Atopinis dermatitas
Atopiniu dermatitu serga 15-20 proc. vaikų. Didžioji dauguma ligą išauga maždaug iki dvidešimties metų, tačiau kitus šis susirgimas lydi visą gyvenimą: kartais kone „užmigdamas“, tačiau susiklosčius netikėtoms aplinkybėms „smogiantis“ visu savo stiprumu.
Atopinis dermatitas – tai paveldimas, lėtinis, recidyvuojantis, labai niežtintis, nuolat kintantis ir keičiantis vietą (todėl atopinis) odos uždegimas, susijęs su asmeniniu ir šeiminiu polinkiu sirgti ne tik dermatitu, bet ir astma bei alerginiu rinitu.
Ligos paplitimas
Serga įvairaus amžiaus žmonės, visgi, dažniausiai vaikai nuo 1-2 mėn. amžiaus ir jauni žmonės iki 21-25 m., rečiau – vyresni. Ligos lokalizaccija priklauso nuo ligonio amžiaus – iki 3 m. dažniausiai sausėja veidas (kakta, skruostai, ausų kaušeliai), liemuo, rankų ir kojų tiesiamieji paviršiai (alkūnės, keliai), plaukuotoji galvos dalis. Virš 3 m. – veidas (kakta, vokai, lūpos), kaklo šonai, sprandas, lenkiamieji kojų ir rankų paviršiai (pakinkliai, vidinės alkūnių pusės). Apie 75 proc. ligonių patys ar jų šeimos nariai serga alerginiu rinitu, šienlige ar astma.
Polinkis į įvairias atopines ligas gali pasireikšti veikiant įvairiems alergenams: žiedadulkėms, namų dulkėms, patalų erkėms, gyvūnų plaukams ar pleiskanoms, kai kuriems maisto produktams (pienui, žuviai, kiaušiniams, riešutams, pomidorams, neprinokusiems vaisiams, citrusams, konservavimo medžiagoms), vaistams ir jų sudedamosioms dalims (pvz.: antibiotikų tepalams, briliantinei žalumai), vilnai, akrilanui, virusams, bakterijoms, pelėsiams, balkšvagrybiams.
Ligą išduodantys ženklai

Raudoni mažylio skruostukai jau yra atopinio dermatito ženklas
Jau vaikystėje galima įžiūrėti atopiniam dermatitui būdingus požymius, pavyzdžiui, perbraukus pažeistos vietos odą, ji pabąla. Taip pat sausas lūpų pleiskanojimas, Dennie-Morgano raukšlė – periorbitinė edema ir raukšlė po apatiniu voku, padidintas delnų raukšlėtumas, skurdūs lateraliniai antakių kraštai, gražios ir ilgos užsirietusios blakstienos. Daugiau nei pusei pacientų stebimas viso kūno odos sausumas. Oda yra plona, šiurkšti, pleiskanoja.
Nors toks pacientas dar gali ir nesirgti dermatitu, neturėti egzemos, tačiau tai reiškia, kad jis yra linkęs sirgti atopinėmis ligomis. Kartais liga gali nebūti įkyri vaikystėje, tačiau sulaukus brandos, veikiant įvairiems išorės veiksniams, emocijoms gali išlįsti kaip yla iš maišo.
Ligą seka alerginiai susirgimai
Labai dažnai, bene pusė vaikų, kuriems diagnozuojamas atopinis dermatitas, suserga ir alerginiu rinitu – alergine sloga, alergine bronchų astma. Visos šios ligos vadinamos atopinėmis. Jeigu išvardytomis ligomis serga ne pats pacientas, šeimoje būtinai kas nors sirgs viena iš jų.
Anot dermatovenerologų, vaikas auga ir oda auga. Oda vystosi ir susiformuoja maždaug iki septynerių metų. Kartais liga paūmėja brendimo laikotarpiu, kartais nėštumo metu, atsidūrus netikėtose stresinėse situacijose (pvz.: netekus darbo, praradus artimuosius). Šiai ligai paūmėti įtakos turi ir odos ypatybės, virškinamojo trakto būklė, temperatūros svyravimai, klimatas, humoralinio ir ląstelinio imuniteto būklė, hormonų pusiausvyros pokyčiai, centrinė bei vegetacinė nervų sistema. Kartais užtenka vaikui daugiau paverkti, ir oda parausta, ima ją niežėti.
Būdingas sezoniškumas
Nemažai daliai pacientų ligos simptomai ima ryškėti pavasario pradžioje, kitiems – rudeniop. Kartu neretai paūmėja odos uždegimas. Vasarą, saulėtu metu, oda atsigauna, tampa lygesnė, švelnesnė. Artėjant žiemai, odos būklė vėl ima kisti. Atopiniam dermatitui, kaip ir kitoms atopinėms alerginėms ligoms, būdingas sezoniškumas. Alerginis rinitas, konjunktyvitas, faringitas dažnai esti susiję su žiedadulkių poveikiu. Atopinis dermatitas nėra alerginė liga, tačiau, jai esant, greičiau susergama alergijomis. Būtent pastarosios komplikuoja ir aktyvuoja atominio dermatito eigą.
Kalbant apie maisto produktus, nėra išaiškinta, kad maistas gali turėti įtakos atopinio dermatito atsiradimui. Dietomis ši liga negydoma, tačiau jeigu mama stebi, kad kai kurie produktai turi įtakos jos vaiko odos pokyčiams, patariu tų produktų daugiau nebeduoti.
