Pieno sąstovis
Daugelis žindančių mamyčių susiduria su žindymo sunkumais, labai dažna ir nemaloni problema – laktostazė.
Laktostazė – tai krūties pieno latakėlio ar kelių latakėlių neinfekcinis uždegimas, dar kitaip vadinamas pieno sąstoviu. Laktostazė gali pasireikšti bet kuriuo žindymo laikotarpiu, visgi dažniausiai ši būklė pasireiškia pirmosiomis savaitėmis po gimdymo. Krūtyje pieno sąstovis susidaro, kai vyksta netinkamas latakėlių ištuštinimas, taip gali nutikti jei pienelis per ilgai užsibūna latakėliuose arba jie yra pažeisti ir sumažėja jų spindis (gali būti dėl mechaninio krūties pažeidimo traumos, grubaus masažo).
Požymiai
- Krūtyje čiuopiamas kietas, skausmingas guzelis turintis aiškias ribas
- Oda virš guzelio gali parausti ir tapti skausminga
- Gali pakilti aukšta temperatūra (matuokite temperatūrą kirkšnyje, ne pažastyje), atsirasti šaltkrėtis
- Galite jausti silpnumą, galvos svaigimą
Priežastys
Būtina išsiaiškinti laktostazės priežastį ir ją pašalinti, kitu atveju uždegimai vis kartosis.
- Reti ir trumpi žindymai
- Žindymas pagal režimą, o ne pagal vaiko poreikius
- Neefektyvus žindymas (netinkama vaikelio padėtis prie krūties)
- Netinkama žindymo technika
- Veržiantys apatiniai rūbai
- Miegas vienoje pozoje, ypač ant pilvo
- Skysčių ribojimas
- Anatominės krūties savybės (siauri ar persipynę latakėliai)
- Krūties prilaikymas „žirklių forma”
- Krūties spaudimas siekiant, kad ji neuždengtų vaikelio nosytės
- Žindymas vienoje padėtyje
- Sunkus fizinis krūvis
Profilaktinės priemonės
- Taisyklinga žindymo technika (tai vienas iš svarbiausiu momentų padėsiantis išvengti daugelio žindymo sunkumų)
- Žindymo padėčių keitimas (stenkitės kaskart žindyti vis kita poza)
- Nedarykite didelių pertraukų tarp žindymų, tinkamiausias laiko tarpas 2 – 4 valandos (kiekviena moteris turi savo maksimalų tarpą tarp žindymų, pradėkite žindyti ne tada kai krūtys rodos „susprogs”, o kiek anksčiau).
Ko nedaryti ir ką daryti
Nenustojame žindyti mažylio
Netinkamas patarimas! Leiskite krūtims pailsėti.
Krūtys nėra vaza kuria pripildome vandeniu ir kai norime galime išpilti jį. Pieno gamyba vyksta nuolatos, todėl patarimas pailsėti krūtims yra visiškai netinkamas, galintis pridaryti daugiau žalos.
Vaikelis yra geriausiai „pientraukis”, jis daug efektyviau atlaisvins latakėlius. Siūlykite vaikeliui žįsti kuo dažniau, parinkite tokią padėtį, kad smakriukas remtųsi į skaudančią vietą (taip bus dar efektyviau ištuštinami latakėliai).
Galite 2 kartus iš eilės duoti žįsti iš skaudančios krūties, tada trečią kartą siūlyti sveikąją. Tik stebėkite kad kita krūtis nebūtų labai pritvinkusi, kitaip laktostazė gali atsirasti ir joje.
Neatliekame intensyvaus, stipraus krūties masažo.
Netinkamas patarimas! Nutraukite rankomis kuo daugiau pieno, gerai išmasažuokite krūtį.
Atliekant stiprų skausmingą masažą, galime pažeisti ne vieną o kelis latakėlius, ir tai paskatins nuolatines laktostazes.
Krūtį masažuokite švelniai braukiant nuo pagrindo link spenelio, galite nusitraukti nedidelio pieno kiekį ( 1 – 2 valgomieji šaukštai), taip ji suminkštės ir vaikeliui bus lengviau ją apžioti.
Kaip ištraukti pieną rankomis
Dėkite nykščio ir rodomojo pirštų pagalvėles maždaug 1–1,5 cm atstumu nuo spenelio, spauskite gilyn krūtinės ląstos link ir atleiskite. Spauskite krūtį ratu apie spenelį ir laukelį, kad pienas būtų išspaudžiamas iš visų krūties segmentų. Kartokite veiksmą “spausk ir atleisk” keletą kartų pirštus laikant toje pačioje padėtyje.
Nešildome skaudančios vietos! Netinkamas patarimas, pašildyti krūtį prieš žindymą.
Esant laktostazei audiniuose vyksta uždegiminiai procesai, kuriuos šiluma gali dar labiau susitiprinti. Kad truputi atpalaiduoti pieno tekėjimo refleksą, prieš žindant galite kelioms minutėms nueiti į šiltą dušą, bet nedėti jokių šildančių kompresų.
Nepersistenkite su vėsinimu! Klaidinantis patarimas, šaldykite krūtį.
Vėsinti krūtį, dėti vėsius kompresu galima tik po žindymo ir tik 10 – 15 minučių. Šaltis sutraukia kraujagysles, todėl ilgas vėsinimas trukdo tinkamai atlaisvinti latakėlius. Labai patogu naudoti kopūsto lapus, tik nepamirškite išpjauti skylutės speneliui. Jis neturi būti vėsinamas.
Neprašome vyro pagalbos! Netinkamas patarimas, paprašyti, kad vyras išsiurbtų pieno sąstovį.
Būtent siurbti o ne žįsti moka suaugusieji, žindymo refleksą mes senokai praradome, todėl siurbiant spenelį jis yra traumuojamas, o ką jau kalbėti apie patogeninę burnos mikroflorą, kuri gali pridaryti daug problemų ypač jei yra pažeisti speneliai.
Svarbu!
Jei per parą laiko laktostazės sukelti simptomai nemažėja, situacija negerėja ar netgi blogėja, būtinai kreipkitės į gydytoją! Neinfekcinis uždegimas, gali tapti infekciniu ir tuomet aukščiau aprašytų priemonių nepakaks.