Kaip stiprinti imunitetą ir saugotis erkių vasarą
Pediatrų teigimu, pavasaris – geras metas stiprinti vaikų imunitetą. Gegužės mėnesį daugiau laiko praleiskite lauke, pasisemkite vitaminų iš aplinkos – oro, saulės spindulių, žalumynų. Pateikiame „Mažųjų ekspertų mokyklos“ ambasadorės pediatrės doc. Odetos Kinčinienės patarimus, kaip tinkamai pasiruošti vasarai.
Stipriname imunitetą
- Kuo lengviau – tuo geriau. Gegužės oras – labai permainingas. Saulėkaitoje karšta, o papūtus vėjeliui darosi vėsoka. Svarbu rengti vaiką taip, kad jis lengvai galėtų nusivilkti ir apsivilkti, kad prisitaikytų prie kintančio oro. Ankstyvą rytą dar gali prireikti ir pirštinių ar kepurės.
- Žolė, smėlis, akmenėliai – natūralus pėdučių masažas. Jeigu oras įšyla iki 15 ir daugiau laipsnių, ir tokia šiluma tęsiasi ne trumpiau nei 3 dienas, nebėra naktinių šalnų žemės paviršiuje ankstyvą rytmetį, leiskite vaikui kelias ar keliolika minučių pasivaikščioti basam. O jeigu kojytės nešaltos – ir ilgiau. Vaikščiojimas basomis per žolę, smėlį, akmenėlius naudingai masažuoja ir formuoja pėdų skliautus.
- Vėdinkite kambarius. Įsileiskite pavasariško oro ir saulės į namus. Priešingai nei žiemą, pavasarį namuose gali būti ir nuolat pravirų langų. Jeigu nesusidaro skersvėjis, vaikas tikrai nesušals.
- Pasisemkite natūralaus vitamino D. Odą veikiant tiesioginiams saulės spinduliams, žmogaus organizme sintetinamas vitaminas D, kurio teigiamas poveikis didinant organizmo atsparumą infekcijoms, mažinant nuotaikos svyravimus ar tikimybę sirgti padidėjusio kraujospūdžio liga (o tai aktualu ir vaikams) yra įrodytas moksliniais tyrimais. Tačiau pavasariškuose saulės spinduliuose nebūkite per daug: kad pasigamintų reikiamas vitamino D kiekis, užteks saulėje kasdien pabūti po 15 min.
- Pasigaminkite „supermaisto“ namuose. Sveiko gyvenimo būdo entuziastai eina iš proto dėl „superproduktų“ – spirulinos dumblių, dilgėlių, Čia sėklų, kiaulpienių ir pan. Vargu, ar daug vaikų sutiks šiuos produktus dėti į burną. Tačiau, jeigu pasigaminsite sveikų užkandžių namuose, o procese dalyvaus ir vaikas, rezultatas gali būti skanus ir mėgstamas. Pasiūlykite pagraužti morkų šiaudelių, kuriuos galima padažyti į naminį varškės ir žalumynų padažą. Galbūt šaldytuve dar turite šaldytų juodųjų serbentų ar kitų uogų? Pasigaminkite naminių vaisinių ledų ar šaldyto jogurto su uogomis, kuriais Jūsų mažyliai sveikai mėgausis šiltą pavasario ar karštą vasaros dieną.
- Sportuokite. Ištraukite iš sandėliuko dviratį, paspirtuką, kamuolį, riedučius… Bet kokia aktyvi veikla gryname ore pagerins apetitą ir pakels nuotaiką. Svarbiausia pasirūpinti patogia apranga ir saugumu: gal reikės šalmo, kelių, alkūnių apsaugų?
- Pasikartokite pagrindines taisykles. Priminkite vaikui taisykles, kurių būtina laikytis esant prie gatvės, prie vandens ar vandenyje, prie laužo, miške, bendraujant su pažįstamais ir nepažįstamais gyvūnais ir pan.
TAIP PAT SKAITYKITE: Vaikų peršalimas: ką turi žinoti kiekvienas tėtis ir mama?
Kaip apsisaugoti nuo vabzdžių
- Erkės. Po žiemos jos būna ypač alkanos ir agresyvios. Mitas, kad jos gyvena tik miškuose. Erkę galite „pasigauti” ir miesto parke ar savo kieme. Erkiniu encefalitu galite susirgti ir gerdami nepasterizuotą ožkos pieną. Vakcina – vienintelis būdas išvengti šios ligos. Įsisiurbus erkei, svarbu taisyklingas erkės ištraukimas ir kelių dienų trukmės vaiko bendrosios būklės bei įgėlimo vietos stebėjimas, jautriai sureaguojant į vaiko karščiavimą, galvos ar raumenų skausmą, pykinimą bei apskritimo pavidalo odos paraudimą aplink įgėlimą.
Įsibėgėjant pavasariui, jų sparčiai daugėja, ypač miške ir prie vandens telkinių. Šie kraujasiurbiai Lietuvoje dar neperneša pavojingų ligų sukėlėjų, bet gali sukelti alerginių reakcijų, o įgėlimo vietas nukasius – vietinių infekcinių komplikacijų. Todėl būtina tinkamai apdoroti įgėlimo vietą. Tam puikiai tinka silpnas vandenilio peroksido tirpaliukas, baltosios arbatos aliejus ar kita dezinfekuojanti medžiaga. - Vapsvos, širšės ir bitės. Saldūs gėrimai, vaisiai, lipnios vaiko rankytės gali privilioti vapsvas, širšes ir bites, kurios lengvai neatstoja ir gali sugelti. Būtinai aptarkite su vaiku, kad šių vabzdžių negalima vaikyti, ant jų lipti ar spausti. Pavalgius rankas reikia plauti, o gėrimų buteliukus laikyti užsuktus ir visuomet apžiūrėti gėrimą ar desertą prieš dedant į burną.
- Repelentai – tai būdas atbaidyti kraujasiurbius vabzdžius. Pasigaminkite natūralių repelentų – tinka levandos, pelargonijos, gvazdikėliai. Galite gaminti nuovirą ir juo pasitepti (pirmiausia patikrinkite dėl alergijos ant mažo odos ploto, rekomenduojama ant vidinio dilbio paviršiaus) arba sudėti į maišelį ir pakabinti vėžimėlyje, pavėsinėje ir pan.