Kokia kineziterapijos ir masažo nauda kūdikiams?

Ar to reikia mano vaikui?
Kada pradėti?
Ar tai veikia kaip gydymas, ar masažiukus galima atlikti ir profilaktiškai?
Ar laukti prižiūrinčio gydytojo nurodymų, ar žinant diagnozę patiems ieškoti specialisto, ar suskubti kilus įtarimams?
Šie ir kiti klausimai iškyla daugeliui mamų. O atsakymai yra šiame straipsnyje!
Masažas, prisilietimas, judesys yra visiems mums be galo reikalingas ir naudingas nuo pat kūdikystės, brendimo laikotarpiu, subrendus ir senstant. Žmogus sukurtas judėti. Prisilietimas, aktyvus ir pasyvus judesys, savo kūno pažinimas ir suvokimas yra labai reikšmingi dalykai. Ypatingai svarbūs pirmieji vaikelio gyvenimo metai – tai yra kaip pamatas tolesniam gyvenimui, kūno stambiosios ir smulkiosios motorikos tobulinimui, puikios sveikatos užtikrinimui.
Kūdikių masažas gali būti mamos ir vaiko kasdienybė, ritualas, tarpusavio santykių kūrimas, artumas, geras laiko praleidimo būdas, dienos rutinos dalis. Tai pat tai gali būti kaip sveikatinimo dalis arba tiesiog konservatyvus gydymo metodas.
Masažo nauda:
- Gerinamas tėvelių ir vaiko tarpusavio ryšys, gerėja bendravimo kokybė, dalinamasi šiluma ir meile.
- Gerina ir vaikelio, ir mamos miego ir poilsio kokybę.
- Stimuliuoja širdies ir kraujagyslių sistemą.
- Gerina kvėpavimo sistemos veiklą.
- Stiprina imuninę sistemą.
- Mažina odos problemas.
- Mažina stresą, balansuoja ir tobulina nervų sistemą, padeda atsipalaiduoti, gerina psichologinę būklę, socializuoja.
- Daro gerą įtaką virškinimo sistemai, diegliukams, vidurių užkietėjimui.
- Gerina raumenų tonusą, sąnarių mobilumą, formuoja judėjimo įgūdžius ir juos tobulina, gerina judėjimo kokybę ir judesio valdymo pojūtį (ir t.t.).
Kada atliekamas kūdikio įvertinimas?
Terapeuto apžiūros, įvertinimo ir patarimo vaikui reikėtų šiais amžiaus tarpsniais (išskiriami tam tikri amžiaus mėnesiai, kai vyksta esminiai raidos pakitimai): 3 mėn., 6 mėn., 9 mėn., 12 mėn. Jei nuo gimimo ar per pirmąjį mėnesį nepastebėjote kreivakaklystės ar kitų akivaizdžių sutrikimų, aš rekomenduočiau nuvykti pas specialistą pasikonsultuoti ar pasimokyti gudrybių jau nuo 2 mėn. amžiaus. Labai svarbu laiku pastebėti ir nustatyti raidos sutrikimus. Ankščiau pradėję gydymą niekada nesigailėsite.
Dažniausios problemos:
- Raumenų tonuso sutrikimai, žemas (hipotonija), didelis (hipertonija), besikeičiantis raumenų tonusas.
- Pilvo diegliai.
- Vitamino D stoka.
- Įvairios deformacijos.
- Šleivapėdystė.
- Kreivakaklystė.
- Klubo sąnario displazija.
- CNS infekcijos ir traumos.
- Įvairūs spec. raidos sutrikimai.
- Cerebrinis paralyžius, sindromai ir t.t.
Kaip dažnai atliekamos procedūros?
Vaikučiui apsilankius pas šeimos gydytoją, gavus nukreipimą kineziterapeuto konsultacijai, valstybinėse įstaigose dažniausiai skiriamos 5 procedūros, po kurių, žinoma, galima pirkti procedūras ir toliau, norint užbaigti gydymą. Tikrai daugelis tėvelių neperka papildomai procedūrų, o ir specialistai nebūtinai akcentuoja, kad jų reikia. Man keisčiausia, kad vaikeliui procedūros dažniausiai atliekamos mėnesio laikotarpyje po diagnozės nustatymo. Mėnuo – tai jau ilgas laiko tarpas. Ir kiek tenka girdėti iš mamyčių, procedūrų kartojimo dažnumas „kas savaitę, na arba kai yra laiko…“
Mano nuomone, naujausiomis žiniomis, ir kaip rodo bei pasiteisina praktika, konservatyvų gydymą, terapiją – masažus ir kineziterapijos procedūras atlikti reikėtų be pertraukų, kasdien, arba kas antrą dieną. Tik tokiu atveju bus daromas poveikis kaulų, raumenų bei CNS ir nervų sistemoms bei struktūroms. Taip atliekamos procedūros turi gydomąjį poveikį. Reikėtų 8-10 procedūrų, kurių maksimali trukmė 30-40 min. Po terapinio gydymo ateina eilė poilsiui – 3-4 savaitės ramybės, o po to vėl rekomenduočiau nuvykti pasirodyti ir pasikonsultuoti su specialistu.
Kartais mokant tam tikrų raidos elementų, pvz., sėdėti, ropoti, atsistoti, gali užtekti ir mažiau procedūrų. Juk kiekvienas vaikelis individualus, vieniems reikia daugiau laiko, kiti naujus dalykus pasisavina labai greitai.
Atsiribokite nuo „netikrų specialistų” nuomonių
Patariu atsiriboti nuo klausimų ir atsakymų: „kodėl draugės vaikas tai daro, o mano ne…“, močiutės pasakymų: „tu neropojai ir tavo vaikas neropos… na, ir kas… visi užaugom…“, internetinių grupių, kuriose kiekvienas eilinis žmogus tampa specialistu ir jo nuomonė nenuginčijama. Tikrai nėra didžiulis darbas ir stresas paskambinti ir užsiregistruoti kineziterapiauto konsultacijai ir individualiam užsiėmimui. Visų pirma – tai puiki proga visai šeimai kartu išvykti iš namų. Būtinai pasimkite ir Tėtį! Puikiai praleisite laiką, sužinosite, kaip vaiką reikia liesti, nešioti, guldyti, kaip su juo sportuoti ar mokyti judėti. Vaikelis liks patenkintas, nes bus išmasažuotas, liečiamas, išjudintas, apžiūrėtas ir apkalbėtas. Visiems linkiu nebijoti gyventi, liesti ir judėti kartu su vaiku. Jie tokie patys gyvi, gyvybingi ir judrūs kaip ir Jūs!
Kiekvienas raidos etapas YRA LABAI SVARBUS!!! Pirmieji vaiko metai yra svarbiausi tolesniam jo augimui ir sėkmingam vystymuisi. Rekomenduoju susirūpinti, jei jūsų vaikas nešliaužioja ar neropoja. Kiekvienas raidos etapas stiprina ir ruošia organizmą kitam etapui. Ir, praktiškai, laiku viską pastebėjus, tikrai įmanoma išmokyti vaikelį naujų judesių arba gydyti ir keisti ydingus judesius normaliais. Pastebėkite ir atkreipkite dėmesį į vaiko sėdėjimą, stovėjimą, vaikščiojimą, laikyseną, pėdučių ir kojyčių keistą formą ar padėtį. Ir, žinoma, būkite patys pavyzdžiu savo vaikams! Gyvenkime sveikai ir aktyviai – tai visapusiškai gerina mūsų sveikatos kokybę bei smegenų darbą, socialinį gyvenimą, emocijas.