Lavinamieji žaidimai 6-12 mėn. mažyliui
![]() |
Tinklaraštininkė, 3 vaikų mama Akvilė Nistelė, www.auginustebukla.lt |
Antrąjį gyvenimo pusmetį kūdikiai visai nebepanašūs į bejėges būtybes, jie tampa judrūs, be galo smalsūs, kviečiantys savo tėvus kartu žaisti ir padėti pažinti pasaulį.
Stambioji motorika
Šį gyvenimo pusmetį kūdikiai dažniausiai jau puikiai ropoja, stojasi, bando žengti pirmuosius žingsnelius. Tačiau ne visi pradeda vaikščioti iki pirmojo gimtadienio. Moksliškai įrodyta, jog vaikščiojimas ir tolesnis IQ nėra susiję (anksti pradėjęs vaikščioti vaikas nebūtinai bus protingesnis, ar vėliau pradėjęs vaikščioti – mažiau protingas). Nereikėtų vaiko spausti, stengtis, kad jis kuo anksčiau žengtų pirmąjį savarankišką žingsniuką. Tai nutiks tuomet, kai vaikutis bus pasiruošęs.
Vedžiojant vaiką už rankyčių, jo neskatinate anksčiau pradėti vaikščioti. Galite saikingai vedžioti, jei patinka, bet naudos nebus (dažnai ir patys kūdikiai to nemėgsta). O vaiko koordinaciją ir pusiausvyrą lavina savarankiškas vaikščiojimas laikantis už baldų, palei sieną, fiziškai kūną stiprina ilgi ropojimo atstumai su kliūtimis. O kol kūdikis dar neropoja, laikykite jį kuo dažniau ant grindų, žaisliukais skatinkite šliaužti į priekį.
Ropojantiems kūdikiams tinka:
- Įvairūs tuneliai, padaryti iš dėžių, patiesalų, panaudojus stalus, kėdes ir pan.
- Kelias su kliūtimis, kuriomis gali tapti pagalvėlės, dėžės, pakylos. Priešais geidžiamą daiktą padėkite pagalvėlių, kurias turi įveikti.
- Vaikščiojimas tarp kėdžių. Ant jų padėkite viliojančių žaisliukų, kurie skatins vaikščioti nuo vienos kėdės iki kitos.
- Palei sieną paskatinsite kūdikį vaikščioti, jei ant jos pakabinsite paveiksliukų. Rekomenduoju pagaminti lėkštes su makaronais. Naudinga bus ir mažiesiems pirštukams. Klijai – lipalas. Prisiklijuoja labai tvirtai. O ant sienos paveikslėlius priklijuoti dvipuse lipnia juosta (kai jų nebereiks, juosta lengvai nuo sienos nusivalo pakaitinus plaukų džiovintuvu). Skatinkite kūdikį palei sieną vaikščiotų į abi puses.
- Paveiksliukai su makaronais
- Įdomūs paveiksliukai ant sienos
- Kelias su kliūtimis
- Tuneliai
- Vaikščiojimas tarp kėdžių
Smulkioji motorika
Maždaug iki 8 mėn. didžiausias dėmesys skiriamas pojūčiams: duodama daug liesti, čiupinėti, o jau nuo 8 mėn. reikalingi veiksmo žaislai, kuriuos galima dėlioti, traukti, spausti, verti, mesti, kišti.
Dėti, mesti, kišti
Kai tik pastebite, kad jūsų kūdikis sąmoningai dėlioja daiktus, neapsiribokite vienu žaislu šiems įgūdžiams lavinti. Įvairovė (skirtingo dydžio, tūrio, aukščio indai, skirtingai daiktai) greičiau padės ne tik geriau valdyti rankytes, bet ir skatins kognityvinę raidą. Nereikia pirkti labai daug žaislų, pasitelkite buitinius daiktus. Fantazuokite ir tikrai atrasite, kuo prasmingai užimti vaiką.
Pavyzdžiui
- Druskinė ir riešutai (kaštonai).
- Taupyklė ir centai (taupyklių yra įvairių, į vienas lengviau pataikyti, į kitas – sunkiau).
- Dėžutė su įvairaus dydžio skylėmis ir akmenėliai. Raskite du visiškai vienodus akmenėlius – esu tikra, nepavyks :), todėl būtinai jų turėkite tarp žaislų, bet nepasiekiamoje vietoje.
