Žalingi įpročiai – ar įmanoma suderinti su nėštumu ir žindymu?
Alkoholis, rūkymas bei narkotikai – trys, pavadinkime, priklausomybės, kurių nėščia ir žindanti moteris privalo atsisakyti dėl savo mažylio sveikatos bei tolimesnės ateities. O gal raudono vyno taurė nieko tokio, sako netgi sveika? Ne, nėra saugios alkoholio dozės nėštumo metu. Netgi viena vyno taurė gali pridaryti žalos. Kai vaisiui vos kelios savaitės – vyksta labai svarbūs procesai, susidaro tam tikros jungtys, kurių dėka formuojasi vaikelio organai. Alkoholis gali sutrikdyti šių jungčių susidarymą. Kai nėštumas yra didesnis ir vaikelis saugiai plaukioja vaisiaus vandenyse netgi nedidelė alkoholio dozė lengvai prasiskverbia per placentos barjerą ir vaisiausius paragauja alkoholio praskiestų vaisiaus vandenų. Taigi – nulis alkoholio, nulis rizikos.
ALKOHOLIS
Kaip alkoholis veikia nėštumo laikotarpiu?
Nėštumo laikotarpiu vartojamas alkoholis pereina per placentą iš motinos į vaisiaus kraują ir ilgainiui gali sutrikdyti normalų vaisiaus vystymąsi gimdoje. Alkoholis labiausiai pažeidžia vaisių, jei moteris jį vartoja prieš pat nėštumą ir jo metu. Sumažinus arba nutraukus alkoholio vartojimą bet kuriuo nėštumo laikotarpiu, neigiamas alkoholio veikimas vaisiui nutrūksta, tačiau jei alkoholio žala vaisiui jau yra padaryta, poveikis išlieka.
Kokių pasekmių gali sukelti vartojamas alkoholis nėštumo metu:
- persileidimo;
- vaisiaus žuvimo;
- sutrikusio augimo ir vystymosi gimdoje (ypač smegenų);
- priešlaikinio gimdymo;
- per mažo vaisiaus svorio (kuo daugiau moteris geria, tuo mažiau svorio priauga vaisius);
- vaiko fizinės negalios;
- vaiko mokymosi sunkumų mokykloje;
- dažnesnio vaiko sirgimo.
Jeigu moteris nėštumo laikotarpiu vartoja didelius kiekius alkoholio, naujagimis gali gimti turėdamas įgimtą vaisiaus alkoholinį sindromą.
Kas yra vaisiaus alkoholinis sindromas?
Vaisiaus alkoholinis sindromas – tai būklė, kuri sukelia vaisiaus smegenų pažeidimus ir augimo sutrikimą. Naujagimiai su vaisiaus alkoholiniu sindromu būna mažesnio svorio, mažesnėmis galvomis ir labai neramūs, palyginti su sveikais naujagimiais. Augdami tokie vaikai turi elgesio sutrikimų, kurie išlieka visą gyvenimą.
Kaip atpažinti, kad vaikas gimė su šiuo sindromu? Kokie požymiai?
Naujagimiai būna labai neramūs, dirglūs ir labai jautrūs triukšmui. Taip pat jie turi specifinių veido bruožų:
- ploną viršutinę lūpą;
- plokščią lataką (filtrą) tarp nosies ir viršutinės lūpos;
- siaurą plyšį tarp akių vokų.
Augant vaikui pasireiškia:
- augimo atsilikimas. Tai reiškia, kad tokiems vaikams reikia daugiau laiko išmokti daryti veiksmus, kuriuos atlieka kiti tokio amžiaus vaikai, pavyzdžiui, vaikščioti ir kalbėti;
- didesnis aktyvumas nei sveikų vaikų;
- raumenų silpnumas;
- mokymosi, girdėjimo ir matymo sunkumų.
