Ką svarbu žinoti apie nešiokles?
Dažna mama nešiodama savo vaiką nori jį nuraminti, užmigdyti ar tiesiog leisti laiką su juo šalia. Ir tik vėliau susimąstote, kiek daug laiko vaikas praleidžia ant rankų. Ir tai ką planavote šiandieną nudirbti vis dar lieka tik planuose.
Netaisyklingas vaiko nešiojimas dažnai tampa priežastimi, kodėl atsirado nugaros maudimas ar skausmas. Nes gi mama viską padarys dėl vaiko gerovės, net ir save kartais užmiršdama, (pavyzdžiui kelia vaiką netaisyklingai susilenkusi arba stovi netaisyklingai laikydama savo mažylį), o skausmas iššaukia raumenų disbalansą, ir deja, tačiau mamoms neretai tenka gydytis masažais ir mankštomis.
Ką svarbu žinoti apie nešiokles?
Moksliniuose šaltiniuose kalbama, jog vaikučio nešiojimas turi teigiamą poveikį, galimai vaikas būna ramesnis, smalsiau tyrinėja aplinką, be to tai neabejotina nauda mamai, kadangi mažylis glausdamasis prie odos „duoda signalą“ motinos organizmui, kuris gamina daugiau pieno. O pasirinkus ergonomišką nešiojimą ramesnis ne tik mažylis, bet ir mama savęs nežaloja. Todėl savo vaikutį galite nešioti ne tik būtiniausiais atvejais, bet ir kai tiesiog to norisi.
Kokius pliusus įžvelgiu nešioklėse:
- Laisvos jūsų rankos, t.y., galite vienu metu atlikti daugiau veiksmų ar užsiimti skirtingomis veiklomis,
- Su nešiokle daug paprasčiau judėti nei su vežimėliu. Išėjus iš namų nebaisūs jokie laiptai, nelygūs šaligatviai, galite patogiai ir laisvai judėti su savo kengūriuku
- Vertikali kūdikio padėtis puikiai tinka mažyliams turintiems refliuksą. Taip pat, nešiojant kūdikį į save, mažyliui tenka nedidelis spaudimas į pilvelį, taip lengviau pasišalina susikaupusios dujos
- Kai kūdikis yra prabudęs, šis žvalgosi ir domisi jį supančia aplinka, nešiojamas kūdikis labiau įtraukiamas į patį veiksmą, taip pat jaučiasi saugiai matydamas ir jausdamas mamą ar tėtį
- Net vaikai, kurie vaikščioja patys, nori būti paimami ant rankų. Tinkama nešioklė palengvina jūsų augančio vaiko svorį, bei palieka laisvas rankas kitoms užduotims, kai vaikas primigtinai prašosi būti nešamas.
- Kūdikis esantis nešioklėje greičiau nusiramina, pajutęs esantis, arti motinos ar tėčio
- Nepamirškime, jog jūsų kengūriukas šioks toks papildomas svoris, tad jūsų ilgesni pasivaikščiojimai gali tapti savotišku sportu
Daugeliui kūdikių patinka kabėti, būti nešamiems. Tačiau yra mažylių, kurie nenori būti nešioklėse, tai gali būti dėl kūno padėties, ar tiesiog ne ta nuotaika, o galbūt ir netinkama nešioklė. Tokiais atvejais siūlyčiau pabandyti kitas nešiokles, aišku, prieš perkant pabandykite mažylį įdėti į nešioklę, vaiko gera nuotaika būtų pliusas, nes būdamas irzlus gali nenorėti būti dedamas į nešioklę. Pabandykite savarankiškai užsisegti/užsirišti, įsitikinkite ar dydis tinkamas, ar patogu, pavaikščiokite su mažyliu, pabandykite atlikti judesius.
Kuri nešioklė geriausias variantas?
Negaliu atsakyti ir išskirti vienos. Pateiksiu kelis klausimus, kurių dėka turėtų būti lengviau išsirinkti būtent jums individualiai tinkančia nešioklę (o ne, kad draugė sakė pirkt, nes gera…).
- Ko tikitės ir kokios pagalbos jums reikia iš nešioklės?
- Kaip dažnai planuojate ją naudoti?
- Kas nešios?
- Jūsų vaiko amžius?
- Jūsų asmeniniai poreikiai?
