Virkštelės ląstelių išsaugojimas ateičiai
Apie šeimos ateities sveikatą susimąstantys tėvai turėtų apsvarstyti galimybę išsaugoti naujagimio virkštelės ir placentinio kraujo kamienines ląsteles, kurios šiandien yra sėkmingai naudojamos kaip daug efektyvesnė alternatyva kaulų čiulpams, be to jau pradėtos taikyti ir sprendžiant sudėtingiausias medicinines problemas. Šių ląstelių ilgalaikis saugojimas yra mediciniškai vertingas ne tik pačiam vaikui, kurio gimimo metu buvo išsaugotos likusios virkštelės ląstelės, bet ir kitiems jo šeimos nariams, nes jiems susirgus kritine liga ar patyrus rimtą traumą, ženkliai padidėja galimybė turėti jau paruoštas kamienines ląsteles, tinkamas transplantuoti bei transportuoti bet kuriuo metu ir į bet kurią jūsų pasirinktą pasaulio gydymo įstaigą.
Kuo virkštelės ląstelės yra ypatingos?
Kamieninės ląstelės turi veiksmingą savybę daugintis ir žmogaus organizme virsti įvairių rūšių ląstelėmis bei skatinti įvairių audinių regeneraciją. Geriausios formos kamieninių ląstelių galima rasti virkštelės kraujyje ir jos audinyje. Išskirtos ląstelės turi daug pranašumų: jos yra jauniausios ir veiksmingiausios kamieninės ląstelės, randamos žmogaus organizme, nes yra dar nepaveiktos ligų ir genetinių mutacijų, kurios įprastai kaupiasi žmogaus gyvenimo eigoje. Virkštelės kraujo kamieninės ląstelės yra vadinamos hematopoetinėmis kamieninėmis ląstelėmis (HKL), o virkštelės audinio kamieninės ląstelės vadinamos mezenchiminėmis kamieninėmis ląstelėmis (MKL).
Hematopoetinės kamieninės ląstelės iš virkštelės kraujo geba atstatyti mūsų imunitetą ir kraujodaros sistemą. Jos jau daugiau nei 25 metus naudojamos gydant daugiau nei 80 įvairių kraujodaros ir kitų kritinių ligų. Virkštelės kraujas tampa efektyviausiu kraujodaros kamieninių ląstelių šaltiniu, nes:
- Jos yra jaunesnės nei bet kurios kitos suaugusio organizmo kamieninės ląstelės, o tai reiškia geresnę jų galimybę prigyti, daugintis ir specializuotis bei taip atstatyti ligos pažeistus audinius.
- Transplantato prieš šeimininką ligos reakcijos tikimybė yra minimali. Ši komplikacija (taip pat vadinama atmetimu) yra susijusi su svetimų kamieninių ląstelių transplantacija, kai naudojami nesusijusio donoro kaulų čiulpai.
- Jų surinkimas yra nesudėtingas ir visiškai saugus procesas tiek naujagimiui, tiek gimdyvei, nes atliekamas tik po virkštelės nukirpimo.
Mezenchiminės kamieninės ląstelės (MKL) yra atsakingos už kaulų, kremzlių, nervų, odos, riebalinių ir kitų jungiamojo audinio ląstelių formavimą mūsų kūne. MKL yra įtrauktos į regeneracinės medicinos klinikinius tyrimus, kurių galutinis tikslas – keitimas, atstatymas ar gyvų funkcinių ląstelių arba audinių regeneracijos skatinimas bei organų auginimas. Šių klinikinių gydymų pasiekti rezultatai įrodo, kad MKL ląstelėmis jau galima gydyti pačias sudėtingiausias ligas ir traumas, kurios iki šiol buvo laikomos nepagydomomis.
Nuo kokių ligų būsime apsaugoti?
Gimdymo metu surinkus likusį patentinį kraują iš virkštelės ir pačią virkštelę, laboratorijoje išgaunami kamieninių ląstelių mėginiai, kurie praktikoje jau buvo panaudoti gydant vaikus su aplazine anemija, įgimtu imunodeficitu, cerebriniu paralyžiumi, ūmine limfoblastine leukemija, medulioblastoma ir smegenų edema.
