Ausų uždegimas – ką žinoti?
Kodėl vaikai dažnai serga ausų uždegimu?
Visų pirma, vaikai ausų uždegimu serga dažniau nei suaugusieji dėl anatominių viršutinių kvėpavimo takų ypatybių. Dažniausiai ligos sukėlėjai į vidurinę ausį patenka iš nosiaryklės, o kanalas, jungiantis nosiaryklę su vidurine ausimi, yra platesnis ir trumpesnis nei suaugusiųjų, todėl sutrumpėja infekcijos patekimo kelias. Kitas anatominis rizikos veiksnys – adenoidai. Adenoidai tai tik vaikams būdinga limfoidinio audinio sankaupa nosiaryklėje, kuri, esant infekcijai, padidėja ir sudaro sąlygas tolesniam ausies uždegimo vystymuisi.
Kurie vaikai linkę susirgti ausų uždegimu?
Iki 3 metų amžiaus 2 iš 3 vaikų bent kartą suserga ūminiu viduriniu otitu. Dažniau serga vaikai dėl įvairių priežasčių blogiau kvėpuojantys pro nosį, pavyzdžiui, esant alerginei slogai, padidėjusiems adenoidams, stipriai iškrypusiai nosies pertvarai. Taip pat didesnį sergamumą sąlygoja ikimokyklinių įstaigų lankymas, genetiniai veiksniai, rūkymas vaiko aplinkoje, gretutinės ligos, nusilpęs imunitetas, čiulptuko naudojimas.
Kokie simptomai gali išduoti šį negalavimą?
Vyresni vaikai pasakys, kad stipriai skauda ausį, prasčiau ja girdi, tuo tarpu kūdikiai pasidaro labai neramūs, nevalgūs (atsisako žįsti krūtį arba pradeda valgyti ir iškart verkdamas nustoja, nes ryjant skauda ausytę), prastai miega, suka nesveiką ausį, jei tėveliai prie jos prisiliečia.
Ūmiam ausies uždegimui būdingas stiprus ausies skausmas, karščiavimas (net iki 39-40 laipsnių) ir staigi ligos pradžia. Dėl nesukaulėjusio ausies kanalo, esant vidurinės ausies uždegimui, skausmas suintensyvėja, prisilietus prie ausies, paspaudus ausies kaušelį klausomosios landos srityje. Trūkus būgneliui ir pradėjus bėgti pūliams iš ausies, skausmas ir karščiavimas nuslūgsta. Kartais tėveliai nepastebi ligos pradžios, ausies uždegimą pastebi, tik pasirodžius pūliams išorinėje klausomojoje landoje.
Daugiau apie dažniausiai vaikus puolančias ligas skaitykite „Nėštumo ir vaiko priežiūros vadove”.
Kaip liga diagnozuojama?
Ligai diagnozuoti vien tipinių nusiskundimų nepakanka. Reikia apžiūrėti ausį, pamatyti ir įvertinti būgnelį. Esant vidurinės ausies uždegimui būgnelis gali būti paraudęs, išpūstas, neblizgus, už jo gali būti susikaupęs skaidrus ar pūlingas sekretas. Visa tai matoma, atliekant otoskopiją (būgnelio būklės apžiūrą). Būgneliui pratrūkus, iš ausies pradeda tekėti sekretas. Taip pat įvertinama viršutinių kvėpavimo takų būklė, ar yra ryklės, nosies, nosiaryklės gleivinės uždegimas (t.y. būklės, kurias taip pat reikia gydyti, norint palengvinti ausies uždegimo eigą).
Kaip gydoma?
Gydymo taktika priklauso nuo vaiko amžiaus bei ligos sunkumo. Esant pradiniams simptomams, skiriami skausmą ir uždegimą slopinantys vaistai (pvz. paracetamolis, ibuprofenas). Jei būklė negerėja po 2-3 parų, pereinama prie antibakterinio gydymo, kurio trukmė nuo 5 iki 10 dienų. Vaikams iki 6 mėnesių amžiaus arba esant sunkiai ligos eigai, antibiotikai skiriami nedelsiant. Antibiotikų veikimas pasireiškia ne iš karto, todėl pirmomis dienomis kartu su antibiotikais skiriami vaistai nuo skausmo ir karščiavimo. Jei ausies būgnelis pratrūkęs, antibiotikai skiriami lašų į ausį pavidalu. Labai svarbu gydyti slogą, atlaisvinti kvėpavimą pro nosį: plauti nosį jūros vandeniu, išsiurbti tąsų sekretą nosies landose, jei nosies gleivinė labai užburkusi, skiriami nosies gleivinę sutraukiantys vaistai (Vibrocil, Otrivin ir kt.).
