2 mėnesių kūdikis – ką moka?
Konsultuoja šeimos gydytoja – pediatrė Dalia Kalvaitienė.

Paguldytas ant pilvuko kelia galvą ir išlaiko pakeltą 45 laipsnių kampu
Per antrąjį gyvenimo mėnesį mažyliai vidutiniškai ūgteli apie 3 centimetrus ir priauga apie 800 gramų svorio. Tampa įmanomas dienos režimas. Valgo kas 2-3 valandas vidutiniškai 6 kartus per parą. Dieną miega kelis kartus po kelias valandas, o naktį gali išmiegoti apie 7 valandas, per parą – vidutiniškai 18-20 val. Pasitaiko ir nemiegalių. Jeigu jūsų vaikučio būdravimo laikas ilgesnis, nesistenkite jo nuolat užimti, tokio amžiaus kūdikiai dar labai gležni ir greitai pavargsta.
Tuštinasi 2 mėnesių vaikai 1-5 kartus per dieną, dažniausiai tuoj pat po žindymo. Šlapinasi net iki 20 kartų.
Didžiausias dviejų mėnesių mažylio pasiekimas – galvytės pakėlimas. Tokio amžiaus kūdikiai remiasi į kietą pagrindą rankytėmis, galvutę kelia maždaug 45 laipsnių kampu ir svyruojančią bei siūbuojančią išlaiko apie 10 sekundžių. Kai kurios mamos džiaugiasi stipriu mažyliu, keliančiu galvytę net 90 laipsnių kampu, tačiau šis požymis reiškia padidėjusį raumenų tonusą.
Paėmus vaiką už pažastų, jis jau stengiasi išlaikyti galvytę tiesiai, bet ne visada pavyksta. Kasdien bent kelis kartus guldykite vaikelį ant pilvuko, leisdami jam stiprinti bei mankštinti rankų, nugarytės ir sprando raumenukus.
Gimęs mažylis paprastai laiko suspaustus kumštukus. Dabar gali stebėti vis dažniau atsigniaužiančius delniukus. Jeigu paduosi žaisliuką, galbūt kelias sekundes jį išlaikys.
2 mėnesių vaikutis stebi aplinką, girdi garsus. Jeigu mažylis itin susiraukė ar išsigando išgirdęs garsą, reikėtų kažkiek laiko jo vengti. Vaikas atpažįsta mamą ir jos balsą, nusiramina imamas ant rankų. Žmones sieja su jų elgesiu, pavyzdžiui, mamą – su maistu.
Kai kurie mažyliai pradeda šypsotis itin anksti, tačiau dauguma valingai tai daro nuo 2 mėnesių. Šypseną seka ir įvairūs gerkliniai (a, e) bei gomuriniai (gh, ch) garsai. Kūdikis noriai bendrauja su šeimos nariais, stebi judantį žmogų ir įnirtingai mojuoja rankytėmis ir kojytėmis. Koordinuoja akių judesius, nors kartais dar gali pažvairuoti. Seka ryškų žaisliuką (ypač raudoną), vedžiojamą nuo vieno akies kampučio iki kito. 2 mėnesių mažylis susidomi savo rankytėmis, bando kišti jas į burną.
Kada sunerimti?
2 mėnesių mažylis turi fokusuoti žvilgsnį į žaisliuką ar mamytę
Garsai. Jeigu mažylis nereaguoja į garsus, nekrūpčioja nuo netikėtų garsų, nesuka galvytės garso šaltinio link.
- Žvilgsnis. Jeigu mažylis nesidomi aplinka, nežiūri į žaislus, nefokusuoja žvilgsnio.
- Momenėlis. Jeigu ramybės būsenoje vaiko momenėlis pastebimai išsipūtęs ar įdubęs.
- Atpylimas. Jei kūdikis nuolat atpila didžiąją dalį pieno, yra neramus ir neauga svoris.
- Vidurių užkietėjimas. Paprastai 2 mėnesių kūdikiai tuštinasi 1-5 kartus per parą. Kartais nutinka, kad kūdikis nesituština kelias paras, tačiau tai retas atvejis. Jei įtari, kad mažyliui užkietėjo viduriai, pasitark su gydytoju.
Pas daktarą
Šeimos daktaras. Iki metukų kūdikis kas mėnesį sveriamas, matuojamas, vertinama fizinė ir psichomotorinė būklė, renkami medicininiai duomenys. Jeigu šeimos gydytojas ar pediatras pastebi kokių nors sveikatos sutrikimų ar patologiją, gali siųsti konsultuotis su specialistais arba atlikti kraujo ar kt. išsamesnius tyrimus.
Skiepai. Pagal Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro sudarytą privalomų skiepų planą 2 mėnesių kūdikiai turi būti skiepijami nuo kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, pneumokokinės infekcijos ir Haemophilus influenzae B tipo infekcijos. Nuo šių ligų skiepijama valstybės lėšomis, skiepą paskyrus šeimos gydytojui arba pediatrui.
Mankšta. Nuo 1,5-2 mėnesių amžiaus patariama daryti masažą ir mankštelę. Tai gali atlikti specialistas arba patys tėvai. Iki trijų mėnesių kūdikių raumenų tonusas dažniausiai būna padidėjęs, todėl mankštelės tikslas – atpalaiduoti viršutinių ir apatinių galūnių lenkiamuosius raumenis. Pratimai turi atitikti amžių. 2 mėnesių kūdikius galima lengvai masažuoti, glostyti, trinti.
Mankštą rekomenduojama atlikti kasdien tuo pačiu metu, 30 minučių prieš maitinimą arba praėjus 1–1,5 valandos po valgio. Trukmė – 7-8 minutės. Kiekvienas pratimas arba masažo veiksmas kartojamas 2–5 kartus:
- Sulenkti ir ištiesti kojų bei rankų pirštukus;
- Paguldytam ant pilvuko kūdikiui leisti atsispirti kojytėmis nuo mamos delno;
- Gulinčiam ant šono mažyliui pirštais braukti per stuburiuką iš apačios aukštyn;
- Paguldyti kūdikį ant nugarytės, ranka suimti abi jo kojytes, o kita ranka paimti mažylį už rankos ir versti ant šonelio. Kūdikis pats pasuks galvą, petukus ir persivers ant pilvo.
- Gulintį ant pilvo mažylį šiek tiek kilstelti, paėmus už pažastų. Kūdikio galva ir viršutinė liemens dalis išsilenks atgal.
Konsultacija. Vaikų neurologas turėtų apžiūrėti 2 mėnesių kūdikius, jei jie gimė neišnešioti, patyrė traumą dėl komplikuoto gimdymo arba nėščioji sirgo infekcinėmis ligomis bei turėjo žalingų įpročių.
Publikuota žurnale „Sumani mama” nr. 2.