Ultravioletiniai spinduliai. Verta saugotis?!
Vasara, saulėtasis metų periodas, kuomet kuo daugiau laiko norisi praleisti gryname ore, besimėgaujant nuostabiai šiltais saulės spinduliais. Būtent šiuo laikotarpiu, gauname didžiausia UV dozę, nes saulė pakyla aukščiausiai ir ilgiausiai lepina. Tai yra metas, kada ypatingai reikia saugoti odą nuo žalingųjų UV spindulių!
Kodėl? Nes UV spinduliai išties yra labai skvarbūs ir, nepaisant, jų teikiamos naudos, besaikis mėgavimasis saule gali turėti nepataisomos žalos.
Ultravioletiniai spinduliai – nematoma saulės elektromagnetinės spinduliuotės spektro dalis, turinti skirtingą bangų ilgį ir tarpusavyje stipriai besiskirianti energetine verte, biologiniu bei cheminiu poveikiu. UV spinduliai skirstomi į : UVA, UVB ir UVC. UVC spinduliai turi antimikrobinį poveikį, tačiau į žemę jie nepatenka, nes juos visus sugeria atmosfera ir ozono sluoksnis. UVB spinduliai veikia odos paviršių (33% pasiskirsto epidermyje, o 10% dermos paviršiuje) sukelia odos paraudimą ir nudegimą. Turi eriteminį poveikį (nudegina). UVB epidermyje sukelia tam tikras reakcijas, dėl kurių pažeidžiamas odos barjeras, ji netenka vandens (sausėja). Stimuliuojami tam tikri enzimai, kurie skaldo hialurono rūgštį – ypač svarbią odos drėkinimui, atsinaujinimui ir gyjimui, kai ji pažeista. Oda tampa sausa, jautri, sutrinka jos atsinaujinimo procesai, prasideda uždegimas. UVA spinduliai yra ne tokie stiprūs, tačiau patys skvarbiausi (50% pasiskirsto epidermyje ir 20% dermoje) ir, būtent jie, sukelia odos fotosenėjimą. Odos elastingumas ir stangrumas, o kartu ir raukšlių nebuvimas, priklauso nuo kokybiškų kolageno ir elastino skaidulų, esančių dermoje (odoje). UVA spinduliai sukelia biochemines reakcijas, kurių metu elastino skaidulos suauga tarpusavyje, sudarydamos elastozes, kurių kosmetikos priemonėmis atstatyti beveik neįmanoma. Šio proceso pasekmė yra odos senėjimas. Deja, statistika yra negailestinga mūsų odos grožiui ir jaunystei. Mokslininkai teigia, kad tik 20% odos senėjimo yra dėl chronologinio, t.y., natūralaus organizmo senėjimo, o likusieji 80% yra nulemti aplinkos faktorių, kurių priešakyje – ultravioletiniai spinduliai (likusią dalį sudaro stresas ir gyvenimo būdas). Taigi, besaikis ir neatsargus mėgavimasis saulės spinduliais, gali nulemti priešlaikinį odos senėjimą (odos suglebimą, veido ovalo pokyčius, raukšlių formavimąsi), taip pat, skatina pigmentinių dėmių atsiradimą (kurias ne taip paprasta panaikinti) bei kuperozės vystymąsi (išsiplėtusios kraujagyslės).
Laimei, šiuos procesus galima sustabdyti arba pristabdyti tinkamai rūpinantis odos apsauga nuo žalingųjų saulės spindulių!
Pirmiausiai, tai yra, apsauginės kosmetikos priemonės, sudėtyje turinčios UVA ir UVB filtrus. Fiziniai (neorganiniai) kremai saugo odą nuo UVA ir UVB spindulių, todėl juos rekomenduojama rinktis apsaugai. Tokie kremai ar losjonai UV spindulius atspindi ir išsklaido, o tais atvejais kai jų sudėtinės dalelės yra labai smulkios (nanodalelės) – sugeria. Tai geresnis pasirinkimas nei cheminiai kremai ar losjonai (beja, jie rinkoje dominuoja ir yra pigesni), nes pastarieji ne tik silpniau saugo nuo UV spindulių, bet ir neretai sukelia įvairias alergines odos reakcijas. Neorganinių (fizinių)medžiagų, saugančių nuo UV spindulių nėra daug, todėl renkantis apsauginį kremą, verta įsidėmėti šiuos elementus, kurių reikia ieškoti tokios priemonės sudėtyje: titano dioksidas (TiO2), cinko oksidas (ZnO), geležies oksidai, kaolinas, talkas.
Sekantis žingsnis, siekiant apsaugoti odą ir kiek įmanoma sumažinti UV spindulių padarinius, yra kosmetikos priemonių naudojimas, kurių sudėtyje yra antioksidantų. Patys svarbiausi yra vitaminai C ir E. Vitaminas C – galingiausias antioksidantas iš visų vitaminų. Jis skatina kolageno sintezę, padeda odai atsinaujinti, didina jos elastingumą, naikina pigmentacijos pėdsakus. Antroje vietoje, pagal naudingumą odai, yra vitaminas E. Jis nepakeičiamas saugant odą nuo senėjimo, padeda išlaikyti tinkamą drėgmės lygį, lygina raukšleles ir saugo nuo UV spindulių. Taip pat, būtinas odos drėkinimas. Čia galima pasitelkti į pagalbą priemones, savo sudėtyje turinčias hialurono rūgšties, alavijų sulčių. Alavijas puikiai padeda išlaikyti tinkamą odos hidrataciją, mažina UV spindulių sukeltą paraudimą ir uždegimą, stimuliuoja kolageno gamybą ir sumažina žalojantį laisvųjų radikalų poveikį, taigi ir senėjimo reiškinius.
Ultravioletinių saulės spindulių sukeliama žala, išties, yra didelė ir, daugeliu atvejų, sunkiai pataisoma. Oda turi puikią atmintį, todėl net ir po daugybės metų, įvairūs odos nudegimų bei nesaikingo deginimosi padariniai, gali atsirasti pigmentinių dėmių, pagreitėjusio odos senėjimo, odos ligų ar net vėžio pavidalu!
Saugoti odą nuo UV spindulių tikrai verta!!!