Mamos ir vaiko emocinis ryšys – ne visada savaime
![]() |
![]() |
Konsultuoja psichologės Daiva Martinkuvienė ir Sonata Vizgaudienė, www.tevystespsichologija.lt |
Vienos mamos nepaprastai prisiriša prie kūdikėlio vos į jį pažvelgusios, kitoms – reikia šiek tiek laiko. Tai nereiškia, kad pastarosios mažiau mylį savo mažylį. Tiesiog, kaip ir kiekvienas jausmas, prieraišumas turi praeiti keletą stadijų, kol tampa tvirtu. Kaip sustiprinti emocinį ryšį?
1. Priglauskite ir myluokite
Kūdikiai jaučiasi saugūs, kai po gimimo bent dvi valandas glaudžiami prie mamos ar tėčio odos. Toks glaudus odos kontaktas suteikia naujagimiui ramybės jausmą, mažina stresą ir skatina natūralų žindymą. Nepamirškite nuolat apkabinti, myluoti ir glostyti mažylį – švelnūs prisilietimai formuoja patikimą saugumo jausmą, kuris taps pagrindu emociniam vystymuisi.
2. Aktyviai bendraukite
Nors naujagimiai pirmosiomis savaitėmis daug miega, būtina naudotis jų būdravimo akimirkomis bendrauti: kalbinti, šypsotis, žvelgti į akis. Kūdikiai aiškiai mato 20–30 cm atstumu – puiki proga palaikyti akių kontaktą ir kalbinti švelniu balsu. Kalbėkite paprastai, sakykite, kaip jo laukėte, kaip mylite – žodžių prasmė čia mažiau svarbi nei balso tonas ir emocija.
3. Nešiokite ant rankų
Šiuolaikiniai tyrimai aiškiai rodo, kad kūdikio paėmimas ant rankų vos tik jis pravirksta – būtinas saugaus prieraišumo elementas. Kūdikis neverkia be priežasties; jam reikalingas jūsų dėmesys, buvimas šalia. Dažnai nešiojamas kūdikis lengviau nusiramina ir pasitiki pasauliu, jaučiasi saugus ir mylimas.
Taip pat rekomenduojamas „oda prie odos” kontaktas – šiltoje aplinkoje (apie 27 °C) guldykite mažylį ant savo nuogos krūtinės, taip skatindami artumo jausmą.
4. Masažuokite ir švelniai lieskite
Reguliarus švelnus masažas labai naudingas kūdikio emociniam ir fiziniam vystymuisi. Prisilietimai skatina nervų sistemos vystymąsi, gerina kūdikio emocinę būseną. Lengvai paglostykite mažylio galvytę, krūtinę, nugarą. Supkite ir liūliuokite, nes tokie judesiai primena kūdikiui buvimą mamos pilvelyje ir padeda vystytis neuronų jungtims smegenyse.
5. Maitinkite kuo intymiau ir natūraliau
Žindymas sustiprina emocinį ryšį tarp mamos ir kūdikio. Žindymo metu rekomenduojama vengti televizoriaus, telefonų ir kitų trikdžių. Jei natūraliai maitinti negalite, ir maitinant mišinuku stenkitės sukurti intymią aplinką – žiūrėkite į kūdikį, švelniai kalbėkite, pasakykite, kad jį mylite.
6. Žaiskite nuo pirmųjų dienų
Žaidimas – tai ne tik maloni veikla, bet ir esminė kūdikio raidos dalis. Žaiskite nuo pirmojo mėnesio, pradedant nuo trumpų 10–15 minučių žaidimų. Žaidimai turi būti paprasti, pritaikyti pagal amžių. Atidžiai stebėkite kūdikio reakcijas – jei pastebite, kad jis pavargo ar praranda susidomėjimą, leiskite jam pailsėti. Žaidimo metu stiprinamas emocinis ryšys ir gerinama pažintinė raida.
Kas atsitinka, kai emocinis ryšys su kūdikiu stiprus?
- Vaikas labiau domisi aplinka. Tyrimai rodo, kad emocinis ryšys skatina vaiko norą tyrinėti pasaulį, domėtis aplinka, daugiau guguoti ir bendrauti.
- Spartėja fizinė raida. Mamos palaikymas ir padrąsinimas motyvuoja mažylį aktyviai judėti ir atrasti naujus fizinius gebėjimus (siekti, verstis, ropoti).
- Formuojasi pozityvūs bendravimo įgūdžiai. Vaikas, kuris gauna pakankamai tėvų dėmesio, jaučia saugumą ir meilę, lengviau užmezga kontaktus su kitais žmonėmis, auga pasitikintis savimi ir aplinka.
Emocinio ryšio kūrimas su mažyliu – tai nuoseklus, kantrybės ir meilės reikalaujantis procesas, suteikiantis tiek vaikui, tiek tėvams daug teigiamų emocijų ir ilgalaikės naudos.

Lieskite, masažuokite, žaiskite su kūdikiu – tai kuria jam saugumo jausmą, deda pamatus emociniam intelektui
Kai emocinis ryšys stiprus…
Vaikas labiau domisi aplinka. Nustatyta, kad kūdikiai, su kuriais nuolat bendraujama, daugiau dėmesio skiria juos supančiai aplinkai, domisi netoliese esančiais žaisliukais ir kitais daikatis, tris kartus daugiau guguoja.
Vaikas fiziškai greičiau vystosi. Naujovių pažinimas skatina judėti: siekti, verstis, šliaužti, ropoti, sėsti. Mamos padrąsinimas sukuria mažyliui saugią aplinką ir leidžia ramiai tobulinti įgūdžius.
Vaikas išmoksta pozityviai bendrauti. Jei mama tinkamai rūpinasi mažyliu, sukuria saugumo jausmą, bendrauja su juo, mažylis nebijos svetimų žmonių, noriai bendraus. Jeigu mama bus nedėmesinga, prislėgta, šauks ant mažylio, šis atsakys tuo pačiu – bus neramus, agresyvus.