Skiepai nuo tuberkuliozės
BCG vakcina: skiepas nuo tuberkuliozės naujagimiams
BCG (Bacillus Calmette-Guérin) vakcina yra skirta apsaugoti nuo sunkių tuberkuliozės formų, ypač mažus vaikus. Lietuvoje šia vakcina pagal nacionalinį skiepų kalendorių skiepijami naujagimiai. Ką svarbu žinoti apie šį skiepą?
Kas yra BCG vakcina?
Tai gyvoji vakcina, pagaminta naudojant susilpnintą Mycobacterium bovis bakterijų kamieną (Lietuvoje dažniausiai naudojamas daniškasis kamienas 1331, vakcina „BCG vaccine SSI“). Patekusios į organizmą, susilpnintos bakterijos nesukelia ligos, tačiau paskatina imuninę sistemą gaminti antikūnus ir specifines imunines ląsteles, kurios vėliau padeda apsisaugoti nuo tikrojo tuberkuliozės sukėlėjo (Mycobacterium tuberculosis).
Svarbu suprasti, kad BCG vakcina neužtikrina visiško imuniteto nuo užsikrėtimo tuberkulioze, tačiau ji ypač efektyviai apsaugo kūdikius ir mažus vaikus nuo sunkių, gyvybei pavojingų tuberkuliozės formų, tokių kaip tuberkuliozinis meningitas ar miliarinė (išplitusi) tuberkuliozė.
(Pastaba: Vakcinos sudėtyje, be veikliosios medžiagos, yra pagalbinių medžiagų, tokių kaip natrio glutamatas milteliuose ir įvairūs komponentai tirpiklyje.)
Kas ir kada skiepijami BCG vakcina?
Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių:
- Naujagimiai: Nuo tuberkuliozės skiepijami visi sveiki naujagimiai 2–3 parą po gimimo, prieš išvykstant iš gimdymo namų.
- Revakcinacija (pakartotinis skiepijimas): Anksčiau buvo rekomenduojama skiepą kartoti vėlesniame amžiuje, tačiau pagal dabartines tarptautines ir Lietuvos rekomendacijas, rutininė BCG vakcinos revakcinacija nėra atliekama, nes nėra pakankamai įrodymų apie jos efektyvumą vyresniems vaikams ar suaugusiems, kurie jau buvo paskiepyti naujagystėje.
Tuberkulino (Mantoux) testas ir tuberkuliozės patikra
Ankstesnėje praktikoje 7 metų amžiaus vaikams buvo visuotinai atliekamas tuberkulino (Mantoux) odos mėginys, siekiant nustatyti, ar vaikas turėjo kontaktą su tuberkuliozės mikobakterijomis. Šio testo metu į odą dilbio srityje suleidžiama nedidelis kiekis tuberkulino, o reakcija (paraudimas, sukietėjimas) vertinama po 2-3 dienų.
Tačiau visuotinis 7 metų vaikų testavimas tuberkulino mėginiu šiuo metu Lietuvoje nėra privalomas. Patikra dėl tuberkuliozės infekcijos (latentinės formos) dažniausiai atliekama tik rizikos grupėms priklausantiems vaikams (pvz., turėjusiems kontaktą su sergančiu aktyvia tuberkulioze asmeniu, turintiems nusilpusį imunitetą, atvykusiems iš didelio sergamumo šalių). Sprendimą dėl patikros reikalingumo priima gydytojas. Kartais vietoj tuberkulino testo gali būti naudojami modernesni kraujo tyrimai (IGRAs).
Kada skiepyti negalima (kontraindikacijos)?
BCG vakcina, kaip ir kitos vakcinos, turi tam tikrų kontraindikacijų:
- Alergija bet kuriai vakcinos sudedamajai daliai.
- Įgimtas ar įgytas imunodeficitas (pvz., ŽIV infekcija, piktybinės kraujo ligos kaip leukemija, limfoma).
