20 mąstymą lavinančių žaidimų metinukui
![]() |
Tinklaraštininkė, 3 vaikų mama Akvilė Nistelė, www.auginustebukla.lt |
Metinukas – tai 12-23 mėnesių mažylis. Be abejonės, 12 mėnesių mažylis akivaizdžiai skiriasi nuo 23 mėnesių vaiko, todėl čia pateikti žaidimai yra įvairaus sudėtingumo: vieni labiau tinkami metinukui, o kiti – artėjant antrajam gimtadieniui. Jei vaikas nesusidomėjo pateiktu žaidimu, išbandykite vėliau, gali būti, kad jis tuo momentu dar per sudėtingas.
Iki vienerių metų mažyliai daug liečia, ragauja, išmoksta dėti, kišti, suimti smulkius daiktus, o nuo vienerių metų jau reikalingi šiek tiek sudėtingesni žaidimai (nors lietimas ir ragavimas išlieka svarbūs): rūšiavimas, mokymas pastebėti skirtumus, akcentuojamos spalvos, formos, sudėtingėja smulkioji motorika (ne tik užmauti, dėti).
1. Spalvų rūšiavimas
Metinukai gali kuo puikiausiai rūšiuoti daiktus pagal spalvas. Tereikia turėti pagrindinėmis spalvomis (juoda, balta, mėlyna, geltona, raudona, žalia) nudažytų indelių ar dėžučių ir vienos rūšies daiktų (kaladėlių, kamuoliukų). Iš pradžių parodykite jūs savo mažyliui, kaip reikia rūšiuoti, o vėliau gal jau ir pačiam pavyks.
2. Formų rūšiuoklės
Metinuką būtinai supažindinkite su formomis, nes jie tikrai pajėgūs atskirti jų bent šešias. Ši rūšiuoklė pagaminta iš kartono, formelės su lipukais (jų įsigysite siuvimo reikmenų skyriuje) priklijuojamos. Specialiai vienos spalvos, kad būtų vienintelis rūšiavimo kriterijus – forma. Prilipinti ar atplėšti jūsų mažyliui tikrai patiks!
3. Rask tokį patį
Kol sąvoka „toks pat” mažyliui yra nauja, vienodų daiktų reikėtų ieškoti tarp tokių, kurie akivaizdžiai yra vienodi. Pavyzdžiui, vaiko pastabumą galima lavinti ieškant vienodų batų, kojinių, atminties žaidimų kortelių porų. Galite ir patys pasigaminti identiškų kortelių poras. Jei paprašius surasti antrą tokį pat daiktą, mažylis sąmoningai suranda ir paduoda, jo mąstymas – sparčiai pažengęs!
4. Telpa. Netelpa
Šiam žaidimui reikia taupyklės, indelio ir sagų. Vaikas kiša, „matuoja” sagas, o jūs sakote „telpa“ arba „netelpa“. Netilpusias sagas dedate į indelį. Žinoma, tai ir smulkiosios motorikos žaidimas.
Galima taip pat žaisti ir su akmenukais, dėžutėmis mažomis skylutėmis ir pan.
5. Užtrauktukų rėmelis
Pagaminkite rėmelį su užtrauktukais. Galima įsiūti užtrauktus į audinį ir sukalti rėmelius, galima tiesiog juos priklijuoti su karštais klijais ant kartono dėžės. Šis žaidimas tinka paūgėjusiam metinukui, nes pakankamai sunku suprasti, kaip tą rankytę valdyti įvairiomis kryptimis, kad užtrauktukai atsitrauktų. Šis žaidimas puikiai lavina rankyčių koordinaciją ir mąstymą.
6. Smeigtukai
Reikia pasiruošti pagalvėlę ar putplasčio smeigtukams susmeigti. Ant putplasčio galima žymėti taškelius, į kuriuos reikia pataikyti. Žaidimas skirtas mažyliams, kurių tėveliai yra drąsūs ir labai atidūs! Būtina kalbėti kalbėti kalbėti – kad duria, skauda, pavojinga, kaip atsargiai reikia paimti. Tai ne tik smulkiąją motoriką, bet ir mąstymą lavinantis užsiėmimas.
7. Kibirėlis ir pagaliukai
Paaugusiam metinukui vien tik kaišioti pagaliukus pro skylutes – per paprasta. Kad būtų sudėtingiau, paverskite kibirėlį spalvų rūšiuokle :). Tam reikės skaičiavimo pagaliukų ir lipnaus spalvoto popieriaus. Rinkinyje paprastai nebūna baltos spalvos popieriaus, tad baltą skrituliuką iškirpkite iš bet kurios lipdukų knygelės.
8. Pelenės žaidimas
Tai klasikinis mažylių žaidimas – sumaišytas kruopas išrūšiuoti į atskirus indelius. Jei vaikas bus per mažas šiam susikaupimo reikalaujančiam žaidimui, jis paprasčiausiai su žirniais ir pupelėmis pažais kitaip, nei tikitės, tad verta vėl pabandyti bent po poros savaičių.
9. Kabliukai
Žaismingų kabliukų galima priklijuoti prie vaiko spintos, ant butelio ar kitur, kad mažylis ką nors kabinėtų ir taip lavintų savo akies – rankos koordinaciją. Bet galima ir praktiškai pasielgti: priklijuoti ant vonios durų kabliukus, o ant jų kabinti vaiko rankšluostėlį. Tad nuplovus rankytes, mažylis ne tik pats galės nusišluostyti, bet ir mokytis pakabinti. Nesijaudinkite, jei iš pradžių viską plėš, temps, nesiseks užkabinti – įgūdžiams formuoti reikia laiko.
