Naujagimio refleksai
Konsultuoja gydytoja neonatologė Rimutė Balnienė. |
Refleksas – nevalinga organizmo reakcija į dirgiklį. Refleksai gali būti įgimti (čiulpimo, šlapinimosi, vyzdžio ir pan.) ir įgyti (pusiausvyros laikymas važiuojant dviračiu). Refleksai susiformuoja dar embriono stadijoje ir vystosi augimo metu. Štai keletas naujagimio refleksų, kuriuos tu pati gali patikrinti:
Mirkčiojimo refleksas. Staiga atsiradus ryškiai šviesai ar vėjui pūstelėjus į naujagimio veiduką, šis pradeda mirkčioti. Dirgikliui kartojantis, kūdikis pripranta ir reakcija nebe tokia ryški. Mirkčiojimo refleksas išlieka visą gyvenimą. Svarbu: fotografavimas, naudojant blysktę, gali būti žalingas mažylio akims. Venkite naudoti blykstę.
Ieškojimo refleksas. Švelniai pakutenus naujagimio skruostą ar lūpų kampučius (neliečiant lūpų), jis pasuka galvą dirgiklio link, prasižioja ir ima ieškoti mamos krūties. Jeigu pakutenote nemaloniai ar per stipriai, mažylis pajus diskomfortą ir nusuks galvytę į priešingą pusę. Šis refleksas stebimas iki 3–5 mėnesių, bet kartais išnyksta ir vėliau. Ieškojimo refleksas veikia net ir miego metu.
Čiulpimo refleksas. Palietus kūdikio burnytę, jis tuoj pat pradeda čiulpti, pavyzdžiui, įkišus mamos pirštelį ar čiulptuką, ar spenelį – naujagimis tuoj pat ims ritmingai čiulpti. Šis refleksas ryškėja nuo 32 gestacijos savaitės, pilnai išsivystęs – nuo 36 savaitės, todėl sveikam išnešiotam naujagimiui jis būdingas nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų, tačiau kartais dėl tam tikrų sveikatos sutrikimų čiulpimo refleksas būna silpnesnis. Jis stebimas iki 3–4 mėnesių, kai kurioje literatūroje rašoma, kad iki vienerių metų.
Griebimo refleksas. Palietus kūdikio delniuką, jis tuoj pat jį sugniaužia į kumštį. Kartais naujagimis gali taip stipriai sugriebti tavo pirštą, kad kūdikį galima pakelti aukštyn. Refleksas pradeda silpnėti nuo 2 mėnesių.
Žingsniavimo refleksas. Laikomas vertikalioje padėtyje (už pažastų) ir šiek tiek palenktas į priekį, kojytėmis palietęs kietą pagrindą, naujagimis tarytum pradeda kilnoti kojas ir žingsniuoti. Kojų kryžiavimas pirmuosius du gyvenimo mėnesius yra normalus reiškinys. Refleksas stebimas iki 3–4 mėnesių.
Moro refleksas. Stresą rodantis refleksas, kai naujagimis išsigąsta garso ar staigaus judesio. Garsiai pliaukštekėjus delnais ar netikėtai ištiesus sulenktas naujagimio kojas, šis išsigąsta ir pasireiškia pirmoji moro reflekso fazė – kūdikis atmeta rankytes į šonus ir išskečia rankyčių ir kojyčių pirštukus. Vėliau išgąstis pereina į antrąją fazę – mažylis sugniaužia rankų bei kojų pirštus ir rankomis apglėbia save. Šis refleksas išlieka iki 5–6 mėnesių.
Apsauginis refleksas. Paguldytas ant pilvo naujagimis pasuka galvą į šoną. Šio reflekso dėka naujagimis saugosi nuo uždusimo. Šis refleksas išlieka visą gyvenimą.
Babinskio refleksas. Švelniai pabraukus mažylio paduką, lyg vėduoklė išsiskleidžia jo pirštukai. Babinskio refleksas išlieka iki 2 metų.
Toninis kaklo refleksas. Naujagimiui gulint ant nugaros, pasukame jo galvytę į vieną pusę. Mažylio ranka toje pusėje išsitiesia, o priešingoje pusėje – sulenkia rankytę per alkūnę. Tai vadinama fechtuotojo poza. Šis refleksas išlieka iki 6-7 mėnesių.
Video medžiagos šaltinis youtube.com: Erica Holt „Newborn Reflexes” ir Felix Cahya „Nine reflexes of baby”.