Kūdikių klubo sąnario displazija
Lietuvoje visus naujagimius gimdymo skyriuje apžiūri gydytojas neonatologas ar pediatras ir įvertina klubo sąnarių būklę. Įtarus klubo sąnarių displaziją, naujagimis skubiai nukreipiamas gydytojo ortopedo konsultacijai. Kitu atveju, klubo sąnarių vystymąsi prižiūri šeimos gydytojas ar pediatras. Atsiradus įtarimams, kad visgi mažyliui gali būti displazija, svarbu kreiptis pas ortopedą ar chirurgą iki dviejų mėnesių amžiaus. Kuo vėliau mamytė kreipiasi, tuo sunkesnės gali būti ligos pasekmės.
Kas yra displazija?
Klubo sąnario displazija – tai įgimtas klubo sąnario sutrikimas, kai klubo sąnario vystymasis atsilieka nuo normos. Pirmąsias tris mažylio gyvenimo savaites tėveliai gali girdėti klubo sąnario spragsėjimus. Jei ir jūs jį girdite, reikia pasitarti su šeimos gydytoju dėl chirurgo konsultacijos. Įsitikinimui ar sąnariai vystosi gerai, atliekamas ultragarsas. Tyrimo metu paaiškėja ar sąnariukas išniręs, ar neišsivystęs. Kol šis tyrimas nebuvo taikomas, buvo manoma, kad displazija yra itin dažna naujagimių yda, dabar žinoma, kad iš tiesų šia liga serga tik 2–3 kūdikiai iš šimto.
Kaip ji atsiranda?
Nėra tiksliai nustatyta dėl ko atsiranda ši liga. Klubo sąnario displazija gali susiformuoti dar vystantis vaisiui gimdoje. Mergaitėms ši liga diagnozuojama 4–8 kartus dažniau, nei berniukams.
Rizikos veiksniai:
- Šeimyninė anamnezė – jeigu naujagimio tėvai, broliai ar seserys yra sirgę klubo sąnario displazija.
- Sėdmeninė pirmeiga – naujagimiai, gimę kojytėmis į priekį, turi 3 kartus didesnę tikimybę sirgti displazija.
- Daugiavaisis nėštumas.
- Pirmasis nėštumas.
- Didelis naujagimio svoris.
- Mažas vaisiaus vandenų kiekis.
Kaip nustatyti displaziją?
Jeigu turite įtarimų, kreipkitės į vaikučio šeimos gydytoją, šis išduos siuntimą ortopedo-traumatologo konsultacijai.
Pirmiausiai, vaikučio apžiūros metu įvertinama vaikučio šlaunų ir sėdmenų raukšlių asimetrija (normoje jos turėtų būti simetriškos). Diagnozei patvirtinti atliekama klubo sąnario echoskopija.
Vyresniems nei trijų mėnesių kūdikiams gali būti atliekamas sąnario rentgenologinis tyrimas. Jaunesnių vaikučių klubo sąnarys tokiame amžiuje yra sudarytas daugiau iš kremzlės, kurios nuotraukose nesimato, o 4–6 mėn. kūdikių šlaunikaulio galvutė kaulėja, todėl šis tyrimas yra informatyvesnis.
Gydymas
Kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo jis efektyvesnis, o galimos komplikacijos mažesnės. Kūdikiui dedama ortopedinė Freiko pagalvėlė (liaudyje vadinama „balneliu“). Ji palaiko per klubo sąnarius sulenktas ir pakreiptas į šoną kojytes. Toks gydymo būdas taikomas vaikams iki pusės metų. Retais atvejais reikalingas chirurginis gydymas.
Jeigu pražiopsota…
Jeigu displazija buvo „pražiūrėta“ ir negydyta, pradėjęs vaikščioti mažylis ima šlubuoti, krypuoti į šonus tarsi ančiukas. Jeigu liga pažengusi, gali tekti operuoti vaiko dubens kauliukus. Paprastai atliekamos kelios sudėtingos operacijos vaikams iki 14–16 metų.
Kartais pasitaiko, kad pirmieji displazijos simptomai gali pasireikšti tik sulaukus 30 metų. Žmogus gali pajusti skausmus kirkšnyje, vėliau taps skausmingas kiekvienas jo žingsnis, sumažės sąnario veiksmingumas, judrumas.
Kaip išvengti klubo sąnario displazijos?
- Svarbu rengti mažylius judesių nevaržančiais drabužiais.
- Negalima tiesinti ar kitaip varžyti kojyčių.
- Kuo dažniau nešiokite kūdikį stačią, plačiai išskėstomis kojytėmis priglaustą prie savo pilvo.
- Stenkitės per anksti vaiko nesodinti ir nestatyti ant kojyčių.
- Nepamirškite mažylį mankštinti. Rekomenduojama daryti šį pratimą: mažylis paguldomas ant nugaros, ištiesiamos kojytės, paskui sulenkiamos per keliukus ir išskečiamos į šonus.