Sėkmingo žindymo pradžia
Neabejojama, kad mamos pienas yra tinkamiausias mažylių maistas, o žindymas turi ypatingą biologinį bei emocinį poveikį mamos ir vaiko sveikatai. Tačiau žindomi, toli gražu, ne visi mažyliai, dažniausiai taip yra todėl, kad susidūrusios su žindymo sunkumais mamos nežino, kaip elgtis, negauna reikiamos pagalbos, paramos ir mamos pienas pakeičiamas pieno mišiniu. Žindymas yra natūralus procesas, tačiau tai ir didelis darbas bei įgūdis, kurio reikia mokytis.
Pateikiame keletą patarimų, kurių dėka pavyks žindyti ilgai ir sėkmingai bei išvengti sunkumų, susijusių su žindymu.
Geras pasiruošimas
Būtinas vidinis nusistatymas ir noras, stiprus noras žindyti savo mažylį. Kitaip, susidūrus su menkiausiais žindymo sunkumais, aukso vertės mamos pienelis bus pakeistas mišiniu. Kad noras žindyti būtu stipresnis, būtina žinoti žindymo privalumus mažyliui, mamai ir visai šeimai.
Nauda mažyliui
Mamos pienas yra visavertis kūdikio maistas, jis lengviau ir geriau virškinamas bei įsisavinamas (per 1,5 valandos, tuo tarpu adaptuotas mišinys per 3-4 valandas). Mamos pienas skatina gerą mažylio augimą, fizinį vystymasi, protinį brendimą. Aprūpina mažylio organizmą imuninėmis medžiagomis, saugo nuo infekcijų ir daugelio ligų.
Mamos pieno sudėtis kinta nuo mažylio poreikių – pradžioje būna liesesnis, vėliau tampa vis riebesnis. Jis visada švarus ir šiltas. Mamos piene yra 400 mažyliams reikalingų medžiagų, kurių nėra jokiame jo pakaitale. Žindymas užtikrina fizinį ir emocinį motinos ir vaiko artumą. Žindančios mamos subtiliau suvokia mažylio norus, greičiau pastebi jo būklės pokyčius ir jam padeda.
Nauda mamai
Žindymas padeda formuotis motinystės jausmui, stiprėja pasitikėjimo savimi, kaip mama, jausmas ir pasitenkinimas motinyste. Po gimdymo žindančioms mamoms greičiau susitraukia gimda, mažesnė kraujavimo rizika, jų organizmas greičiau atsigauna. Žindymas sąlygoja efektyvesnę daugybės ligų prevenciją, tokių kaip kiaušidžių vėžys, krūties vėžys, osteoporozė, reumatoidinis artritas, depresija.
Nauda šeimai
Mamos pienas yra ekonomiškiausias, kainuoja mažiau už dirbtinį maitinimą. Taip pat, jei mama ir žindomas mažylis rečiau ir lengviau sirgs, nereikės pirkti vaistų ligoms gydyti.
Oda prie odos
Lietuvių liaudies patarlė byloja „Gera pradžia – pusė darbo“. Ta gera pradžia yra kontakto „oda prie odos“ užtikrinimas. Pirmasis žindymas nuogo naujagimio prie nuogos motinos krūtinės turi būti skatinamas ir atliekamas visiems sveikiems naujagimiams per pirmąsias 2 valandas po gimimo ir trukti ne trumpau kaip 30 minučių. Visos nebūtinos procedūros, pvz.: svėrimas, matavimas, vitamino K davimas – atidedamos vėlesniam laikui.
„Oda prie odos“ kontakto metu sustiprėja mamos ryšys su naujagimiu, gaminasi daugiau priešpienio / pieno, didėja sėkmingo ir ilgo žindymo tikimybė. Labai patariu laikyti nuogą mažylį ant savo nuogos krūtinės ne tik iškart po gimdymo, bet ir vėliau.
Buvimas kartu
Būkite kartu su mažyliu 24 valandas per parą. Tegul mažylis miega šalia Jūsų. Buvimas kartu gerina žindymo procesą ir didina pieno kiekį.
