Lavinamieji žaidimai 0-6 mėn. kūdikiui
Tinklaraštininkė, 3 vaikų mama Akvilė Nistelė, www.auginustebukla.lt. |
Kad kūdikis augtų sveikas ir laimingas, reikia lyg ir nedaug: nešiojimo, mylavimo, sūpavimo, artimo bendravimo ir, žinoma, patenkinti fizinius poreikius – pamigdyti, pamaitinti ir pervystyti. Pirmąjį pusmetį jūs tikrai sulauksite savo kūdikio šypsenos! Jis aktyviai susidomės žaisliukais, juos griebs ir kiš į burnytę, greičiausiai pradės vartytis ir galbūt šliaužioti.
Vystymąsi paskatinsite su didele meile žaisdami paprastus žaidimus, kai kūdikis yra geros nuotaikos – pamiegojęs ir pavalgęs. Siūlomuose žaidimuose didelis dėmesys skiriamas pirštukų, akies – rankos koordinacijai lavinti, nes tai ypač skatina intelekto raidą (reikia nepamiršti ir mankštelių). Nustatyta, kad kūdikio rankyčių išlavėjimas atspindi protinę raidą.
1. Delniukų glostymas. Nuo gimimo glostyti delniukus (sugniaužtų kumštukų atpalaidavimas), pirštukų pagalvėles. Viso kūno masažą specialistai rekomenduoja kaip vieną svarbiausių kasdienių ritualų.
2. Daiktai rankytėje. Į delniuką įdėti daiktų – akmenuką, gintarą, vatą, traškantį saldainio popierėlį ir kt. Kūdikis išlaikys daiktą nuo kelių sekundžių iki kelių minučių, priklausomai nuo raumenų tonuso. Gniauždamas tai vatą, tai akmenuką, patirs itin kontrastingų pojūčių. Kai raumenų tonusas nėra normalus, tai irgi naudinga: jei padidėjęs, tuomet daiktai rankytėje skatins ją atpalaiduoti, o kai sumažėjęs, skatins gniaužti. Nors naujagimis dar nekiša daiktų į burnytę, nepalikite vieno be priežiūros. Tokių daiktų nepalikite šalia, kūdikiui pasiekiamoje vietoje. Netikėtai jie gali atsidurti kūdikio burnytėje.
3. Žvilgsnio fokusavimas. Užfiksuoti žaisliuku žvilgsnį ir labai lėtai (priklausys ir nuo jūsų, ar ilgai kūdikis nepames žvilgsnio) vedžioti į vieną pusę ir kitą, vėliau – aukštyn, žemyn. Kūdikiui tobulėjant, žaisliuko vedžiojimo greitis vis didėja. Pasigaminkite „žvilgsnio gaudymui” didelį raudoną burbulą (tinka ir bet kuris kitas ryškus barškutis) ir neutralios spalvos (rusva, gelsva ir pan.) žiedą (patogu apnerti užuolaidų plastmasinį žiedą ar įsigyti medinį). Pažengęs kūdikis susidomės ir žiedu. Taip pat skatinkite atsisukti į garso pusę, barškinant žaisliuką netoli ausyčių.
4. Paveiksliukų rodymas. Pagaminti juoda – balta korteles (pasinaudojant Google paieška) ir jas rodyti, padėti į lovytę. Tai padės greičiau formuotis regai, kuriai prireikia net 6 – 8 mėnesių, kol tampa panaši į suaugusiojo. Naujagimiai pasaulį mato spalvotai, tačiau neturi gebėjimų atskirti panašių tonų spalvų, pvz., raudonos nuo oranžinės, todėl naudingiau jiems pasiūlyti didelių kontrastų paveiksliukus: juoda – balta, mėlyna – oranžinė, žalia – raudona.
