Maistas vaikui prekybos centro lentynose
Prekybos centre siūloma daugybė įvairiausių produktų su gražiomis viliojančiomis etiketėmis, bet atidžiau paanalizavus jų etiketes, pamatysite, kad tikrai ne visi produktai tinkami jūsų vaiko sveikai mitybai. Išeitis yra, tačiau jums reikės vadovautis keletu svarbiu patarimu, kad pirkinių krepšelyje neatsidurtų nereikalingų ir sveikatą žalojančių pirkinių.
1 patarimas
Venkite maisto su hidrintais riebalais. Etiketėse šie riebalai dar vadinami „augaliniais riebalais“ ir jei produktas yra ilgo galiojimo, reiškia šie riebalai yra hidrinti, t.y. pakeista jų struktūra, kurie kambario temperatūroje tampa kietais. Tokių riebalų rasite tortuose, pyragaičiuose, sausainiuose, margarine, traškučiuose, greitame maiste, šaldytose picose.
2 patarimas
Venkite maisto su daug cukraus. Žalingi cukraus šaltiniai maiste gali būti medaus, sirupo, sukrozės, gliukozės, dekstrozės, maltozės pavidalu. Saugūs cukraus šaltiniai yra ksilitolis, stevia, fruktozė ir mėlynųjų agavų sirupas, kurie dažniausiai naudojami gėrimuose, bet skaitydami etiketę rinkitės tik tuos produktus, kurių sudėtyje šie cukrūs yra pažymėti ne etiketės pradžioje. Gamintojų triukas vizualiai sumažinti cukraus kiekį produkte yra cukraus šaltinių išskaidymas atskiromis dalimis, kadangi sudėtinės maisto medžiagos turi būti rašomos nuo didžiausio kiekio mažėjimo tvarka.
3 patarimas
Nepirkite sulčių ir sulčių gėrimų. Supakuotos sultys ne ką geriau nei limonadai. Neužkibkite ant gamintojų kabliuko, kuris teigia, kad sultys praturtintos vitaminais ir mineralais. Tai reiškia, kad natūralios medžiagos buvo išimtos iš produkto. Vaikui tinkamos gerti sultys tik tos, kurios išspaustos namuose ir jų galiojimo laikas labai trumpas – kelios dienos. Obuolių suktys – geriausias pasirinkimas, nes jose daugiausia fruktozės.
4 patarimas
Pirkite mažus sūrio ir pieno kiekius. Vartojant daug šių produktų, tikėtina, kad atsiras alergija arba netolerancija, o daugelis sūrių turi nemažai ir sočiųjų riebalų. Geriau rinkitės mažesnes pakuotes, nes tokiu būdu mažiau suvalgysite šių produktų.
5 patarimas
Rinkitės ekologiškus ir Omega 3 praturtintus kiaušinius. Kiaušiniai yra supermaistas, bet tik jei jie padėti vištų, kurios laikomos ir šeriamos ekologiškai bei ganosi laisvai.
6 patarimas
Venkite priedų, konservantų ir kitų cheminių medžiagų maiste. Kuo trumpesnis sudėtinių dalių sąrašas etiketėje, tuo produktas sveikesnis. Duona gali turėti kelias sudėtines dalis, bet gali būti ir 30 sudėtinių dalių ir jeigu skaitydami etiketę nesugebate perskaityti kai kurių pavadinimų, geriau tokio produkto nepirkite. Nekenksmingi priedai yra E160 (Vitaminas A), E300-304 (Vitaminas C), E 306-309 (Vitaminas E), E322 (lecitinas), E375 (Vitaminas B3) ir E440 (pektinas).
7 patarimas
Susidarykite pirkinių sąrašą ir jo laikykitės, ypatingai, jei einate apsipirkti kartu su vaiku. Įtraukite vaiką į sąrašo sudarymą, o parduotuvėje venkite saldumynų skyriaus. Taip pat nepasiduokite vaiko atakoms ir pykčiams. Jei jis matys, kad griežtai laikotės sąrašo, jums nusileis.
8 patarimas
Pavalgykite prieš einant apsipirkti. Tai sumažins nereikalingų ir greičiausiai nesveikų pirkinių kiekį.
9 patarimas
Pirkite ekologiškus produktus, jei tik įmanoma. Kartais jų kaina mažai skiriasi nuo neekologiško maisto. Ypatingai rinkitės ekologiškai užaugintas avižas, ryžius ir kitas grūdines kultūras, nes jos absorbuoja daug daugiau pesticidų nei didelės daržovės, kurias prieš valgant galima nulupti. Kuo daržovė ar vaisius trumpiau išlieka valgomi, tuo daugiau pesticidų jis turi. Salotos ir uogos purškiamos pesticidais kelis kartus, iki kol pasiekia parduotuvių lentynas.
10 patarimas
Rinkitės pilno grūdo produktus – ruduosius ryžius, makaronus, duoną ir neparuoštas valgyti daržoves.
Apsipirkinėjant prekybos centruose sunku išvengti nesveiko maisto, todėl būtų protinga rasti ūkininkus, kurie augina ekologišką maistą, o pati geriausia išeitis – užsiauginti patiems, jei turite tam galimybę.