Kadangi XXI a., gali galva apsisukti nuo nešioklių įvairovės. Reikia suprasti, jog kiekviena nešioklė skiriasi, bet jų visų tikslas – padėti tėveliams. Vienos nešioklės yra skirtos nešioti trumpai, kitos yra patogios nešioti kūdikį ilgesnį laikotarpį. Kai kurios nešioklės geriausiai tinka naujagimiams, kitos – vyresniems kūdikiams, mažiems vaikams. Todėl, išsikėlus ir atsakius į šiuos klausimus bus lengviau išsirinkti geriausią variantą.
Nešioklių karalystės era
Toliau pateiksiu pačias pagrindines nešioklės rūšis (manau daugelis žinote ir esate girdėję) apie kurias teko plačiau domėtis, bei su kuriomis esu susidūrusi ir praktikoje.
Vaikjuostės. Tai apie 5 metrų ilgio medžiagos juosta yra apvyniojama aplink mamą/tėtį ir vaiką, paskui užrišama mazgu. Rišimo ir vyniojimo variantų yra tikrai nemažai (priekyje, ant nugaros, ant klubų ir kt). Tinka vaikučiui nuo pat gimimo, lengva nešti ir didesnį, nes vaikjuostė vyniojama ant abiejų suaugusiojo pečių. Vaikjuostė kiek sudėtingesnė už slingą, todėl gali užtrukti šiek tiek daugiau laiko, kol išmoksite ja naudotis. Vaikjuostė geras pasirinkimas tiems, kurie nori panaudoti įvairiausias nešiojimo padėtis.
Mei Tai nešioklės. Nešiojimo pozomis turi panašumų su vaikjuoste, tačiau jų yra daugiau ir jos paprastesnės. Ją sudaro kvadrato formos medžiaga, skirta mažyliui prilaikyti ir keturios juostos, skirtos nešioklei surišti. Yra keletas rišimo ir nešiojimo būdų, priklausomai nuo vaikelio dydžio. Mei Tai neturi vieno konkretaus modelio, tad galima rasti siauresnėmis ar platesnėmis petnešomis, su paminkštinimais ar be jų, su kepurėlėmis miegančio vaikučio galvai prilaikyti ir pan. Tinka nuo gimimo, galima rištis priekyje, ant šono arba nugaros.
Konstruotos nešioklės. Šios nešioklės yra dažniau pasirenkamos, nes jas kur kas paprasčiau naudoti. Įsigijus šią nešioklę svarbiausia pradžioje gerai susireguliuoti diržus, kad svorio centrai pasiskirstytų tolygiai, mažylis būtų tinkamoje pozicijoje ir būtų patogu. Kitus kartus tereikės užsisegti. Augant mažyliui ir jo svoriui tereikės nesunkiai atlaisvinti dirželius. Jos leidžia mažylį prisisegti ne tik ant pilvo ar nugaros, bet ir veidu į pasaulį, kai kurios turi opciją ir ant klubo ar lopšio pozoje. Teigiama, jog labai pamėgta nešiojimo padėtis veidu į pasaulį nėra palanki nei kūdikiui, nei nešiotojui:
- kūdikis nuo aplinkos dirgiklių gausos pervargsta,
- nemato mamos/tėčio,
- nėra labai prigludęs prie mamos/tėčio, todėl gali jaustis nesaugus,
mažylis(-ė) svoriu tempia tolyn ir žemyn, taip didindamas(-a) krūvį suaugusiojo pečiams ir nugarai.
Svarbu! Deja, tačiau ne visos konstruotos nešioklės yra ergonomiškos. Nešioklės, kurių nugarėlės yra pakietintos, labai storos, neturi liemens diržo, o medžiagos ties sėdmenimis labai siauros (nesiekia nuo kelėno iki kelėno) yra neergonomiškos ir jose vaikučio nešioti net trumpam nerekomenduoju. Natūralus kūdikio stuburo linkis yra apvalus (“C” raidės formos). Todėl reikėtų rinktis minkštą, apgaubiančia medžiaga nešioklę, tai užtikrins natūralią kūdikio padėtį.
Nuotraukoje pavaizduota kaip moteris bando atkartoti veidu į pasaulį padėtį neergonomiškoje nešioklėje ir labai aiškiai matosi, jog ji iš tiesų nėra patogi ir maloni. Tai nėra tinkama padėtis mažyliui.