- Batų dėžutė ir dangteliai.
- Buteliukai ir stikliniai rutuliukai, pūkučiai.
- Indelis ir karoliukai (dar smulkesni daikčiukai ir maža skylutė, nors nuotraukose nesimato skirtumo)
- Kavos indelis ir stambūs šiaudeliai – trumpi ir ilgi.
- Kibirėlis ir skaičiavimo pagaliukai (dar smulkesni).
- Riešutukai ir taupykle
- Akmenukai ir dėžutė
- Įvairūs daiktai kišami į dėžutę
- Šiaudeliai kišami į kibirėlį
Verti
Žaiskite su dideliu (tinka popierinis rankšluosčių laikiklis) ir mažu stovais. Verti galima įvairiausius žiedus (nuo kitų žaislų, užuolaidų), tualetinio popieriaus ritinėlius, plaukų suktukus, kramtukus.
Traukti, gniaužti, spausti
- Leiskite paspausti TV mygtuką, arbatinuko, šviesos jungiklį ir pan.
- Pagaminkite dėžutę su virvutėmis. Užtruks vos keletą minučių. Yla perdurkite nedidelę tvirtą dėžutę ir perverkite batų raištelius (ne ilgesnius kaip 30 cm), užriškite galus. Kad dangtelis nekristų, apvyniokite lipnia juosta ar izoliacija.
- Gniaužyti galima kempines, sūrią tešlą.
- Gniaužti kempinę
- Traukti virveles
Piešti
Išbandykite pirmuosius flomasterius (storus, lengvai nuplaunamus), kreidą.
Savojo aš pažinimas
Į žaidimus įtraukite veidrodį „savojo aš” pažinimui. Prieš veidrodį mojuokite, rodykite, šypsokitės, verkite. Laikant kūdikį ant rankų, artėkite prie veidrodžio, tolkite. Klauskite: „kur mama”, „kur Gabrielė (vaiko vardas)”? Atsakykite: čia mama (rodydama į save).
9-12 mėn. puikus metas mokyti kūdikį kūno dalių. Pirmiausia jie išmoksta parodyti kojytes, rankytes, bambą (nes akivaizdžiai mato). Paskui ausytes, liežuvį. Dar vėliau – akytes, nosytę, burnytę. Kūno pažinimui praverčia lėlės, meškiukai. Kai kurie 10 mėnesių kūdikiai jau geba parodyti visas kūno dalis, bet visiškai normalu, jei to išmoks ir 14-15-ąjį mėnesį.
Kalba
Plėskite vaiko pasyvųjį žodyną – tai žodžiai, kuriuos supranta, bet netaria (aktyvus – kuriuos ir taria). Yra teorija, kad vaikas pradeda kalbėti tik surinkęs pakankamą pasyvaus žodyno bagažą.
Kuo daugiau kūdikis supranta mūsų kalbos, tuo jis sumanesnis. Tad bendraukite, bendraukite, bendraukite! Neperdedant, nedaugžodžiaujant. Tai reiškia, kad jūs sakote, kai kūdikis susidomėjęs nukreipia žvilgsnį į kepančius blynus: „Čia blynai. Blynai kepa”, o ne: „Skanūs blyneliai kepa su varškyte, mažuti, tau dar negalima jų valgyti”. 🙂 Augant palaipsniui plečiamas vaiko žodynas. Prasmingiausia kalbėti apie tai, į ką kūdikis nukreipia žvilgsnį. Tik tuomet jūsų kalbą jis susies su daiktu ar veiksmu.
- Pasakokite aiškiai apie viską, ką veikiate ir darote. Patariama kai kuriuos buities darbus atlikti, kai jis nemiega, pavyzdžiui: plauti grindis, šluostyti dulkes, laistyti gėles, rinkti išmėtytus daiktus.
- Rekomenduojama TV, radio nenaudoti kaip fono, nes šie trukdo vystytis kalbai.
- Dažnai prašyti atlikti paprastus veiksmus: nunešti (ropojant ar jau einant) šiukšlę, paduoti žinomą daiktą.
EQ – emocinis intelektas
Ugdyti EQ galima ir reikia nuo kūdikystės. Nuolat bendraujant įvardinkite jausmus: kai verkia: „tu pyksti, liūdi” (pagal situaciją), Gabrielė pyksta; kai juokiasi – „tu juokiesi, tau patinka, linksma”. Tu užsigavai, tau skauda. Verkšleni, nes jau nori valgyti, esi alkana. Jau soti, pavalgei, daugiau nebenori. Džiaugiesi, nes grįžo tėtis. Ir panašiai :). Visada reaguokite empatiškai į kūdikio poreikius – tuomet ir jis toks augs.