Paaugliams ir suaugusiems žmonėms turintiems šį sindromą, gali būti:
- mąstymo ir atminties sutrikimų;
- susikaupimo ir dėmesio sunkumų;
- bendravimo su kitais problemų;
- sunkumų išlaikyti nuolatinį darbą ir gyventi savarankiškai.
Ar yra tyrimas, nustatantis vaisiaus alkoholinį sindromą bei kaip jis gydomas?
Tokio tyrimo nėra. Tačiau Jūsų gydytojas gali diagnozuoti vaisiaus alkoholinį sindromą iš vaiko simptomų ir apžiūros. Deja, bet šio sindromo pasekmių negalima panaikinti. Tačiau specialistai gali išmokyti Jus padėti savo vaikui atlikti kasdienius darbus, tokius kaip mokytis, kalbėti. Taigi, ar verta rizikuoti?
Alkoholis ir žindymas
Kaip ir nėštumo taip ir žindymo metu alkoholio vartojimas ir žindymas yra visiškai nesuderinami dalykai. Visuomenėje yra manoma, išgėrus alkoholio jis išsisklaidys po kelių valandų, o tada mama saugiai galės žindyti mažylį. Tačiau tai nevisai tiesa, nes mes negalime žinoti per kiek laiko pasišalins visiškai visas alkoholis. Kiekvienam žmogui alkoholio pasišalinimas iš organizmo yra skirtingas.
RŪKYMAS
Rūkymas ir moters sveikata
- Rūkančios moterys turi 10–40 proc. mažesnę tikimybę pastoti vieno ciklo metu (Danijoje atliktas tyrimas parodė, kad moterys, surūkančios 5–9 cigaretes per dieną, turėjo 1,8 karto didesnę tikimybę nepastoti per 12 mėn. negu nerūkančios).
- Statistiškai įrodyta, kad rūkančioms moterims 50 proc. dažniau būna skausmingos bei nereguliarios menstruacijos.
- Rūkymas jau pats savaime didina išeminės širdies ligos bei insulto riziką, tačiau rūkančioms ir vartojančioms sudėtinių hormoninių kontraceptikų moterims šių ligų rizika gali padidėti keletą kartų (išeminės širdies ligos rizika padidėja iki 20 kartų, o insulto rizika – iki 7,2 kartų).
- Invazinio gimdos kaklelio vėžio rizika rūkančioms moterims padidėja net 2–3 kartus. Rūkančių moterų gimdos kaklelio gleivėse randama cigaretės dūmuose esančių toksinių (kancerogeninių) medžiagų sankaupų, be to, yra įrodymų, kad rūkymas gali susilpninti vietinį gimdos kaklelio imunitetą.
- Tyrimais buvo patvirtinta, kad rūkančioms moterims menopauzė pasireiškia vidutiniškai dvejais metais anksčiau nei nerūkančioms. Metimas rūkyti gali atitolinti menopauzę, be to, rūkančios moterys menopauzės metu dažniau patiria nemalonių simptomų: karščio antplūdžius, padidėjusį prakaitavimą, miego sutrikimus.
Kaip rūkymas veikia nėštumo laikotarpiu?
Rūkant išsiskiria daugiau nei 4000 toksinių savybių turinčių medžiagų, kurios neigiamai veikia ne tik motinos, bet ir vaisiaus organizmą. Tabako dūmuose yra ir apie 90 vėžį sukeliančių medžiagų.
Nikotinas veikia sutraukdamas kraujagysles. Susitraukus placentos kraujagyslėms, sumažėja kraujo kiekis, kuriuo vaisius aprūpinamas deguonimi ir maisto medžiagomis. Kuo mažiau deguonies ir maisto medžiagų gauna vaisius, tuo labiau sutrinka normalus jo vystymasis. Anglies monoksidas tiesiogiai sutrikdo deguonies pernašą vaisiui, todėl jis gyvena nuolatinėmis deguonies stygiaus sąlygomis.