Kokios gali būti komplikacijos?
Laiku nepradėjus tinkamai gydyti bakterinio ausies uždegimo, infekcija gali išplisti į smilkinio kaulą ar net smegenis. Komplikuotų ausų uždegimų atvejais vaikai gydomi ligoninėje, taikomas skubus operacinis gydymas. Retais atvejais, kai ausų uždegimai kartojasi dažnai, gali likti skylutė būgnelyje, toliau vystosi lėtinis ausies uždegimas, lieka prastesnė klausa. Šiai būklei gydyti taip pat reikalingas operacinis gydymas.
Kaip teisingai lašinti vaistukus į ausį?
Lašai į ausį būna kelių rūšių. Skausmą ir uždegimą mažinančių lašų (pvz., Otinum, Otipax) jokiu būdu negalima lašinti į ausį, jei būgnelyje yra skylutė, be to lašai ausyje gali apsunkinti apžiūrą, gydytojui bus sunku įvertinti būgnelį. Todėl tik atsiradus ausies skausmui, rekomenduojama rinktis sisteminius geriamus vaistus nuo uždegimo (paracetamolį ar ibuprofeną), o lašus palikti tam atvejui, jei sisteminių vaistų veikimas būtų nepakankamas. Kita vaistų rūšis – antibiotikų lašai (pvz., Ciloxan, Uniflox). Šie vaistai yra receptiniai, juos gydytojas skiria, esant pūliams už ausies būgnelio, ausies kanalo uždegimui arba lėtinio uždegimo paūmėjimui. Vaistus į ausį reikia lašinti, gulint ant sveikosios ausies. Sulašinus kelis lašus, reikėtų keletą kartų paspausti ausies kaušelio srityje ties klausomąja landa, kad lašai gerai nutekėtų iki būgnelio, ir dar keletą minučių pagulėti. Tada įdėti vatos į ausį, saugoti ją nuo vėjo ir vandens patekimo. Galima pašildyti ausį su šiltu vatos kompresu 30 minučių prieš miegą.
Kada atsistato klausa?
Tinkamai gydant, net ir pratrūkus būgneliui, ūminis ausies uždegimas dažniausiai praeina be pasekmių, nes būgnelis greitai sugyja. Klausa išlieka prastesnė, kol visiškai neatsistato būgnelio judrumas, t.y. kol lieka sekreto, susikaupusio už būgnelio. Išskyrų vidurinėje ausyje išlieka dar keletą mėnesių, todėl jei įtariate, kad vaikas prasčiau girdi, vertėtų kreiptis į šeimos ar ausų-nosies-gerklės ligų gydytoją, praėjus 1-2 mėnesiams po ligos.
Kaip apsisaugoti nuo ausų uždegimo?
Dažniau ausų uždegimais serga vaikai, kurie lanko dideles darželių grupes ar namie turi vyresnių brolių ir seserų bei vaikai, kurių namuose yra rūkoma. Pastebėta, kad viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis rečiau serga paskiepyti vaikai ir kūdikiai, maitinti krūtimi ilgiau nei 6 mėn. Bendras imuniteto stiprinimas ir savalaikis slogos gydymas gali padėti užkirsti kelią ausies uždegimams.
Ar būtina vaikams nešioti kepurytę?
Kepures vaikams reikėtų nešioti tik esant žemai aplinkos temperatūrai, darganotam orui. Vasaros metu kepurytė reikalinga apsisaugoti nuo saulės, ausų šiltu metu dengti nereikia. Kaip jau minėjau, sukėlėjai dažniausiai į vidurinę ausį patenka iš nosies, todėl, dengdami ausis, uždegimui kelio neužkirsime.
Vaikų klinikos „Mama, aš sergu“ ausų nosies gerklės ligų gydytoja Vaida Limantaitė