Ruošiamės darželiui. Kaip padėti mažyliui ir sau?
Nusistovėjusios rutinos ir gyvenimo būdo pokyčiai pasėja nerimą, nesaugumą ir šiokį tokį susierzinimą ne tik mažylio, bet ir tėvų širdyse. Gyvenimiškos patirties neturinčiam mažam žmogučiui, kuris dar tik mokosi valdyti savo jausmus ir emocijas, darželio lankymo pradžia niekada nebūna lengva. Mes, suaugę žmonės, jau turime „naujos pradžios“ patirties: esame ne kartą pakeitę gyvenamąją vietą, darbovietę, kolektyvą ir pan. Ir vis tiek kiekviena nauja pradžia nebūna pats maloniausias išgyvenimas. Reikia suprasti, kad bet kokie pokyčiai žmogaus gyvenime, kartais ir labai džiaugsmingi, kartais net tie, kuriems ruošėmės labai ilgai (pvz. vaiko gimimui), nori nenori išmuša mus iš pusiausvyros. Tokia yra žmogiška prigimtis.
Vaikui, kuris pirmą kartą keliaus į darželį, pokyčiai yra nesuvokiamai dideli ir pirmiausiai dėl to, kad mažylis niekaip negali jiems pasiruošti! Jis tiesiog neįsivaizduoja, kas jo laukia, nes niekada nėra to patyręs. Bet vieną dieną gyvenimas ima ir apsiverčia aukštyn kojom: palikus pažįstamą ir saugią namų aplinką, reikia prisitaikyti prie naujos vietos, žmonių ir taisyklių. Ir vaikas prisitaiko.
Vieniems reikia daugiau, kitiems mažiau laiko, tačiau prisitaikymas prie naujovės ilgainiui įvyksta ir mes tai vadiname sėkminga adaptacija. Turėdami tam tikrų žinių, mes, rūpestingi ir sąmoningi tėvai, galime padėti savo mažyliams pasiruošti darželio lankymui ir palengvinti adaptaciją.
Ką reikėtų padaryti prieš išleidžiant mažylį į kolektyvą?
- Susipažinkite su auklėtojomis, kurios prižiūrės Jūsų vaiką. Stenkitės užmegzti kontaktą ir sukurti teigiamą ryšį. Pasistenkite nevertinti auklėtojos (nei teigiamai, nei neigiamai). Taip išvengsite nusivylimų. Auklėtoja neturi būti tokia gera, kaip mama. Supraskite, kad auklėtoja yra žmogus, kuris tiesiog prižiūrės Jūsų vaiką. Auklėtoja neturi užtikrinti tobulos dienos, tobulos nuotaikos ir tobulų Jūsų vaiko išgyvenimų. Ji tiesiog prižiūri Jūsų vaiką, užtikrina jo saugumą ir vykdo ugdomąjį procesą. Meile, saugumu, pasitikėjimu vaiką užpildyti turi tėvai.
Jei sunku atiduoti mylimą žmogutį į svetimas rankas, pabandykite mintyse (o gal ir „gyvai“?!) pasakyti vaiko auklėtojai „Aš Tavim pasitikiu. Aš žinau, kad Tu padarysi ką gali, kad mano vaikas jaustųsi gerai“. Tai labai ramina mamos širdį ir padeda užmegzti teigiamą kontaktą su auklėtoja.
- Išsiaiškinkite darželio dienotvarkę: kada mažyliai valgo, kada miega, kiek laiko miega, kiek laiko leidžia lauke ir pan. Likus kelioms dienoms iki darželio lankymo, pradėkite gyventi pagal panašią dienotvarkę, kad mažyliui būtų lengviau prisitaikyti. Dienotvarkei nedarykite jokių išimčių savaitgaliais. Dažnai tenka girdėti mamas sakant, kad jų vaikas darželyje kuo puikiausiai miega pietų miego, o namuose užmigdyti nepavyksta. Atminkite, kad dvi chaotiškos dienos (be dienotvarkės) išveda vaikiuko nervų sistemą iš rikiuotės trims-keturioms dienoms. Jei savaitgalis buvo be dienotvarkės, į ritmą mažasis atsistato tik ketvirtadienį, penktadienį dar viskas gerai, ir štai vėl savaitgalis… Užburtas ratas, kuris reiškia, kad mažylis bus irzlus, piktas, ilgainiui ims streikuoti jo nervų sistema, nusilps imuninė sistema ir pan. To darželinukui tikrai nereikia.
- Treniruokitės išsiskyrimą. Kasdien bent kelioms minutėms pasistenkite atsiskirti nuo vaiko. Palikite jį su tėčiu, močiute, aukle, kaimyne ar pan. Jei mažylis dvejus-trejus metus kasdien laiką leido tik su mama, žinoma, jog prisitaikyti prie išsiskyrimo nebus lengva, tačiau šiek tiek pasitreniravus iš anksto mažylis įgaus patirties, supras, jog mama niekur nedingta, net jei ir kurį laiką būna išėjusi.