5. Žaisliukų kiekis. Kol vaikas sąmoningai dar negriebia daiktų, priešais jį kabinti tik po vieną žaisliuką. Taip kūdikį greičiau paskatinsite tikslingai siekti žaisliukų, nes jis turėdamas daugiau nei vieną pasirinkimą, gali sutrikti. Tai yra hiperstimuliacija. Kartais mažiau reiškia daugiau. Tad neapsigaukite su perkrautais lavinimo kilimėliais, sūpynėmis.
Šone, ant lovytės grotelių, pakabinti žaisliukai taip pat skatina kūdikį verstis.
6. Ergoterapiniai žaislai. Kai kūdikis pradeda griebti žaisliukus, pasiūlyti ergoterapinių pagalvėlių, skiaučių, knygelių. Tokias pagalvėles galima ir patiems pagaminti, tvirtai(!) prisiuvant įvairių etikečių, sagų, karolių. Į vidų prikimšti sintepono, grikių lukštų, įvairių kruopų, pupelių ar kaštonų. Leiskite pačiupinėti, pauostyti, lyžtelti tikrų daiktų, vaisių, kadangi vaikas aplinką pažįsta ragaudamas, liesdamas, matydamas, girdėdamas, judėdamas. Pojūčiai (sensorinė sistema) padeda jam suvokti pasaulį. Tai yra tiesioginis pažinimas. Dėmesio! Ne kūdikiams skirti daiktai ir maistas tyrinėjami tik su priežiūra!
7. Kamuolys. Ridenti kamuolį įvairiomis kryptimis, kai kūdikis guli kniūbsčias ant kieto pagrindo (pvz., grindų). Taip gerinsite vaiko reakciją ir žvilgsnį. O kad smagiau būtų, galite deklamuoti:
Aš žaidžiu su kamuoliais,
Su mažais ir dideliais.
Jeigu juos metu aukštyn,
Krinta jie smagiai žemyn.
Jei žeme juos ridenu,
Jie suranda daug draugų.
Kamuoliukas apvalus,
Pažiūrėki, koks gražus!
(Yamahos mokyklėlės eilėraštukas)
8. Kalba. Išmokyti kūdikį iki dešimties daiktų pavadinimų (mieliausių, dažniausiai naudojamų). Patogu būtų turėti specialų maišą su tais daiktais, kuriuos dažnai akcentuosite. Jei tankiai užsiiminėsite, rezultato galite sulaukti ir pirmąjį pusmetį: kūdikis pradės skirti ir suprasti jūsų kalbą, jis jums atsakys nukreipdamas žvilgsnį į prašomą daiktą, pavyzdžiui, kai paklausite: „kur meškiukas?”. Šis suvokimas skatins kitą kūdikio raidos etapą – prašymų vykdymą ir rodymą smiliumi bei ankstyvą kalbą. Jei kalbėsite motinos kalba (paprasta, aiškia, pakartojant), kūdikio pasyvusis žodynas plėsis geometrine progresija!
9. Knygelės. Kūdikui iki 6 mėn. dar neįdomu knygelės turinys, svarbiausia yra žodžių skambesys, ritmas, rimas, kalbos grožio pajautimas, jūsų balsas, todėl labai tinka eiliuotos pasakos, eilėraščiai. Pavyzdžiui: „Meškiukas Rudnosiukas“, „Katinėlis ir gaidelis“, „Zuikis Puikis“, „Grybų karas“.
10. Bendravimas. Bendravimo valandėlėmis pakeliauti po veiduką deklamuojant eilėraštuką.
Dvi akytės veiduke,
Nosis, smakras ir kakta,
Dvi ausytės, du skruostukai,
Išsišiepusi burnukė ir dantukų ten nėra,
Bet liežuvis guli čia!
(autorius nežinomas)
Turiningo laiko su savo kūdikiu!
Publikuota žurnale „Sumani mama” nr. 2.
TAIP PAT SKAITYKITE:
Kūdikio vystymosi raida
Motorinė raida
Lavinamieji žaidimai 6-12 mėn. mažyliui