Alergiškas vaikas į darželį – misija įmanoma
Darželis dažnam 2-3 metų vaikui, kaip ir jį auginantiems tėvams, reiškia naują pradžią. Bene didžiausias galvos skausmas šis naujas etapas yra alergiškus vaikus auginančioms šeimoms. Ar mano vaiką priims? O jei priims tai ką jis valgys? Nuo ko pradėti? Ar būtina leisti tik į specialius darželius? Tai turbūt dažniausi sau užduodami klausimai. Į šiuos klausimus atsakymų teiraujamės Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro dietistės Jolantos Bručkienės.
Ar tėvams auginantiems alergišką vaiką būtina vesti tik į alergiškiems vaikams pritaikytą darželį?
Ne, tėvams gali būti tik rekomenduojama rinktis ugdymo įstaigą alergiškiems vaikams.
Ar yra specialių alergiukams skirtų darželių? Kuo jie skiriasi nuo įprasto darželio?
Klaipėdos mieste yra viena ikimokyklinio ugdymo įstaiga – lopšelis-darželis „Pušaitė“, kurioje dauguma vaikų turi alergijas ar netoleravimus.
Įstaigos išskirtinumai:
- du dietisto sudaryti perspektyviniai valgiaraščiai:
1) „ūmiems vaikams“;
2) „sveikstantiems vaikams“;
3) dar vienas valgiaraštis, kurį kasdien sudaro VSPS dirbantis įstaigoje, ypatingo dėmesio t.y. sunkias-išskirtines alergijas turintiems vaikams; - techninės galimybės, t.y. turi daugiau ir įvairaus dydžio indų, atskiras maitinimo patalpas, kad būtų įmanoma išvengti alergenų, bei jų pėdsakų patekimo į vaikų maistą. Daugiau informacijos apie kitus, mums nežinomus, išskirtinumus galite gauti pačioje ugdymo įstaigoje.
Ar valstybiniai paprasti darželiai taikosi prie alergiukų? Kokiais būdais, kokios galimybės? Kas sudaro vaikui valgiaraštį?
Taip, alergiškiems vaikams sudaromi individualūs pritaikyto maitinimo valgiaraščiai. Valgiaraštį sudaro Visuomenės sveikatos biuro arba darželio dietistas. Jeigu vaikui sudaromas individualus pritaikyto maitinimo valgiaraštis, tai ugdymo įstaiga pasirūpina ir indais, jei yra poreikis tam skiriamos ir papildomos lėšos darželiui, kad sąlygos atitiktų reikalavimus.
O gal mama gali į darželį nešti savo namuose pagamintą maistą?
Pagal LR SAM 2011 m. lapkričio 11 d. įsakymo Nr. V-964 (2018-09-22 redakcija) 32.5 papunktį, vaikas gali būti maitinamas iš namų atsineštu maistu, jeigu ugdymo įstaigoje nėra galimybių pagaminti maisto alergiškam vaikui. Įstaiga privalo užtikrinti iš namų atsinešto maisto laikymo ir patiekimo sąlygas, temperatūrinį režimą. Klaipėdos mieste, to nepraktikuojame, stengiamės, kad kiekvienas vaikas, būtų maitinamas šviežiu, ką tik pagamintu maistu. Mūsų nuomone iš namų atneštas maistas – laikinas sprendimas, kol sudaromas pritaikyto maitinimo valgiaraštis.
Ką turėtų žinoti ar padaryti tėveliai nusprendę leisti alergiuką į įprastą darželį? Kokie dokumentai reikalingi? Pas kokius specialistus būtina apsilankyti?
Nusprendus vesti alergišką vaiką į darželį, tėvai turi į ugdymo įstaigą pristatyti gydytojo pažymą (Forma Nr. 027-1/a). Dažniausiai šią pažymą išduoda šeimos ar vaikų gydytojas. Pažymoje turi būti nurodytas alergijos tipas bei visi alergenai, todėl reikėtų apsilankyti ir pas alergologą, kuris tai ir nustatytų. Dažnai vaikai išauga alergijas tam tikriems produktams, todėl alergologui nustačius, kad vaikas nebealergiškas tam tikriems produktams ir pristačius pakartotinai pažymą dietistas alergiško vaiko meniu gali keisti. Be to reikia nepamiršti, kad visur naudojami laiko resursai, kol parengiamas valgiaraštis, kol jis suderinamas su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, kol ugdymo įstaiga pasirengia, t.y. kol įvyksta viešųjų pirkimų procedūra, konkretiems, alergiškam vaikui reikalingiems produktams ir pan., todėl tai gali užtrukti.
Ar darželis turi tokią teisę nepasirašyti sutarties dėl alergiško vaiko priėmimo sužinojęs apie jo alergijas?
Ne, ikimokyklinio ugdymo įstaiga neturi tokios teisės.
Kaip praktikoje darželiai užtikrina kad alergiškas vaikas nepasivaišintų kito vaiko maistu tiek spec. tiek įprastuose darželiuose?
Mano žiniomis, akylos darbuotojų akys stebi kaip ir ką valgo alergijas turintys vaikai. Atskiros maitinimo patalpos, atskiras alergiškų vaikų sodinimas prie stalų organizuojamas tik specialiai alergiškiems vaikams skirtuose darželiuose.
Pritaikant meniu alergiukui ar išauga maitinimo kaina darželyje?
Klaipėdoje maitinimo kaina yra ta pati tiek alergiškam vaikui, tiek neturinčiam alergijos. Bet apie tai nuolat diskutuojama. Daugelio ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų nuomone ji turėtų būti didesnė.
Pasiteiravome mamų, kurios augina alergiškus vaikučius ir veda juos į įprastus darželius, su kokiais iššūkiais dažniausiai susiduria juose. Kas antra iš jų atsakė, kad pagrindinė problema – darželiai nesilaiko įstatymų ir nesutinka prisitaikyti prie tokių vaikučių. Anot darželių vadovų – per sunku vienam vaikui išvirti pietus atskirai. Na o paklausus, kaip darželiuose švenčiami gimtadieniai, kuomet įsivaizduojame atneštą skanų tortą, saldainių, sausainių ir pan., kuriuose gausu įvairių alergenų, kaip kviečiai, kiaušinis, pieno produktai – jokios problemos! Dažniausiai tėveliai draugiški ir sąmoningi – atneša vaisių ar net želė tortą, kad ir alergiški draugai galėtų džiaugtis draugo gimtadieniu ir skaniu maistu!
Tekstą parengė Ieva Jovaišienė