Naujagimio virkštelė
Vaisiaus virkštelę sudaro dvi arterijos ir viena vena. Vena tekantis kraujas iš placentos aprūpina vaisių deguonimi, o atidavęs deguonį, arterijomis grįžta atgal.
Po gimimo
Gimus mažyliui, virkštelė perkerpama, kai nustoja pulsuoti.
Su pirmuoju įkvėpimu naujagimis apsirūpina deguonimi, o per pulsuojančią virkštelę dar kurį laiką gauna deguonies ir iš mamos. Taip jis lengviau adaptuojasi. Gimusiam naujagimiui virkštelė nebereikalinga, nes deguonį jis gauna kvėpuodamas plaučiais.
Perkirpta virkštelė užspaudžiama specialiu spaustuku, maždaug 1-2 cm atstumu nuo bambos žiedo. Užspaustas spaustukas nebeatsisega.
Virkštelės priežiūra
Virkštelės liekana turi džiūti natūraliai, todėl svarbu jos neuždengti sauskelnėmis (sauskelnių kraštą atlenkite apie 1 cm iki spaustuko). Jei uždengsite sauskelnėmis, susidarys šiltnamio efektas ir virkštelė, užuot džiūvusi, šus.
Virkštelė valoma vandeniu! Galima naudoti vandentiekio vandenį, visgi patariama valyti virintu, jį galima pasiruošti iš vakaro kitai dienai ir palaikyti kambario temperatūroje.
Lietuvoje atlikta apklausa parodė, kad daugelis mamų naujagimio virkšteles vis dar valo ne vandeniu, o vienos ar kitos rūšies dezinfekantais.
Spiritas ar kiti dezinfekantai naudojami tik rekomendavus gydytojui. Tyrimai parodė, jog virkštelės priežiūrai vartojant alkoholį (70° spiritą), virkštelės natūralus džiūvimas ir nukritimas pailgėja vidutiniškai 1,7 paros. Spiritas nesumažino, o natūralus džiūvimas ar tik vanduo nepadidino infekcinių komplikacijų. Virkštelė valoma 1- 2 kartus per dieną, jei reikia ir dažniau. Kartais džiūdama virkštelė šlapiuoja ar net pakraujuoja. Tokiais atvejais ją tiesiog reikia dažniau pavalyti ir nusausinti.
Prieš valant virkštelę visada švariai nusiplaukite rankas. Pasiruoškite virkštelei valyti reikalingas priemones, t.y. vandenį ir vatą. Suvilgykite vatos tamponėlį vandeniu, viena ranka prilaikykite virkštelės spaustuką, kita valykite nuo spaustuko žemyn link pilvelio link. Svarbu gerai išvalyti gyvą mažylio odelę prie virkštelės, ji turi būti švari. Nebijokite valyti, jūsų judesiai turi būti užtikrinti, mažyliui tikrai neskauda, juk virkštelė yra visiškai nejautri. Kiekvienas judesys atliekamas atskiru vatos tamponėliu. Nuo spaustuko žemyn ir išmetam vatos tamponėlį, tada imame kitą, suvilgome vandeniu ir vėl valome nuo viršaus žemyn. Išvalius virkštelę vandeniu, tuos pačius judesius atliekame su sausa vata. Jokiu būdu nepalikite virkštelės šlapios.
Nemėginkite virkštelės atidalinti, net jei atrodo, kad ji laikosi „ant siūlelio“, leiskite nukristi pačiai.
Kada nukris virkštelė?
Įprastai virkštelė nukrenta per 2 savaites. Tačiau yra normalu, jei ji nukrenta vėliau nei po 2 savaičių arba gana greitai, t.y. po 2-3 parų. Kuo plonesnė virkštelė, tuo greičiau nukrenta.
Kada sunerimti?
Jei nuo virkštelės sklinda ne itin malonus kvapas, tai normalu, tiesiog dažniau pavalykite ir nusausinkite. Jei kvapas labai intensyvus, matomas gelsvas ar žalsvas sekretas ar odelė aplink bambą patino, paraudo ir tapo skausminga, pasitarkite su gydytoju.
Nukritus virkštelei
Nukritus virkštelės liekanai, lieka bambos žaizda. Jei virkštelė nukrito neseniai, iš bambos žaizdos gali pakraujuoti. Žaizdos viduje matysis gelsvas, žalsvas plotelis, vėliau toje vietoje užsidės šašas, nelieskite jo. Kartą per dieną ar dažniau valykite bambos žiedą virintu vandeniu ir vata, nepamirškite švariai nusiplauti rankų. Pirštais praplėskite bambos žaidą ir šlapia vata išvalykite ir nusausinkite. Lenkite sauskelnių kraštą, kol nenukris šašas ir nepasimatys graži bambytė, kurios išvaizda priklauso nuo to, ką paveldėjo iš mamos ir tėčio.
Tinkama virkštelės ir bambos žaizdos priežiūra apsaugos naujagimį nuo infekcijos!
Kviečiame į pasiruošimo tėvystei mokymus