Atopiniu dermatitu susergama tada, kai veikia grandinė tarpusavyje susijusių vidinių ir išorinių veiksnių.
Varginantis niežulys
Atopiniai dermatitai yra kelių formų: lengvos, vidutinės ir sunkios. Kuo sunkesnė forma, tuo stipresnė jos išraiška. Tačiau labiausiai varginantis simptomas – niežulys. Kasymasis yra labai pavojingas, nes sunkiais atvejais odos struktūra suardoma nepataisomai.
Kol liga nepažengusi, oda esti paraudusi, gali padėti specialūs tepaliukai. Tačiau jeigu niežti vis labiau ir labiau, vaikas kasosi net miegodamas, liga išplinta po visą kūną. Todėl, ją gydant, pirmiausia reikia stabdyti niežėjimą.
Kūdikių atopinis dermatitas prasideda esant 1-2 mėn. amžiaus, kartais vėliau. Pažeidžiamas veidas, skalpas, kaklas, krūtinė ir tiesiamieji galūnių paviršiai. Niežėjimas nestiprus arba jo visai nėra. Tuo procesas gali ir baigtis. Tačiau daugeliui vaikų uždegimas vis labiau stiprėja, išplinta, niežti, pradeda šlapiuoti. Ilgainiui tokiems pacientams prisideda stafilokokinė infekcija, atsiranda labai stiprus niežėjimas, pūlinėlių, pūlingai serozinių, pūlingai kraujingų šašų. Kai prisideda virusinė paprastosios pūslelinės infekcija, uždegimas dar labiau sustiprėja, atsiranda išsausėjusių ir susitelkusių grupelėmis pūlinėlių, šašelių su įdubimu centre. Vaikui augant, vyresniems negu 2 metų, oda sustorėja, sukietėja, jos piešinys išryškėja, tampa melsvai raudonas, pleiskanoja. Tai lėtinio odos pažeidimo išraiška – lichenifikacija, paūmėjus šlapiuoja.
Prisidėjusi stafilokokinė infekcija yra išplitusio ar universalaus uždegimo priežastis. Tada padidėja limfmazgiai, vaikas karščiuoja, yra irzlus, liguistas, ypač stipriai niežti.
Esant vaikų (4-10 metų) atopiniam dermatitui, pažeidžiamas kaklas, lenkiamieji galūnių paviršiai: alkūnių, riešų linkiai, pakinkliai, stebima periorbitalinė eritema. Vyrauja simetrinės eriteminės sausos papulės, nukasymai, odos kerpėjimas.
Suaugusiems atopinis dermatitas plinta ant lenkiamųjų galūnių paviršių, veido, akių vokų, kaklo, plaštakų. Vargina sausoji egzema: vyrauja odos kerpėjimas, pleiskanojimas. Dažnai stebimas mono pažeidimas: rankos, speneliai, akių vokai, ausų kaušeliai, lūpos.
Diagnostika ir gydymas
Džiugu, kad sunkių atopinio dermatito formų pasitaiko vis rečiau. Tačiau gydytojai pataria, kilus net ir menkiausiam įtarimui, kuo skubiau kreiptis specialistų pagalbos. Tik nuodugniai ištyrus, galima nustatyti, kokia yra liga ir kaip ją efektyviausiai gydyti.
Sausos odos prevencija
Pagelbėti esant sausai odai geriausiai tiks specialūs aliejai ir riebalai. Odą minkštinančių priemonių poveikis trunka 3-4 valandas, todėl tepti patariama mažiausiai 2-3 kartus per dieną. Karštą vonią pakeiskite šilta, tačiau vandens procedūromis nepiktnaudžiaukite. Pasirinkite specialias prausimosi priemones. Nederėtų stipriai odos trinti prausiantis ir šluostantis.
Tuoj pat po vandens procedūrų ištepkite odą minkštinamuoju kremu ar tepalu. Geriausia dėvėti medvilninius drabužius. Dirgliai, sausai odai labai palankus šiltas ir drėgnas klimatas.
- Nuotr. dermafoto.com
- Nuotr. medicinenet.com
- Nuotr. blueberrytherapeutics.com
- Nuotr. webmd.com
Išbandyk! (atsiprašome, mėginukų nebeliko)
Kovoji su šia liga? Kviečiame pasinaudoti išskirtine galimybe išbandyti ypatingą Dr. Hauschka Intensyvios priežiūros priemonę su miškinėmis sidabražolėmis!
Ypač riebios konsistencijos Dr. Hauschka intensyvios priežiūros priemonė specialiai sukurta odai, linkusiai į atopinį dermatitą, greitai veikianti, kad sustabdytų niežulį. Svarbiausia sudedamoji dalis yra miškinių sidabražolių ekstraktas, išgautas iš šaknų. Ypatingos augalo savybės slepiasi ir koncentruojasi jo dalyje po dirvožemiu. Struktūziruojančiu poveikiu pasižymintis ekstraktas padeda paraudusiai ir sudirgusiai odai atgauti pusiausvyrą. Ši priemonė nepalieka riebios plėvelės. Priemonė vėsina odą ir nesukelia deginamojo įspūdžio. Priemonė gerai toleruojama net ir mažų vaikų.