Skiepai nuo tuberkuliozės
Kas yra BCG?
BCG – tai vakcina nuo tuberkuliozės. Plačiau: BCG vaccine SSI yra gyvoji liofilizuota vakcina, pagaminta iš susilpninto Mycobacterium bovis (BCG) daniškojo kamieno 1331. Ši vakcina vartojama aktyviajai imunizacijai nuo tuberkuliozės. Vakcina priverčia organizmą patį gaminti antikūnus (organizme susidarančias baltymines medžiagas) prieš tuberkuliozės sukėlėjus, bet neužtikrina visiško imuniteto.
TAIP PAT SKAITYKITE: Tuberkuliozė: ką būtina žinoti?
Vakcinos sudėtis
Veiklioji medžiaga (Mycobacterium bovis (BCG) daniškasis kamienas 1331 (gyvas, susilpnintas)) ir
- milteliuose: natrio gliutamatas
- tirpiklyje: magnio sulfatas heptahidratas, dikalio fosfatas, L-asparaginas monohidratas, geležies (III)-amonio citratas, glicerolis (85%), citrinų rūgštis monohidratas, injekcinis vanduo.
Kaip vakcina turi būti laikoma?
Prieš kiekvieną vaiko skiepijimą gydytojas privalo informuoti tėvus apie vakcinų skyrimo tvarką, galimas nepageidaujamas reakcijas į skiepą. Išklausę informaciją, įsitikinkite, kad ant vaistų dėžutės ir flakono nurodyta galiojimo data yra tinkama naudoti. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Milteliai privalo būti laikomi šaldytuve (2º – 8ºC). Flakonas laikomas išorinėje dėžutėje, kad būtų apsaugotas nuo šviesos.
Įrodyta, kad vakcina yra stabiliai gyvybinga 4 valandas po paruošimo. Mikrobiologiniu požiūriu, ištirpintą (paruoštą) vakciną reikia vartoti nedelsiant. Jei ji tuoj pat nevartojama, už laikymo trukmę ir sąlygas atsako gydantis medikas.
Kas skiepijami?
Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, nuo tuberkuliozės skiepijami dviejų-trijų dienų naujagimiai. Rekomenduojama vakciną kartoti kas dešimt metų.
Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka 7 metų amžiaus vaikams atliekamas tuberkulino testas, siekiant nustatyti, ar žmogus užsikrėtęs šia liga. Sveikatos priežiūros specialistas įšvirkščia nedidelį kiekį tuberkulino po oda vidinėje dilbio dalyje. Po 2-3 dienų įvertinama odos reakcija. Tuberkulino įšvirkštimo vietoje gali atsirasti patinimas. Išmatavus patinimo diametrą nustatoma, ar testas teigiamas.
Kada skiepyti negalima?
- jeigu yra alergija bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai;
- jeigu imuninė sistema yra nusilpusi; jeigu yra taikomas imuninę sistemą slopinantis gydymas (pvz., radioterapija) arba jeigu kūdikis iki gimimo arba per motinos pieną buvo paveiktas imuninę sistemą slopinančio gydymo (pvz., motinai taikytas gydymas vaistais);
- jeigu sergate piktybinėmis ligomis (pvz., limfoma, leukemija ar Hodžkino liga);
- jeigu esate infekuotas ŽIV;
- jeigu sergate ūmine liga ir karščiuojate arba esant išplitusiai odos infekcinei ligai, skiepijimą būtina atidėti;
- jei jums buvo padarytas odos mėginys tuberkuliozės infekcijai tirti ir mėginys buvo teigiamas, pasitarkite su gydytoju dėl skiepijimo;
- jeigu jums yra egzema, skiepyti nedraudžiama, tačiau skiepijimo vieta turi nepažeista.
Kaip skiepijama?
Gydytojas ar slaugytoja suleis vakciną į paviršinį odos sluoksnį žasto sirtyje. Jaunesniems kaip 12 mėnesių kūdikiams dozė yra 0,05 ml. Injekcijos vietą geriausia palikti neuždengtą, kad palengvėtų gijimas. Mažiausiai 3 mėnesius po skiepijimo BCG vakcina negalima skiepyti į tą pačią ranką dėl galimo sritinio limfadenito pavojaus.
Šalutinis poveikis
Po tuberkuliozės skiepo 1 iš 100 žmonių pasireiškia karščiavimas, limfmazgių patinimas pažastyje (daugiau nei 1 cm), lėtinė opa injekcijos vietoje, galvos skausmas. Retais atvejais (mažiau nei 1 iš 1000 žmonių) gali atsirasti sunkios alerginės reakcijos, tokios kaip veido ir kaklo paraudimas, veido, ryklės arba kaklo tinimas, odos bėrimas, pasunkėjęs kvėpavimas ar kolapsas, limfmazgių uždegimas.
Reikėtų žinoti, kad dėl pernelyg smarkaus atsako į BCG SSI vakciną gali susiformuoti pratrūkstantis pūlinys. To priežastimi gali būti netyčiomis atlikta poodinė injekcija arba per didelė dozė. Pūlinį būtina laikyti sausai ir vengti jo nutrynimo (pvz., dėvint aptemptus drabužius).
Jei pasireiškė reakcija…
Nedelsiant susisiekite su jus prižiūrinčiu šeimos gydytoju. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą ir pateikti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai.
TAIP PAT SKAITYKITE: Skiepų kalendorius