Pirmieji dantų šepetėliai sveikų įpročių pradžiai!
Pirmieji vaiko metai yra kupini pačių nuostabiausių patyrimų, atradimų ne tik mažyliui, bet ir jo tėvams. Kiekvieną dieną šeima išmoksta kažko naujo, visi drauge ugdosi naujus įpročius ir ypač pirmaisiais kartais visiems kyla daugybė klausimų. Vienas iš tokių, dažniausiai užduodamų odontologui, – kada laikas pradėti valyti kūdikio dantukus ir kokias priemones tam pasirinkti. Šį kartą su odontologe Egle Fabijonavičiene iš „Sosdenta“ pakalbėsime, kada ir kokius pirmuosius dantų šepetėlius pasirinkti.
Svarbiausia taisyklė – pradėkite kuo anksčiau!
Kūdikiai bei jų raida skiriasi ir nors statistiškai pirmųjų baltųjų viršūnėlių vaiko burnoje tėvai sulaukia apie šeštą jo gyvenimo mėnesį, tačiau visiškai normalu, kad jie gali pasirodyti ir anksčiau (apie 4 mėn) ir daug vėliau. Neretai jau sunerimę tėvai atveda profilaktinei apžiūrai metukų sulaukusius mažylius, kurie dar vis šypsosi bedante šypsena – tai normalus raidos etapas, kurio nei paspartinsi, nei sulėtinsi, tačiau visais atvejais dantukais rūpintis reikia pradėti vienodai anksti.
Kaip ir daugeliu klausimu, tėvams labai svarbu suprasti, kad pirmieji kūdikio metai – tai laikas, kai mažasis pasaulio gyventojas imliai priima arba atmeta įvairius vykstančius procesus, formuojasi savo tvirtą nuomonę ir įpročius. Be to, ant dantenų kaupiasi nešvarumai, todėl, nepaisant to, ar vos kelių mėnesių sulaukusiam kūdikiui jau pasirodė pirmieji dantukai, ar tik galima prognozuoti dygimo etapo pradžią, reiktų kuo anksčiau pradėti jį pratinti prie ypač svarbaus ritualo jo gyvenime – dantukų valymo. Kol burnoje nematyti dantenų iškilimų ar baltų viršūnėlių – dantenas reiktų tiesiog švelniai pamasažuoti vandeniu sudrėkintu minkštučiu natūraliu audinuku arba marlės gabaliuku. Tai užtruks vos keliasdešimt sekundžių ryte ir vakare, tačiau ši atsakinga veikla padės stiprų ir reikšmingą pagrindą tolimesnei burnos priežiūrai bei užtikrins, kad dantys dygtų švarioje aplinkoje.
Pirmasis dantų šepetėlis – antpirštis
Odontologė Eglė paklausta, kokia jos nuomonė apie dažnai vaistininkų ir pardavėjų kūdikių dantų valymui siūlomą antpirštį, teigia, kad tai tikrai gera pirmoji priemonė kūdikių pieninių dantų priežiūrai. Mamai ar tėčiui ja daug lengviau išvalyti visą burnytę, minkštais šereliais pasiekti ir tolimesnių dantenų paviršių bei pradėjusius lysti pirmuosius dantukus. Vaikutis supažindinamas su svetimkūniu jo burnytėje, gali jį lengvai sukąsti dantenomis (nes šiame etape jie viską pažįsta ragaudami) ir tikrai neužsigaus, neišsigąs, kas gali nutikti stipriai sukandus kietą dantų šepetėlio galvutę. Antpirštis mažiau tinkamas vaikams, kuriems jau kalasi ar yra išdygę krūminiai dantys.
Kaip ir suaugusiems, taip ir kūdikiams, dantų šepetėlis turi būti keičiamas kas tris mėnesius, tad pirmam dantų ir burnos priežiūros trimestrui antpirštis bus puikus pagalbininkas, kurį vėliau pakeis pirmasis dantų šepetėlis.
Dantų šepetėliai turi atitikti amžių
Ant visų vaikiškų dantų šepetėlių pakuočių yra nurodomas amžius, kokiems vaikams jis tinka. Dažniausiai pirmieji šepetėliai yra žymimi 6-18 mėn žymėjimu, tačiau yra ir visai minkštų šepėtėlių skirtų 0 – 6 mėn. kūdikiams, kurie pakeičia jau aptartą antpirštį ir yra tinkami tiems vaikučiams, kurie jau džiaugiasi pirmaisiais dantukais. Svarbiausi kriterijai renkantis šepetėlį – dydis ir minkštumas, galvutė turi atitikti burnos dydį, o šereliai turi būti minkšti, kad nesužeistų dantenų, todėl ant pakuortės nurodomas amžiaus cenzas puikiai padeda išvengti netinkamo šepetėlio pasirinkimo. Taip pat svarbu ir tai, kad šepetėlis būtų patogiai suimamas vaiko rankytėje, nes išvalius dantukus jau apie metų vaikui galima duoti pačiam juos pavalyti, taip pradedant pratinti prie šio savarankiško įpročio.