Tiek hematopoetinės, tiek mezenchiminės kamieninės ląstelės yra aktyviai tiriamos ir jau taikomos ir dėl daugelio kitų kritinių ligų gydymo, pavyzdžiui, cerebrinio paralyžiaus, pirmojo tipo cukrinio diabeto, smegenų ligų, širdies ligų, autoimuninių ligų, kaip cerebralinis paralyžius ar raumenų distrofija, kepenų ligų, neurologinių ligų, kaip Parkinsono, ir kritinių traumų.
„Vis daugėja klinikinių tyrimų, kuriuose naudojamos mezenchiminės kamieninės ląstelės. Jos naudojamos, kuriant įvairius nervų sistemos ligų gydymo metodus, transplantato prieš šeimininką ligos, ortopedinių sužeidimų ir sutrikimų, širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto ir kt. ligoms gydyti, regeneruojant odą ir akies rageną bei kuriant audinių inžinerijos programas, kur ištisi organai ir audiniai jau yra ir bus užauginti. Kamieninių ląstelių panaudojimas ateityje atskleis visą savo potencialą”, – teigia CryoSave pavyzdinės laboratorijos tyrimų ir plėtros vadovas Dr. Marcin Jurga.
Kas vyksta, kai prireikia šių ląstelių?
Jei susirgtų vaikas, kurio ląstelės yra išsaugotos, ar artimas jo šeimos narys, tradicinės medicinos metodais sunkiai pagydoma liga, apie išsaugotas ląsteles pirmiausiai reiktų informuoti šią ligą gydančius medikus. Jiems patvirtinus, kad ligai gydyti gali būti panaudotos išsaugotos kamieninės ląstelės, reiktų kreiptis į CryoSave ir užpildyti gydymo paraiškos formą, kurią turi patvirtinti ir ligonio gydytojas. Tuomet audinių bankas tiesiogiai susisiekia su ligonio gydymo įstaiga dėl saugomų ląstelių pristatymo laiko ir būdo į gydymo įstaigą bet kurioje pasaulio šalyje.
Lietuvos medikai taip pat turi sukaupę ilgametę patirtį, transplantuojant analogiškas ląsteles iš kaulų čiulpų, o 2015 metais Santariškių Vaikų ligoninės medikai pirmą kartą Lietuvos istorijoje sėkmingai panaudojo ir virkštelės kraujo kamienines ląsteles sunkaus ligoniuko gydymui.
Jei šeimoje, kuri laukiasi naujagimio, jau yra ligonis, kuriam gydyti yra reikalingos virkštelės kamieninės ląstelės, CryoSave visas savo paslaugas teikia nemokamai. Tokiu atveju reikia kreiptis į CryoSave Lietuvos klientų aptarnavimo atstovybę ir užpildyti Nemokamos donorystės formą, kurią patvirtinus ligonio gydytojui ir audinių banko medicinos vadovui, visos banko paslaugos šeimai bus suteiktos nemokamai.
Kur kreiptis?
Norėdami pasinaudoti šiomis unikaliomis ir tik kartą vaiko gyvenime esančiomis galimybėmis, kuo anksčiau iki gimdymo numatytos datos jums reikia užsisakyti iš CryoSave Natality rinkinį čia, kuris yra specialiai sukurtas CryoSave klientams ir skirtas naujagimio virkštelės kraujo ir pačios virkštelės audinio paėmimui ir transportavimui į CryoSave laboratoriją. Su rinkiniu Jums bus pristatyti visi reikalingi dokumentai ir suteikta informacija, kaip surinkti naujagimio pogimdyminius audinius.
Iš karto po vaikelio gimimo medicinos personalui surinkus mėginius į jūsų pateiktą rinkinį, jis bus medicininių siuntų kurjerių tarnybos skubiai nugabentas į laboratoriją esančią Ženevoje, Šveicarijoje. Čia gauti mėginiai bus apdoroti, ištirti užšaldyti ir saugomi iki 25 metų (ar, pratęsus terminą, ir ilgiau).
Norėdami sužinoti išsamiau apie šias paslaugas ir jų kainas bei užsisakyti CryoSave šeimos kamieninių ląstelių banko paslaugas, apsilankykite puslapyje www.cryo-save.com/lt arba teiraukitės telefonu 8-616 00300, e. paštu LT@CryoSave.com.