Sklando mitai, kad nėštumo laikotarpiu mesti rūkyti pavojinga, nes patiriamas stresas gali sukelti persileidimą, priešlaikinį gimdymą ar, kad tiesiog taip padaroma didesnė žala nei nauda dėl sukelto streso organizmui. Jei jau ketinate pradėti planuoti nėštumą patartina būtų ir visiškai mesti rūkyti, nes nėra saugaus motinai ir jos vaisiui surūkomų cigarečių skaičiaus. Jei moteris neįstengia to padaryti – reikėtų sumažinti surūkomų cigarečių skaičių.
Kas gresia vaisiui jei mama rūko nėštumo metu?
Rūkant padidėja rizika:
- negimdinio nėštumo 1,5–2,5 karto, kadangi rūkant į organizmą patenkančios medžiagos slopina kiaušintakių gleivinės peristaltiką ir vaisius vystosi kiaušintakyje;
- persileidimo iki 25 proc., ir tai tiesiogiai susiję su rūkymo intensyvumu;
- vaisiaus apsigimimų (studijos parodė, kad rūkymas nėštumo metu siejamas su 30 proc. didesne kiškio lūpos bei vilko gomurio rizika ir 20 proc. didesne šlapimo sistemos apsigimimų rizika);
- priešlaikinio vaisiaus vandenų nutekėjimo;
- priešlaikinio gimdymo: rūkančios moterys iki 2 kartų dažniau gimdo prieš laiką (iki 37 nėštumo savaitės);
- placentos atšokos: rūkymas nėštumo laikotarpiu iki 2,4 karto padidina placentos atšokos tikimybę dėl nepakankamai gaunamo deguonies kiekio;
- placentos pirmeigos: iki 3 kartų dažniau diagnozuojama placentos pirmeigos tikimybė (dėl patiriamos nuolatinės deguonies stokos, placenta vystosi didesnė ir padidėja tikimybė siekti gimdos kaklelį);
- vaisiaus, naujagimio žūties: nustatyta tiesioginė priklausomybė tarp surūkomų cigarečių skaičiaus ir perinatalinės mirties rizikos. Rūkymas nėštumo laikotarpiu yra patvirtintas staigios kūdikių mirties sindromo rizikos veiksnys;
- per mažo gimusio naujagimio svorio: rūkančios nėščiosios gimdo 200–250 g. mažiau sveriančius naujagimius nei nerūkančios. Mažo svorio naujagimius rūkančios moterys gimdo 3 kartus dažniau nei nerūkančios. Daugiausiai tam įtakos turi rūkymas trečiuoju nėštumo laikotarpiu. Jei moteris nustotų rūkyti šiuo laikotarpiu, vaisiaus svoris galėtų būti normalus.
Jei moteris pati ir nerūko, tačiau būna aplinkoje, kurioje yra rūkoma, tai taip pat gali neigiamai paveikti vaisių. Šis poveikis pasireiškia padidėjusia persileidimo, priešlaikinio gimdymo, vaisiaus žūties ar mažesnio naujagimio svorio tikimybe.
Rūkymas ir žindymas. Ar tai suderinama?
- nikotinas slopina prolaktino gamybą;
- rūkančioms ir krūtimi maitinančioms moterims paros pieno gamyba sumažėja 200–250 ml;
- rūkančių motinų piene randama mažiau lipidų negu nerūkančių.
Ar po gimdymo aš galėsiu vėl rūkyti?
Moksliniai tyrimai rodo, kad rūkančių tėvų vaikai dažniau serga lėtinėmis kvėpavimo ligomis, turi mokymosi sunkumų, yra hiperaktyvūs ir turi didesnį imlumą priklausomybę sukeliančioms medžiagoms paauglystėje. Rūkant ir maitinant krūtimi, į vaiko organizmą vis tiek patenka toksinių medžiagų ir nikotino, be to, pieno gaminama mažiau ir jis yra mažiau maistingas. Rūkančių motinų vaikai gali gimti su nikotino abstinencijos požymiais: būna neramūs, irzlūs arba vangūs, blogiau valgo, gali vemti, sutrinka termoreguliacija, miego ir būdravimo ciklas.