Žaiskite su emocijų veidukų kortelėmis. Tokių kortelių (žaisliukų) galima nusipirkti ar internete paieškoti ir atsispausdinti. Iki metų pakanka tokių:
- Linksmas (besijuokiantis)
- Laimingas (atsipalaidavęs ir šypsosi)
- Patenkintas (kai ko nors nori ir gauna)
- Liūdnas (jei kažko nori, bet negauna, nors kūdikiai tai išreikš verkimu)
- Piktas (taip pat kai kažko negauna ir verkia, bet verkia „pikčiau”)
- Pavargęs (kai zirzia ir nori miego)
- Verkia (kai skauda)
- Bijo (kai kažko išsigąsta)
Knygų pasaulis
6-12 mėn. laikotarpis (aišku, jis nesibaigia ties pirmuoju gimtadieniu) yra langas, kai dideliu greičiu kūdikiai pradeda suvokti kalbą. Jūs pastebėjote, kad vaikas išpildo jūsų prašymą (pvz.; paploja katučių, išmeta šiukšlę į šiukšliadėžę). Pasyvaus žodyno plėtimui idealu yra knygelių vartymas. Iki metų tinkamiausios knygelės:
- Realistiški paveikslėliai arba gražiai aiškiai nupiešti, arba nuotraukos, kadangi kūdikis viską mato pirmą kartą, jis tik susipažįsta su pasauliu. Ypač hiperbolizuoti paveikslėliai netinka bent iki 2 m., nors tokių knygelių pilnos lentynos knygynuose.
- Vieno daikto ir aiškaus veiksmo, kurį galima išvysti realybėje. Pavyzdžiui „katė”, „šaukštas”, „berniukas valgo duoną”, „mergaitė valo dantis”, „dantų šepetėlis”.
- Knygelių galite ir patys pagaminti, atsispausdinant iš interneto paveikslėlių. Juos įklijuoti į nuotraukų albumą ar storų lapų piešimo sąsiuvinį. Galima suklijuoti ir iškarpas iš žurnalų.
- Veiksmo pavaizdavimas
- Realistiški paveikslėliai
Sensoriniai žaidimai
Sensoriniai itin svarbūs, nes kūdikiai informaciją renka būtent per pojūčius.
Vaikui lengviausia įsisavinti daugelį sąvokų per kontrastus. Patirkite (tuo pačiu metu leidžiant paliesti du skirtingus daiktus):
- karšta – šalta (pvz., sniegas, ledas, puodelis, iš kurio ką tik išgerta arbata)
- švelnu – šiurkštu (pvz., švitrinis popierius; kailis)
- duria – neduria (pvz., šakutė, kaktusas, šaukštelis)
- šviesu – tamsu (pvz., junginėjant jungiklį sutemus)
- rūgštu – saldu (pvz., lyžtelti citriną, ananasą, bananą)
- kieta – minkšta (pvz., akmuo, vata)
- šlapia – sausa (pvz., šlapi drabužėliai, sausi)
Uostykite kartu gėles, prieskonius, vaisius, eteriniais aliejais prikvėpintus žaislus.
Naminių dažų receptas:
- pusės stiklinės kukurūzų miltų (tinka ir paprasti balti)
- pusės šaukštelio druskos
- trijų šaukštelių cukraus
- dviejų stiklinių šalto vandens
- maistinių dažų
- indelių dažams
Fantazuokite, gamindami skirtingų dažų konsistenciją į juos pridėję:
- miltų – dažai taps gumuliuoti
- sirupo – dažai taps blizgūs ir lipnūs
- smėlio – dažai taps šiurkštūs, smėlėti
- stambios druskos – dažai taps žėrintys
- skysto muilo – dažai taps glitūs
- Pirmieji nutapyti paveikslai
- Naminiai dažai
Publikuota žurnale „Sumani mama” nr. 1(3).
TAIP PAT SKAITYKITE:
Lavinamieji žaidimai 0-6 mėn. kūdikiui
Lavinamieji žaidimai metinukui (12-23 mėn.)
Motorinė raida: 6 mėnesiai