Kokie turėtų būti tie PIRMIEJI BATAI?

Šį kartą apie avalynę ir ortopedinės avalynės madą, ant kurios kabliuko taip lengva užkibti!!!
Kam reikalingi batai?
Jų pagrindinė funkcija apsaugoti pėdą nuo sužeidimų ir infekcijų. Joks batas nesugebės „išmokyti” vaiką vaikščioti 9 mėnesių amžiuje, būti greitesniu už bendraamžius ar išauginti tobulesnę pėdą. Pasėdėjau gausioje literatūros jūroje ir atradau tendenciją, kad geriausiai pėda vystosi ir vaikas išmoksta vaikščioti, kai tai daro basomis, tai labai paprastai paaiškinama tuo, kad jutimai, kuriuos basa pėda siunčia į smegenis apie kūno padėtį, paviršių yra įsisavinami greičiau negu apautos pėdos. Turbūt esate pastebėję, kad kai kūdikis, mažas vaikas dar mokosi vaikščioti ir nuimi/uždedi batus ar juos pakeiti, tai jis tarsi ima vaikščioti prasčiau ir jam reikia kažkiek laiko, kad „susikalibruotų”. O tiksliau – priprastų prie naujo apavo ir nusiųstų smegenims pakankamai informacijos, kurios ten dar nėra, apie įvykusius pokyčius.
Kai vyresniems vaikams atsiranda rimtos pėdų, kojų deformacijos, skausmai, sunkumai einant, tai viskas aišku – jie keliauja pas ortopedą ir ten gauna gydymą, priklausomai nuo sutrikimo. Tačiau kai auginame mažą vaiką ir norime jam visko, ko geriausio, ieškome „ortopedinių” batų ir mokame dideles kainas už kelis nešiojimo mėnesius.
Kokie turėtų būti tie pirmieji batai?
Jie turėtų būti pritaikyti pagal fiziologines kūdikių pėdos ypatybes – tai platūs pirštai, lyginant su kulnu, taip pat paslankesnė čiurna, todėl batas turi būti pakankamai platus ir su tvirtesniu užkulniu. Visi „kvėpuojantys”, minkšti, lengvi, biomechaniniai ir visokie kokie batai žalos nepadarys. Nustatyta, kad tiek vyresniems, tiek mažesniems vaikams pėdos judėjimas batuose turėtų atkartoti pėdos judėjimą einant basomis, todėl batai turi būti kuo lankstesni ir minkštesni, lengvai „pasiduodantys” judesiui. Todėl žodis „biomechaninis” batų charakteristikoje turi didesnę naudą pėdai negu „ortopedinis”.
Daugiausia kalbų sukelia supinatoriaus batuose buvimas ir plokščiapėdystės kausimai. Iki 4-5 metų vaikams yra būdinga fiziologinė plokščiapėdystė. Joks išlenktas batas nesuformuos vaikui gražaus skliauto – jis arba susiformuoja laikui bėgant arba taikant specifines mankštas, kurių prireikia retais atvejais. Supinatoriaus buvimas apsaugo ne nuo plokščiapėdystės, o nuo greito bato sunešiojimo, kas ypač „aktualu” kūdikystėje, kai pėda labai greitai auga. Taip pat per žemas pėdos skliautas sukelia mažiau problemų negu per aukštas. Yra tokia auksinė frazė – „nei viena koja neįgijo ortopedinio bato formos, bet visi batai įgijo deformuotos pėdos formą”. Aš nesigilinsiu į visas įmanomas deformacijas, kurias ortopedai koreguoja chirurgiškai ar specialiais fiziniais pratimais, nes jūs to vistiek namie nedarysite, o eisite konsultuotis.
Kokius batus pasirinkti?
Rinkitės batus, su kuriais vaikas jaučiasi patogiai ir „nepasimaukite” ant stebuklus darančios ortopedinės avalynės reklamos. Be to ne visa avalynė, kuri vadinama ortopedine iš tikrųjų tokia yra, dažnai tai tiesiog patogūs batai, kuriems dėl geresnės reklamos priklijuota tokia sąvoka.