Ši nešiojimo padėtis nėra draudžiama, tačiau aš nerekomenduoju ja nešioti. Pagalvokite, gi nebūtų Jums patogu būti pakabintiems ir sutelkiant visą svorį ties klyniuku? Raudonoje nešioklėje esantis mažylis taip pat yra nešiojamas netinkamai. Kojytes nesudaro M raidės pozicijos, o nugarėlė kieta ir standi.
Žiediniai slingai. Tai platoka medžiagos juosta, kurios viename gale yra pritvirtinti žiedai. Per juos perkišant laisvąjį medžiagos galą susidaro plati rankovė vaikeliui nešti. Žiedų pagalba slingą galima lengvai reguliuoti, tad juo gali naudotis keli skirtingo sudėjimo suaugusieji, be to paprasta keisti nešiojimo padėtis, o jų yra begalė – nuo vertikalios iki žindymo. Būna slingų pašiltintų, paminkštintais kraštais. Tinka vaikučiui nuo gimimo iki kol patogu nešti. Slingai tiems tėveliams, kurie ieško greito ir kompaktiško nešiojimo.
Į ką svarbu atkeipti dėmesį:
- Rinkitės atsakingai. Pirkdami nešiokles, pažiūrėkite ar gaminys yra „Baby Carrier Industry Alliance“ narys. Yra naujų standartų susijusių su vaikjuosčių ir nešioklių įgaliojimais. Daugelis „Etsy“ ir „Ebay“ pardavėjų neatitinka reikalavimų. Jei perkate naują nešioklę, ji turi turėti gaminio registracijos kortelę, jei ne – siųskite ją atgal. Pirkdami naudokite tuos pačius klausimus, kaip perkant naują nešioklę. Deja, šiuo metu rinkoje yra suklastotų nešioklių net labai populiarių gamintojų. Jei norite įsigyti būtent norimos firmos nešioklių, rekomenduoju pirkti iš įgalioto asmens, perkant, kreipkitės į pardavėją dėl pirkimo įrodymo. Daugiau informacijos apie padirbtų nešioklių aptikimą galima rasti kiekvienoje gamintojo oficialioje svetainėje.
- Netinkama nešiojimo padėtis. Vyresni kūdikiai ir maži vaikai, kurie bandydami eiti dar „plaukioja“ kojomis, turėtų būti tinkamai remiami. Nešiojant vyresnį kūdikį nešioklėje keliai turėtų būti šiek tiek aukščiau už užpakaliuką. Vaiką nešiojant atsuktą į pasaulį, šioji padėtis nesuteikia tinkamos ergonomiškos padėties ir įtempia kūdikio besivystančius klubus ir stuburą. Taip pat, netinkama atrama, gali per daug spausti lytinius organus ir sukelti kūdikio klubo sąnario problemas (klubo displaziją) ir kt.
- Kūdikio kojyčių padėtis. Naujagimio kojytės turi būti „varlytės“ ar „M“ raidės padėtyje. Nešiojant ant rankų vyresnį kūdikį ar mažą vaiką šis apglėbia savo keliukais jus, todėl ir nešioklėje turi būti taip pat.
- Svarbu stebėti kvėpavimą. Nešiojant kūdikį nešioklėje ypač iki 4 mėnesių, įsitikinkite, jog kūdikis turi kuo kvėpuoti.
Kada mažyliui gali būti sunku kvėpuoti? Kai veidą uždengia nešioklės medžiaga (net ir plonas sluoksnis), kai nosyte įsikniaubia į mamą/tėtį, kai kūdikio smakras atsiremia į pačio krūtinę (pvz., susirietęs vaikas slinge).
Kaip teisingai nešioti, kad mažyliui netrūktų oro? Nešiojimo padėtis vertikaliai veidu į nešiotoją (kūdikis turi būti krūtinės aukštyje, jog eitų pabučiuoti vaiko galvytę), veidukas turi būti atviras, o tarp jo smakro ir krūtinės turi tilpti bent vienas pirštas. Kūdikio galvutė, dažniausiai būna pasukta į šoną, kad atsiremtų į mamos ar tėčio krūtinę. Taip galėsite lengviau stebėti mažylio kvėpavimą.
Linkiu pajusti tikrą nešiojimo malonumą!