- Apie darželio lankymą mažyliui užsiminkite iš anksto. Pradėkite sekti pasaką apie tai, jog kažkoks berniukas ar mergaitė pradėjo lankyti darželį, nes mama turi eiti į darbą. Papasakokite mažyliui, ką vaikai veikia darželyje, kaip jie žaidžia, miega, valgo ir draugauja. Nepieškite idiliško paveikslo, nes darželyje būna visko. Užsiminkite, kad kartais vaikai susipyksta, kartais vienas kitą užgauna, kartais būna prastos nuotaikos ir nenori žaisti. Jei pasakosite vien tik teigiamus dalykus, mažylis gali nusivilti pamatęs darželio kasdienybę.
- Po kelių dienų pasakojimo pasiūlykite vaikui nueiti į darželį (gal ten sutiksite tą berniuką ar mergaitę iš pasakos?!) Nuveskite mažylį susipažinti su darželio grupe, auklėtojomis ir kitais vaikais. Pirmosiomis dienomis užteks pabūti su vaikais lauke, kitą dieną galite užeiti į grupę. Parodykite vaikui kur bus jo spintelė, lovelė, kur jis valgys ir žais. Patarimas mamoms: būkite savo vietoje. Visai nebūtina kartu su vaiku žaisti, valgyti ar gultis miegoti, antraip mažyliui sukursite iliuziją, jog lankysite darželį kartu. Užteks pabūti stebėtojo vietoje.
- Aptarkite su auklėtoja atsisveikinimo momentą iš anksto. Būna, kad atėjus laikui atsisveikinti su vaiku, mažasis puola į ašaras, o mama nežino, kaip elgtis. Paklauskite pedagogų, kokį atsisveikinimo modelį jie praktikuoja. Idealiausias variantas, pasak psichologų, yra ryžtingas atsisveikinimas. Jūs pasakote mažyliui, kad dabar išeisite ir grįšite jo pasiimti po valgio, miego, žaidimų. Tada ryžtingai paduodate mažylį auklėtojai ir išeinate. Mažylis verks – tai neišvengiama. Geriausia, ką galite padaryti šioje situacijoje – tai išlikti tvirta ir nesvyruoti. Vaikui reikia žmogaus, kuriuo jis gali pasitikėti. Jei apsisuksite ir grįšite pas verkiantį vaiką, bus tik sunkiau.
Norint, kad adaptacija būtų sėkminga, darželiui pirmiausiai turi ruoštis tėvai. Pagalvokite, kodėl išleidžiate vaiką į darželį, kodėl būtent šiais metais, ir kodėl pasirinkote būtent šią ugdymo įstaigą? Atsakius sau į šiuos klausimus, nebeliks vietos svarstymams ir svyravimui. Kai vaiko leidimas į darželį taps neišvengiamybe, adaptacija vyks lengviau. Vaikas jaučia tėvų emocijas, tad pasistenkite neįsisukti į užburtą nerimo, neigiamų emocijų ar svarstymų ratą, nes mažylis visa tai perima. Būkite ramūs ir pasitikėkite tuo, ką darote – ši ramybė persiduos ir vaikui. Pasirenkite tam, kad pirmosiomis darželio lankymo savaitėmis mažylis bus jautresnis ir irzlesnis. Gali sutrikti vaiko miegas, kalba, gali atsinaujinti šlapinimasis į lovą. Vaiko nervų sistema adaptaciniu laikotarpiu patirs didelę įtampą.
Kaip padėti jautriam mažyliui?
Mylėkite mažylį
Apgaubkite mažylį meile ir švelnumu, kompensuokite dėmesio trūkumą. Daugiau pamyluokite, panešiokite, dažniau apkabinkite, pasakykite, koks jis Jums svarbus ir brangus.
Leiskite mažyliui ilsėtis
Neapkraukite vaiko pramogomis. Išėjus į darželį vaikui kaip niekad trūksta savo namų, artimų žmonių, nusistovėjusios tvarkos. Leiskite vaikui kompensuoti šį trūkumą vakarais ir savaitgaliais. Nebūtina organizuoti pramogų ir stengtis vaiką kuo labiau „prablaškyti“.
Skirkite laiko tik jam
Kiekvieną vakarą prieš miegą masažuokite vaiką bent 5-6 minutes. Tegul tai būna tik judviejų laikas. Pasikalbėkite, padainuokite ir lieskite, glostykite, myluokite savo mažylį! Mama delnuose neša nepaprastą gydančią ir raminančią galią, kuri gali užglaistyti visus emocinius mažylio sielos įtrūkimus, patirtus pirmosiomis dienomis darželyje.
Linkime Jums kantrybės ir tinkamo nusiteikimo, o mažiesiems – kuo lengvesnio starto! Būkite visi sveiki ir laimingi! Neramu, kai su Tavimi kažkas vyksta pirmą kartą. Tačiau Tu tai pragyveni, įgauni patirties ir kitą kartą būna daug lengviau!