Mamos ir vaiko emocinis ryšys – ne visada savaime
![]() |
![]() |
Konsultuoja psichologės Daiva Martinkuvienė ir Sonata Vizgaudienė, www.tevystespsichologija.lt |
Vienos mamos nepaprastai prisiriša prie kūdikėlio vos į jį pažvelgusios, kitoms – reikia šiek tiek laiko. Tai nereiškia, kad pastarosios mažiau mylį savo mažylį. Tiesiog, kaip ir kiekvienas jausmas, prieraišumas turi praeiti keletą stadijų, kol tampa tvirtu. Kaip sustiprinti emocinį ryšį?
1. Priglauskite, myluokite. Įsivaizduokite, kaip jūs jaučiatės naujoje nepažįstamoje aplinkoje? Turbūt nejaukiai. Ir labai norisi ten sutikti draugiškų veidų, kurie padrąsintų, padėtų apsiprasti. O jei atsidurtumėte svetimoje planetoje? Visiškai nežinomoje žemėje atsiduria ką tik gimęs vaikelis. Jis jaučiasi pasimetęs ir nesaugus. Ir čia jau tėvelių rūpestis kuo greičiau jam padėti pasijusti geriau. Sveikintinas noras iš karto po gimimo mamai pasiguldyti kūdikį ant krūtinės, jei mama negali – tėčiui. Kūdikėlis išgirsta jam pažįstamus mamos širdies dūžius, pajunta mamos kvapą, mato savo mamytės kupiną meilės žvilgsnį. Kas jam gali būti geriau? Tikrai nieko. Vaikelis pasijaučia saugus, mylimas, pats susiranda mamos krūtį ir palaimingai žinda. Rekomenduojama vaikelį ant krūtinės palaikyti bent dvi valandas. Nepamirškite myluoti savo mažiuko nuo pat gimimo ir taip sukursite nepakartojamą saugų ryšį, kuris bus viso emocinio lavinimo pagrindas.
2. Stebėkite, bendraukite. Pirmas dvi savaites naujagimiai daug miega ir mažai domisi aplinka. Visgi tėveliai neturėtų apsiriboti vien kūdikių fiziologinių poreikių patenkinimu. Tuo metu, kai vaikeliai būdrauja, reikia stengtis su jais kuo daugiau bendrauti. Bendravimo būdas labai paprastas – kai kūdikėlį maitinate ar maudote – pakalbinkite, šypsokitės ir pamatysite, kaip jūsų atžalėlė jus stebi. Tokiems mažiukams ypač patinka mamos veidas. Naujagimiai mato maždaug dvidešimties-trisdešimties centimetrų atstumu, tad ir mamytės veidą reikėtų laikyti atitinkamai nutolusį. Pamatysite, kaip jam tai patiks. Kalbėkite vaikučiams paprasčiausius dalykus: apie tai, kaip jo laukėte ir dabar džiaugiatės, jog jis su jumis; kad jis gražutis, švelnutis; kad užaugs didelis bei protingas ir pan. Vaikeliui svarbiausia, kad jūs su meile jį kalbinate, o žodžių turinys nėra tiks reikšmingas.
3. Nešiokite. Svarbu adekvačiai reaguoti į visus vaiko poreikius. Anksčiau buvo manoma, kad nebūtina tuoj pat imti vaiką ant rankų, vos tik jam pradėjus verkti, nes kūdikis išleps. Dabar požiūris visiškai pasikeitė. Kūdikiai tikrai nėra tironai, gimę tam, kad pakankintų tėvus ir lepintųsi. Jei vaikelis verkia, vadinasi, jam negera. Jei jis nealkanas, nešlapias, jam nieko neskauda, tada paprasčiausiai jam trūksta mamos, jis nenori būti vienas ir vienišas. Juk visus devynis mėnesius jis buvo kartu su mama. Taigi, ar gali staiga norėti prarasti tokią malonią bendriją? Argi nenatūralu, kad vaikelis jūsų pasiilgsta ir nori būti su jumis? Suteikite jam tą džiaugsmą. Vieni vaikai labiau nori mamos dėmesio, kiti kiek mažiau, svarbu, kad visi jo gautų, kiek tik norisi. Kuo dažniau žiūrėkite vaikeliui į akis, šypsokitės jam, taip padėsite jam lavinti akių kontaktą.
Vaikučiui malonu jausti mamos ar tėčio odą, todėl raskite laiko pasiguldyti kūdikį ant nuogos krūtinės. Vaikelis taip pat turėtų būti nuogas. Galite jį prisiglaudus panešioti, lėtai pašokti. Pasirūpinkite, kad kambaryje būtų pakankamai šilta, apie 27 C laipsnius. Šios akimirkos naudingos ir smagios jums ir kūdikiui. Artumo minutėmis mezgasi jūsų ryšys. Tomis minutėmis gera proga paglostyti nuogą vaikučio kūnelį. Jis jaus mamos švelnias rankas ir bus be galo laimingas. Palikite vaikiuką kurį laiką nuogą, kad jis pradėtų susipažinti su savo kūnu.