Žindymo dažnis
Neribokite žindymo. Mažylis turi žįsti ne mažiau kaip 8-12 kartų per parą. Ne rečiau kaip kas tris valandas ar kai matomi alkio požymiai. Jei mažylis miega ilgiau nei 3 valandas, jį reikia pažadinti, galima pakeisti vystyklą, priglausti nuogą prie nuogo mamytės ar tėvelio kūno, masažuoti nugarą, rankytes ar kojas, pakutenti žandukus ar smakriuką. Vyresni kūdikiai nuo 4-6 savaičių gali išmiegoti naktį 5-6 valandas, jei pienelio nemažėja, puiku! Galite mėgautis saldžiu miegeliu.
Taip pat neribokite žindymo trukmės, riebalų kiekis žindymo metu didėja, todėl riboti laiką ar skubėti keisti krūtį nevertėtų. Ši taisyklė yra pati svarbiausia žindymo sėkmei, kadangi pieno kiekis tiesiogiai priklausys nuo to, kaip dažnai ir ilgai mažylis žįs krūtį. Viskas vyksta „paklausos – pasiūlos“ principu, kai mažylis žindžia, jis siunčia signalą smegenims ir „užsisako“ daugiau pienelio. Kad pienas gamintųsi, krūtis būtina stimuliuoti.
Alkio požymiai
Išmokite pažinti ir reaguoti į ankstyvus alkio požymius, tai užtikrins teisingą kūdikio prigludimą prie krūties ir efektyvų žindymą:
- mažylis žiojasi
- kaišioja liežuvį
- čiulpia kumštelius
- sukioja galvą ieškodamas krūties
- greitai juda akytės (net jei mažylis miega)
- verkia (vėlyvas alkio signalas)
Naktiniai maitinimai
Žindymo sėkmei labai svarbūs naktiniai maitinimai. Jų dėka palaikomas pakankamas prolaktino (hormono atsakingo už pieno gamybą) kiekis. Pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos specialistų rekomendacijas mažyliai iki 6 mėnesių amžiaus naktį turi žįsti ne rečiau kaip kas 3 valandas. Taigi, rekomenduojama miegoti kartu su mažyliu, visų pirma tai leis jums žindyti mažylį iškart, kai jis pradės darytis neramus, o ne tada, kai įsiverks. Antra, tai leis jums pailsėti, išmokus taisyklingai žindyti gulimoje padėtyje, jūs netgi galėsite miegoti, kol mažylis žįs.
Žindymo technika
Teisinga mažylio padėtis ir teisingas krūties apžiojimas yra būtini, kitu atveju žindymo problemos neaplenks jūsų. Stebėkite, ar teisinga mažylio padėtis:
- naujagimis pakeltas iki krūties aukščio
- pakaušis ir kūnelis sudaro vientisą liniją
- kūnelis ir veidas atsuktas į krūtį
- nosis ir spenelis turi būti viename lygyje (spenelis nukreiptas į viršų, gomurio link)
- galvutė truputį atlošta
Stebėkite, ar teisingai mažylis apžioja krūtį:
- plačiai pražiota burna
- smakras atsirėmęs į krūtį
- viršutinė spenelio laukelio dalis labiau matoma nei apatinė
- apvalūs iškilę žandai
Pieno nusitraukimas
Jei žindysite mažylį pagal jo poreikius, jums tikrai neprireiks nusitraukinėti pieno po žindymo. Nuolatiniai pieno nusitraukinėjimai buvo sugalvoti 20-ojo amžiaus viduryje, siekiant palaikyti laktaciją, kuri buvo stabdoma ribojant žindymą (iki 6 kartų per parą).
Čiulpimo refleksas
Venkite žindukų, antspenių ir čiulptukų. Mažyliai gimsta su instinktu žįsti, tačiau gimę jie mokosi, kaip teisingai tai daryti. Taigi, dažnai gavę lengvesnį būdą patenkinti savo poreikį žįsti, jie nebeima krūties arba pradeda neteisingai apžioti krūtį. Daugumai mažylių žindymo įgūdis nusistovi per 4-6 savaites.
Pagalba
Nebijokite žindyti mažylio. Tai natūralus procesas, gamtos suteikta dovana. Skausmingi speneliai, pritvinkusios krūtys, nuogąstavimai dėl nepakankamos pieno gamybos yra dažniausios priežastys dėl kurių liaujamasi žindyti. Jei kyla problemų, svarbu žinoti, ką daryti. Gavusi prieštaringą ar netikslią informaciją, mama sutrinka ir tai gali sąlygoti žindymo užbaigimą. Iškilus sunkumams – kreipkitės profesionalios pagalbos.
Kviečiame į pasiruošimo tėvystei mokymus