Kaip ir antpirštis, kiekvienas dantų šepetėlis turėtų būti keičiamas periodiškai, ne rečiau kas tris mėnesius, nes ypač minkšti šereliai nusidėvi greičiau, tarp šerelių kaupiasi bakterijos, kurios gali sukelti infekcijas.
Dar keli patarimai, kurie padės pripratinti vaiką valytis dantis
Odontologė Eglė sako, kad pastebi labai džiuginančią tendenciją, kad vis daugiau tėvelių pradeda rūpintis vaikų burnos higiena nuo pirmųjų mėnesių ir kad tokie mažyliai nesusiduria su sunkumais išvalyti dantis. Tačiau, jeigu Jūsų vaikučio dantys pradėjo dygti vėliau ir iki tol nematėte poreikio jį pratinti prie dantų valymo arba dėl kažkokių priežasčių jau ugtelėjęs vaikas nenori valytis dantų, Jums gali padėti šie paprasti patarimai:
- Pažiūrėkite drauge su vaiku smagų animacinį filmuką ar dainelę, kurioje vaikai skatinami valytis dantis, padainuokite ją drauge, parodydami kuo daugiau teigiamų emocijų – pvz. Ši „Dantukų dainelė“
- Galite deklamuoti kokį savo sukurtą eilėraštuką ar savotišką mantrą, kuri vaikui pradės asocijuotis su smagiu dantų valymu, taip padedant jam nurimti ir susikaupti ritualui;
- Nupirkite dantų šepetėlį su jo mėgstamu herojumi, kuris kas rytą ar vakarą jį pakviečia į smagų pasimatymą;
- Nuo to laiko, kai vaikui išdygsta viršutiniai keturi kandžiai, rekomenduojama dantis valyti ne tik vandeniu ir dantų šepetėliu, bet ir dantų pasta (su iki 500 ppm fluoro). Įsigykite vaiko mėgstamo skonio dantų pastą, nes vyrauja klaidinga nuomonė, kad skonį turinti pasta yra blogesnė už neutralią – tai labiau priklauso tik nuo gamintojo. Mėgstamas skonis gali suteikti daugiau teigiamų emocijų. Būtina sąlyga: tėvai turėtų įsitikinti, kad vaikas tikrai nevalgo dantų pastos, o ją išspjauna, nes suvalgius didesnį kiekį pastos galima apsinuodyti.
- Nuveskite jį pas odontologą (pirma pasiklausinėję, kas moka dirbti su vaikais, kad tai nesukeltų atvirkštinės reakcijos), kuris papasakos apie burnos priežiūrą ir dantukų valymą – draugiškai užsimezgęs ryšys ir autoriteto nuomonė gali turėti teigiamą poveikį. Šiai nuo pat mažens prasidėjusiai draugystei labai daug įtakos turi ir tėvų elgesys, mat kai kurie suaugusieji grąsina vaikui, jog jeigu šis nevalys dantų, tai nuves pas dantų gydytoją, kad juos visus ištrauktų. Odontologai yra draugai, kurie nori padėti pasirūpinti dantų sveikata ir vaikas nuo pat mažens turi būti to mokomas.
- Vyresniam vaikui galima naudoti specialias priemones, kurios nuspalvina dantų vietas, kurios yra nekokybiškai išvalytos, taip motyvuojant mažylį dar padirbėti dantų šepetėliu.
- Ir svarbiausia – negąsdinkite vaikų, kad nevalant dantys iškris, nerodykite jiems baisių, nemalonių vaizdų, kurie gali ilgai išlikti atmintyje. Tokie vaizdiniai gali sukelti ypač daug problemų pieninių dantukų kritimo metu arba atsiradus skylutei – vaikas nebegalės atskirti šių situacijų, jį nuolat lydės baimė, atsiras pasipriešinimas.
Naujausios rekomendacijos teigia, kad tėvai turi prižiūrėti vaikų burnos higieną iki 12 metų, kol jų raumenys tampa pakankamai stiprūs, kokybiškai išsivalyti dantis ir tai gali padaryti visiškai sąmoningai, suprasdami to naudą ir realias pasekmes. Kiekvienas mažas vaikutis – tai asmenybė, kuri žengs į pasaulį su plačia ir spindinčia šypsena, o tėvų pastangos gali būti reikšmingas pagrindas tam pasiekti. Linkime kantrybės ir rezultatai tikrai nudžiugins!
Eglė Fabijonavičienė – odontologė ir „Sosdenta“ įkūrėja.