4. Lieskite ir masažuokite. Pamaloninkite vaikelį ir padėkite patirti prisilietimo džiaugsmą – darykite lengvą masažą. Švelniai paglostykite galvytę, nugarytę ir krūtinę. Labiausiai lytėjimo nervų ląstelės vystosi veido, delniukų, stuburo ir lytinėse zonose. Vaikeliui augant masažą reikėtų tobulinti.
Vaikams patinka suptis, juk jūsų pilvelyje jie dažnai suposi, todėl čiūčiuokite ir liūliuokite savo mažuosius. Tyrimai įrodė, jog supantis kūdikiams sparčiau vystosi smegenys, formuojasi naujos jungtys tarp neuronų, gerėja jų atmintis. Supantis pagerėja vaiko virškinimo sistemos darbas. Be to, vaikučiai jaučiasi mylimi ir reikalingi. Kai tai prisiminsite, supti kūdikius bus daug lengviau.

Lieskite, masažuokite, žaiskite su kūdikiu – tai kuria jam saugumo jausmą, deda pamatus emociniam intelektui
5. Jei įmanoma, maitinkite natūraliai. Svarbu nepamiršti ir natūralaus maitinimo privalumų, tuomet vaikelis ir mama jaučia ypatingą tarpusavio ryšį. Būtų labai gerai, kad maitinimo momentai būtų skirti tik vaiko ir mamos santykiui.
Kuo dažniau žindant jie turėtų būtų dviese, niekieno netrukdomi, be televizoriaus ar kokio kito fono. Mama tuo metu gali švelniai žiūrėti į kūdikėlį, jį pakalbinti, kiek paglostyti. Natūraliai maitindama mama lavina ir skonio receptorius. Jei mama natūraliai nemaitina vaikelio, ji taip pat gali pasistengti, kad šis procesas būtų pakankamai intymus ir tik jų. Skirkite laiko pabūti tik su mažyliu. Atsisėskite patogiai ir supkite mažyli taip, kaip jums patogu, lėtai ir ritmingai. Žiūrėdama į vaikelį, papasakokite kaip jį mylite. Pati atsipalaiduokite ir džiaukitės šia akimirka. Tada pajusite ypatingą artumą. Visgi, kuo daugiau vaikelis bendraus ne tik su mama, bet ir su kitais šeimos nariais, tuo lengviau bendraus ir su svetimais žmonėmis.
6. Žaiskite. Būtina su kūdikiais žaisti jau nuo pat pirmojo mėnesio. Žaidimai padeda vaikams protiškai ir emociškai vystytis, teikia gyvenimui džiaugsmo. Aišku, žaidimai turi atitikti vaikučio amžiaus tarpsnį ir sugebėjimus, jam patikti. Todėl pirmąjį pusmetį jie tikrai paprasti. Pirmojo mėnesio pabaigoje žaidimui jau galima skirti 10-15 min. per dieną. Reikia rasti tinkamiausią laiką žaidimui su vaikučiu, jis turi būti pailsėjęs, pavalgęs ir nusiteikęs žaisti. Mamai taip pat tai turi būti parankus laikas, kad ji galėtų visiškai įsitraukti į žaidimą su mažiuku. Netęskite žaidimo, jei pastebite, kad vaikui atsibodo arba jam pavargus. Žaidimas turi būti malonus tiek vaikui, tiek jo tėveliams.
Kai emocinis ryšys stiprus…
Vaikas labiau domisi aplinka. Nustatyta, kad kūdikiai, su kuriais nuolat bendraujama, daugiau dėmesio skiria juos supančiai aplinkai, domisi netoliese esančiais žaisliukais ir kitais daikatis, tris kartus daugiau guguoja.
Vaikas fiziškai greičiau vystosi. Naujovių pažinimas skatina judėti: siekti, verstis, šliaužti, ropoti, sėsti. Mamos padrąsinimas sukuria mažyliui saugią aplinką ir leidžia ramiai tobulinti įgūdžius.
Vaikas išmoksta pozityviai bendrauti. Jei mama tinkamai rūpinasi mažyliu, sukuria saugumo jausmą, bendrauja su juo, mažylis nebijos svetimų žmonių, noriai bendraus. Jeigu mama bus nedėmesinga, prislėgta, šauks ant mažylio, šis atsakys tuo pačiu – bus neramus, agresyvus.