Nikotino poveikis vaikui:
- dažniau serga bronchine astma ir kitomis kvėpavimo takų ligomis;
- dažniau serga vidurinės ausies uždegimu;
- sutrinka kognityvinė funkcija;
- būna elgesio bei dėmesio sutrikimų;
- atsiranda mokymosi sunkumų.
Nėštumas ir narkotikai
Kanapės – tai viena iš silpniausių nelegaliai vartojamų narkotinių medžiagų, tačiau tai yra tarsi tramplynas stipresniems narkotikams.
Kokainas – pats populiariausias tarp nėščiųjų.
Heroinas – stipriausias ir pavojingiausias nėščiosioms (kūdikio abstinencijos sindromas, būna stipresnis, negu vartojant kitokių narkotinių medžiagų).
Panašiai, kaip rūkant, Marihuanos (kanapių), vadinamosios žolės, hašišo sudėtyje yra toksinių medžiagų, kurios sutrikdo normalią deguonies pernašą vaisiui. Jei deguonies kiekis nepakankamas, sutrinka vaisiaus vystymasis. Saugios narkotikų vartojimo ribos nėra nei nėštumo, nei ne nėštumo laikotarpiu.
Kokainas, vadinamasis krekas ar, sniegas, patenka į vaisiaus kraują per placentą. Kokainui būdinga tai, kad jis iš vaisiaus organizmo pašalinamas daug lėčiau nei iš motinos organizmo, todėl ir toksinis poveikis jam yra ilgesnis nei suaugusiam žmogui.
Heroinas taip pat į vaisiaus kraują patenka per placentą. Prie heroino labai greitai priprantama, todėl dar negimęs kūdikis jau gali turėti priklausomybę nuo šio narkotiko.
LSD yra stiprus haliucinogenas, kurio pavartojus gali kilti grėsmė ne tik motinos, bet ir vaisiaus gyvybei.
Metamfetaminas dažnina širdies susitraukimus ne tik motinai, bet ir vaisiui, į kurio organizmą patenka per placentą.
Kokių pasekmių galima tikėtis vaisiui jei vartojami narkotikai?
- persileidimo;
- priešlaikinio gimdymo;
- placentos atšokos;
- per mažo gimusio naujagimio svorio, ūgio, galvos
- vaisiaus žūties, negyvagimio ar staigios kūdikių mirties sindromo;
- naujagimių abstinencijos sindromo (būna neramūs, irzlūs arba vangūs, blogiau valgo, gali vemti, sutrinka termoreguliacija, miego ir būdravimo ciklas);
- įvairios virusinės infekcijos, kur gali patekti į motinos organizmą per švirkštus.
Kas gresia gimus vaikui jei nėštumo metu vartojami narkotikai?
- Cerebrinis paralyžius, protinis atsilikimas, mažesnis IQ.
- Labai didelė įtaka tolesnei vaiko raidai.
- Ugdymo problemos (pažinimo ir suvokimo sutrikimas);
- Miego sutrikimai (sulaukus ≈3 m.);
- Atminties ir kalbėjimo sutrikimai (≈3 m.);
- Augimo atsilikimas sulaukus 6 m.;
- Padidėjęs hiperaktyvumas, impulsyvumas, dėmesio stoka (≈10 metus).
Visa ši statistika skamba žiauriai bei bauginančiai, tačiau ar verta rizikuoti tik pradedančio žmogučio sveikata bei ateitimi, pasiduodant tai trumpai „malonumo“ akimirkai? Visų šių priklausomybių Jums gali padėti atsikratyti ir Jus prižiūrintis daktaras. Dėl gydymo ir pagalbos, jei yra priklausomybė nuo narkotinių medžiagų, visada galima kreiptis į Priklausomybių centrus. Nuo pirmosios nėštumo dienos esate atsakingos ne tik už save, bet ir už savo mažylį.
Informacija panaudota iš Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos Akušerijos diagnostikos ir gydymo metodikos