Hepatitas B – kas tai?
HEPATITAS B – tai kepenų liga. Susirgus ja, kepenų ląstelėse ima daugintis virusas, sukeldamas žmogaus imuninės sistemos suaktyvėjimą, o ši, siekdama apsiginti nuo infekcijos, pati pradeda pulti kepenų ląsteles. Dėl šio proceso vystymosi atsiranda organo uždegimas.
Plinta lytinių santykių metu ar per kūno skysčius: kraują, šlapimą, seiles. Hepatitu B neužsikrečiama čiaudint, kosint ar sveikinantis.
Simptomai: didelis bendras silpnumas ir nuovargis, sąnarių skausmas, apetito stoka, pykinimas, kartumas burnoje, karščiavimas, patamsėjęs šlapimas (alaus spalvos), skausmas ar diskomfortas dešinėje pašonėje, akių ir odos pageltimas.
Diagnozė ir gydymas. Hepatitas B diagnozuojamas atlikus kraujo tyrimą. Virusinis hepatitas gydomas priešvirusiniais vaistais.
Įdomu. Lietuvoje kasmet registruojama apie 450 naujų HBV užsikrėtimo atvejų, tačiau paskaičiuota, kad faktinis susirgimų skaičius yra šešis kartus didesnis, t. y. siekia 2700. Manoma, kad šiuo metu Lietuvoje yra apie 80 000 žmonių, sergančių lėtiniu hepatitu B.
Tyrimų duomenimis, įskiepijus pilną vakcinos kursą (tris dozes), užtikrinama apsauga mažiausiai 15 metų, o kai kuriais atvejais gali tęstis ir visą likusį gyvenimą.
Plačiau mažylio apie vakcinas skaitykite „Nėštumo ir vaiko priežiūros vadove“.
Vakcina
Nuo hepatito B gali būti skiepijama ENGERIX B vakcina. Itin dažnai po šios injekcijos vaikas tampa dirglus, dūrio vieta parausta, jaučiamas skausmas, nuovargis. Dažnai atsiranda apetito stoka, galvos skausmas, mieguistumas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmas, karščiavimas, bloga bendroji savijauta. Injekcijos vieta sukietėja ir patinsta.