10. Gumytės
Kai mažyliui tampa per paprasta verti žiedus ant stovo, galima pasiūlyti gumytes, kad toliau tobulintų savo smulkiąją motoriką. Gumytes užmauti galima ant bet ko: popieriaus laikiklio, tualetinio popieriaus ritinėlių.
11. Sujungti daiktą su paveikslėliu
Tai visiškai rimtas žaidimas. Vaikas pirštuku paveikslėlyje gali parodyti liūtą, zebrą, ežį, atrinkti prašomą figūrėlę, bet atrasti sąsajas gali pasirodyti sudėtinga. Kelis kartus bandant, pavyksta vaikui suprasti ir procesas tampa vienu mėgstamiausių žaidimų.
Supaprastintas variantas: žaisti su realiais daiktais (šaukštu, puodeliu, kažkokiu žaisliuku, dantų šepetėliu) ir tų daiktų nuotraukomis.
12. Fotografuoti ir iš karto parodyti
Užsiėmimas skirtas pažinti savajį AŠ. Kad vaikas, pamatęs save nuotraukoje, nesakytų „lialia”, o rodytų rankyte į save, yra paprastas smagus užsiėmimas. Nufotografuoti vaiką įdomiai ar neįprastoje vietoje, pavyzdžiui, su didele kepure, keistu drabužiu, ant stalo, dėžėje ir iš karto (ne po pusvalandžio) nuotraukas perkelti į kompiuterį ir jas peržiūrėti kartu su vaiku.
13. Šeimos namelis
Žaislas Nr. 1. Pagaminti namelį užtruksite mažiau nei pusvalandį, o vaikas dureles su lipukais varstys daug kartų. Atvėręs dureles pamatys šeimos narį: džiaugsminga reakcija – garantuota. Tai ir atminties žaidimas – kai durelės užvertos, paklausus „kur mama“, vaikas turi atidaryti būtent tas dureles, už kurių slepiasi mamos nuotrauka.
Nameliui pagaminti reikia dėžės (galima suklijuoti du lakštus, kad būtų tvirčiau), lipukų, karštų ar kt. stiprių klijų, šeimos nuotraukų. Siūlyčiau pagaminti daugiau durelių, įtraukiant močiutę, senelį, naminį gyvūnėlį. Dureles galima panaudoti ir nuo drėgnų servetėlių.
14. Įdomūs segtukai
Iš kartono iškirpkite ir nupieškite debesėlį, morką, saulę, žolę, ežiuką ir pan., o skalbinių segtukai atitinkamai tegul būna spinduliukai, lietutis, spygliai, lapeliai.
15. Paveikslėlis su kamšteliais
Galima į žaislų dėžę įdėti butelių su užsukamais kamšteliais, bet galima pagaminti štai tokį ar panašų vaikui patrauklų paveiksliuką, panaudojant kamštelius, kurie lavina vaiko smulkiąją motoriką ir mąstymą.
Reikia:
- Bet kokios dėžutės (nuo saldainių ar kt.)
- Pieno (ar kefyro) popierinės taros
- Dažų
- Stiprių klijų
Labai greitai ir paprastai pagaminamas – tik iškirpti iš pakuotės kamštelių detales, dėžutėje skylutes, priklijuoti ir nudažyti.
Jei nutarsite padaryti tokį žaislą, siūlyčiau įklijuoti daugiau kamštelių, nes vaikas greičiausiai spalvotu paveikslėliu susidomės, tad trys kamšteliai gali pasirodyti mažokai.
16. Pilstymai
Vonioje ar kambaryje ant patiesalų leiskite vaikui mėgautis vandeniu ir atradimais pilstant. Tam prireiks tik buteliukų ir piltuvėlio (būtinai!)
17. Megztinis ir megzti kvadratėliai
Galima prisiūti didelių sagų ant pagalvėlės arba panaudoti savo megztinį (su didelėmis sagomis). Yra momentas, kai vaikas dar negeba susegti tokio megztinio, bet nunertus kvadratėlius įsegti – pakankamai lengvai įveikiamas iššūkis, juolab galima priderinti skylės dydį pagal vaiko gebėjimus. Ši veikla – pirmas žingsnis, mokantis užsegti sagas.
18. Pagalvių kelias
Padarykite iš visų turimų pagalvėlių kelią, kuris metinukui (net ir turinčiam kelių mėnesių vaikščiojimo patirtį) ne taip lengvai bus įveikiamas, neprarandant pusiausvyros.
19. Varstymas su adatomis
Su didele adata yra paprasčiau varstyti pro skylutes nei su batraiščiu. Jei varstymas batraiščiu dar per sudėtingas užsiėmimas, verta pasiūlyti varstyti su buka didele adata. Tokių bukų adatų tikrai galima atrasti siuvimo reikmenų skyriuje. O jei neturite varstukų, galite tiesiog kartone pradurti skylučių.
20. Knygelės ir ragavimas
Suteikdami mažyliui patirti kuo įvairesnių pojūčių, skatiname jį vystytis intelektualiai. Skaidydami knygeles, tuo pačiu ragaukite tai, apie ką skaitote, pavyzdžiui, vaisius ar daržoves. Papildomai „įdarbinami“ skonio, lytėjimo, uoslės pojūčiai! Taip žymiai greičiau įsimenami pavadinimai.
Didelių atradimų!
Publikuota žurnale „Sumani mama” nr. 2(4).
TAIP PAT SKAITYKITE:
Lavinamieji žaidimai 6-12 mėn. mažyliui