Smulkioji motorika ir kūryba: 5 būdai kaip vaikams jas lavinti vienu metu

Lavinti smulkiąją motoriką yra labai svarbu siekiant, kad vaiko kalbos raida būtų sklandi ir savalaikė. Smulkiajai motorikai priskiriamos veiklos, kuriose dalyvauja smulkieji kūno raumenys, esantys pirštuose ir jų galiukuose, plaštakose bei akyse. Pirštų pagalvėlėse esantys centrai, glaudžiai susiję su smegenų zonomis, kurios atsakingos už kalbą. Taigi lavindami pirštų ir rankų koordinaciją, tuo pačiu lavinsime ir kalbos vystymąsi. Smulkiąją motoriką galima lavinti įvairiais būdais, tačiau atliekant kūrybines užduotis galima vienu šūviu nušauti du zuikius – lavinti ir smulkiąją motoriką ir kūrybą.
Piešimas
Piešti galima skirtingomis priemonėmis: pieštukais, flomasteriais, kreidelėmis, akvarele, dažais. Kuo įvairesnės technikas naudosite, tuo daugiau smulkiųjų raumenų įjungsite į darbą. Kūrybai lavinti naudokite skirtingų formų teptukus, volelius, pieškite ausų ar dantų krapštukais, pagaliukais, kempine. Darykite įvairių daiktų antspaudus, eksperimentuokite su formomis ir tekstūromis.
Lipdymas
Tai dar viena ypatingai gerai smulkiąją motoriką lavinančių veiklų. Lipdykite iš plastelino, molio, modelino, įvairių lipdymo masių ar paprasčiausios tešlos. Pojūčiams sustiprinti į lipdymo masę galite įmaišyti smulkių detalių, pavyzdžiui, kruopų ar akmenukų. Lavinkite kūrybą lipdydami personažus, aplinkoje esančius daiktus ar kurdami paveikslus.
Darbeliai iš popieriaus
Kerpant, klijuojant ar lankstant į darbą įsijungia kiti raumenys, todėl lavinamos atskiros smulkiosios motorikos sritys. Darbelių iš popieriaus galima prigalvoti pačių įvairiausių, pradedant nesudėtingais aplikacijų piešinėliais, baigiant įvairių personažų gamyba ar origami. Darbeliai iš popieriaus taip pat puikiai lavina erdvinį suvokimą, nes galima sukurti ne tik dvimačius, bet ir trimačius darbelius.
Konstruktoriai
Konstruktoriai taip pat labai gerai lavina smulkiąją motoriką ir kūrybą. Konstravimui galima pasitelkti skirtingas priemones, pradedant nuo įprastų medinių kubelių ir lego kaladėlių, baigiant makaronais ir sūriu. Visiškai nesvarbu, ką jungsite tarpusavyje, kur kas svarbiau yra pats procesas, kurio metu dirba smulkieji rankų raumenys ir smegenys.
Kūrybiniai rinkiniai
Yra namažai jau paruoštų kūrybinių rinkinių, kurie vienu metu lavina tiek smulkiąją motoriką, tiek kūrybinius įgūdžius. Vieni jų parengti atlikti kažkokią vieną konkrečią užduotį, kituose komplektuojamos priemonės, o pavyzdžiui, Užduočių Dėžutėje galima rasti ir kūrybines lavinamąsias užduotis, ir joms atlikti reikalingas priemones. Tokie rinkiniai gelbsti tėvus, kurie neturi laiko ieškoti ir galvoti užduočių patys.