Kaip ištverti kūdikio irzlumą?
Kai naujagimis ramus ir laimingas – užlieja energijos pliūpsnis ir, rodos, kalnus nuversim: namai blizga, skalbiniai išlyginti, filmas peržiūrėtas, mezginukas „pajudintas“, iš darbo grįžusio vyro laukia gardi vakarienė, o orkaitėje kepa pyragas. Bet būna tokių dienų, kai iš nuovargio nesinori net kavos puodelio išsiplauti. Ir kaip tyčia, būtent tuomet kūdikis tampa itin neramus, verkšlena, irzta, reikalauja daugiau dėmesio. Paprastai tokių dienų padaugėja apie 3-4 mėnesį, kuomet mažylis pradeda mažiau miegoti, ilgiau būdrauti. Mamai lieka vis mažiau laiko sau, namų ruošai, bet ji vis tiek stengiasi būti Supermama ir viską suspėti. Kūdikėlis negavęs dėmesio tampa irzlesnis, verkia, kviečiasi mamą, o pastaroji – plėšosi tarp vaikelio ir buities. Vargsta abu nuo tvyrančios įtampos. Pamažu įsisukame į užburtą ratą – kūdikis gauna mažiau dėmesio, tampa irzlesnis, tai vargina mamą, subjūra jos nuotaika, mažėja pakantumas vaiko verkimui. Sunkiai pavyksta kūdikį nuraminti, nes gi keptuvėje svyla kepsniai, skalbyklė pypsi, jog skalbiniai išskalbti, ir dar skamba telefonas. Kaip sugrįžti į tą rimtą, kai mažylis ramiai guli lovytėje ir šypsosi, o mama atsipalaidavusi meiliu žvilgsniu žvelgia į jį?
Kūdikiai, vaikai, paaugliai ir suaugusieji – visi mes esame skirtingi. Vieni ramesnio būdo, kiti aktyvesni ar irzlesni. Nėra vieno recepto „kaip gyventi laimingai“. Bet yra keli būdai, kaip praskaidrinti dieną, kad ji neprailgtų, kad prabėgtų su šypsena:
- Po sunkios nakties (o tokių pasitaiko visiems), kūdikiui užmigus, prigulkite šalia. Gal ir nepavyks užmigti, bet ramiai pagulėti ir atsipalaiduoti – naudinga. Indai, skalbiniai, grindys… niekur nedings. Pailsėjusi ir kupina energijos mama lengviau tvers vaiko neramumą ir verkšlenimą.
Kalbinkite kūdikėlį, glostykite, kutenkite. Akių ir kūno kontaktas kūdikius labai džiugina. Kūdikis šypsosi, atsako savo kalba. Pozityvios emocijos teigiamai veikia abu.
- Masažuokite ir mankštinkite. Tai netgi keleriopa nauda: padeda, kai kūdikiui skauda pilvuką, atpalaiduoja raumenis ir, vėlgi, – tiesioginis akių ir kūno kontaktas. Nesistenkite, kad masažiukai būtų tokie efektingi kaip specialisto, linksmi kutenimai, švelnūs trynimai vaikučiui bus pramoga.
- Nešiokite kūdikį. Besikeičiantys vaizdai itin domina pačius mažiausius, todėl dažnai kūdikiai nurimsta žvelgdami į tolį per langą. Taip pat, juos domina atvaizdai veidrodyje.
- Eikite pasivaikščioti į lauką. Kartais mamytėms (ypač pirmakartėms) atrodo, kad lauke per vėsu, nežinia kuo mažylį rengti, neramu, kad vaikas išalks ir nebus kur pamaitinti, tad jos nusprendžia neiti į lauką. Nedarykite šios klaidos. Būtinai išeikite pasivaikščioti. Grynas oras ir pasivaikščiojimas su vežimėliu ramina ir mamą, ir kūdikį. Be to, paprastai vaikai lauke geriau miega. Dar yra tikimybė, kad sutiksite seną draugę ar kitą mamą, su kuria pasikalbėsite, prasiblaškysite.
- Šokite. Atsibodo nešioti kūdikį? Atrodo, kad vaikščiojimas iš kambario į kambarį yra beprasmis? Įsijunkite savo mėgstamą muziką ir šokite! Taip taip, su kūdikiu ant rankų. Mėgstama muzika veikia kaip antidepresantas. Galite netgi pabandyti sportuoti: kūdikiams patinka būti veiksme, judėti, ar stebėti judančią mamą.
- Žaiskite. Kūdikio nedomina lavinamasis kilimėlis ar virš lovos kabanti karuselė? O gal sudomintų mamos rankoje laikomas barškutis?
- Fotografuokite. Įamžinkite kuo daugiau nepakartojamų akimirkų – mažojo žmogeliuko augimą, jo šypsenas, pasiekimus. Patikėkite, po kelių metų su nostalgija žiūrėsite šias fotografijas ir sakysite „noriu daugiau nuotraukų“.
Kai kūdikis jaus, kad esate laiminga ir rami mama, ir pats nurims. Mažyliui užmigus, pailsėjusi, linksma ir energinga galėsite grįžti prie buities darbų. Juk sakėme, namų ruoša niekur nedings. Dabar svarbiausia esate jūs ir jūsų kūdikis.