- Gydymas imunitetą slopinančiais vaistais (pvz., chemoterapija, radioterapija, didelės kortikosteroidų dozės). Taip pat, jei kūdikio motina nėštumo metu gavo imunitetą slopinantį gydymą.
- Ūmi liga su karščiavimu (skiepijimas atidedamas, kol pasveiksta).
- Išplitusi odos infekcija.
- Teigiamas tuberkulino odos mėginys ar anksčiau diagnozuota tuberkuliozė.
- Tam tikros sunkios naujagimio būklės (sprendžia gydytojas).
Pastaba: Egzema paprastai nėra kontraindikacija, tačiau skiepyti reikia į sveiką odos plotą.
Kaip skiepijama ir ko tikėtis po skiepo?
- Administravimas: Vakcina leidžiama į odą (ne po oda ar į raumenis!), dažniausiai kairiojo žasto viršutinėje dalyje. Kūdikiams iki 12 mėnesių leidžiama 0,05 ml dozė.
- Vietinė reakcija: Skiepo vietoje po kelių savaičių paprastai atsiranda nedidelis paraudimas ir sukietėjimas, vėliau – pūslelė, kuri gali pratrūkti ir palikti nedidelį randelį. Tai normali reakcija, rodanti, kad vakcina „prigijo” ir formuojasi imunitetas. Šios vietos negalima tepti jokiais tepalais ar dezinfekuoti, reikia saugoti nuo trynimo, leisti gyti natūraliai (galima pridengti sausu steriliu tvarsčiu, jei šlapiuoja). Gijimas gali užtrukti kelis mėnesius.
- Svarbu: Mažiausiai 3 mėnesius po BCG skiepo negalima skiepyti į tą pačią ranką kitomis vakcinomis dėl galimo regioninių limfmazgių padidėjimo (limfadenito) rizikos.
- Nuotr. bornagainbrazilian.com
- Nuotr. imperial.ac.uk
- Nuotr. synapse.koreamed.org
- Nuotr. thetraveldoctor.com.au
- Nuotr. thetraveldoctor.com.au
Vakcinos laikymas ir kokybė
Tėvams svarbu žinoti, kad prieš skiepijant vaiką, medicinos personalas turi patikrinti vakcinos galiojimo laiką ir įsitikinti, kad ji buvo tinkamai laikoma (milteliai laikomi šaldytuve 2-8°C temperatūroje, apsaugoti nuo šviesos). Paruoštą (ištirpintą) vakciną reikia suvartoti nedelsiant (per kelias valandas).
Prieš kiekvieną skiepą tėvai turi būti informuoti ir pasirašyti sutikimo formą.
Galimas šalutinis poveikis
Kaip ir po bet kurio skiepo, galimos nepageidaujamos reakcijos, nors sunkios pasitaiko retai:
- Dažnesnės (pasitaiko maždaug 1 iš 100): Nedidelis karščiavimas, pažasties limfmazgių padidėjimas (daugiau nei 1 cm), ilgiau neužgyjanti opelė ar pūlinukas skiepo vietoje, galvos skausmas.
- Retos (mažiau nei 1 iš 1000): Sunkios alerginės reakcijos (veido, kaklo tinimas, bėrimas, kvėpavimo sunkumai), limfmazgių uždegimas (limfadenitas), labai retai – išplitusi BCG infekcija (esant sunkiam imunodeficitui).
- Pūlinys: Kartais dėl per stiprios reakcijos ar netinkamos injekcijos technikos (pvz., suleidus per giliai) skiepo vietoje gali susiformuoti pūlinys. Jį reikia laikyti sausai, saugoti nuo trynimo ir pasitarti su gydytoju dėl priežiūros.
Jei pasireiškė reakcija…
Nedelsiant susisiekite su jus prižiūrinčiu šeimos gydytoju. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą ir pateikti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai.
TAIP PAT SKAITYKITE: Skiepų kalendorius