Guldyti naujagimio į gultuką nereikėtų iki 3 mėnesių, kadangi šio stuburiukas tik formuojasi. Naujagimio stuburas yra į išorę išlenkto lanko formos, dar kitaip vadinamas „C“ raidės formos, neturintis jokių fiziologinių linkių.
Pirmaisiais gyvenimo metais formuojasi stuburo linkiai, pirmiausiai – kaklinė stuburo dalies lardozė, o tai nutiks tik kai nuo pirmųjų savaičių stengsitės kūdikį guldyti ant pilvo, kad būtų skatinama pakelti ir išlaikyti galvą, tokiu būdu stiprės mažylio nugaros, kaklo, rankų raumenys ir gerės galvos kontrolė. Jeigu neišvengiamai reikia mažylį palikti kažkur, geriausia ant grindų ar žemės.
Nenorite guldyti ant grindų? galite guldyti kūdikį į gultuką ne ilgiau nei 45 min. per dieną – sekite laiką! Gultukas turi būti kaip jūsų „pagalbininkas“, kuris trumpam „pasaugos“ jūsų mažylį, kol jūs valgysite ar prausitės, šis daiktas neturi tapti vaiko laisvalaikio leidimo priemone.
Šokliuko. Jeigu yra piktnaudžiaujama šiuo „pagalbininku“, vaikui dažnai šokinėjant jame trumpėja Achilo sausgyslės, nes smagūs spyruokliavimai dažniausiai atliekami ant pirštų galų. Dėl to, ateityje gali išsivystyti vaikščiojimas ant pirštų galų.
Šokliukas maksimaliai gali būti naudojamas iki 20 min. per dieną.
Svarbu žinoti, prieš vaiką dedant į šokliuką, kad jis turi gebėti sėdėti savarankiškai, ropoti ir atsistoti.
O ką vis dėlto galėtumėte rekomenduoti?
– Išnaudokite savo namų GRINDIS, vietoj papildomų priemonių pirkimo. Judesių laisvė, nepriklausomas judėjimas, tikslo pasiekimas (pvz., paimti žaislą savarankiškai), tai vaikui pats geriausias pagrindas tobulinti savo psichomotorinę raidą.
Bet juk ant grindų gali būti vėsoka?
– Patieskite kilimėlį, kitos alternatyvos: minkštos dėlionės, pledas, norint tobulinti įgūdžius neturi būti minkšta, kaip lovoje. Pagalvokite, ar jums būtų patogu atlikti pratimus ar judesius lovoje? Nemanau, todėl ir vaiko nereikia visuomet guldyti ant lovos, taip išvengsite netyčinių nukritimų ar nusiridenimų. Būnant ant grindų ar kietesnio pagrindo, kūdikis galės atlikti tikslesnius, didesnių amplitudžių judesius, lengvai keisti savo kūno padėtį bei tokiu būdu suteiksite savo mažyliui saugią aplinką, kurioje jis galės pažinti supantį pasaulį, nes būtent dabar tai – svarbiausias jūsų dukters ar sūnaus tikslas.