Vaisiaus vandenų tyrimas (amniocentezė)
Kas yra amniocentezė?
Amniocentezė – tai vaisiaus vandenų paėmimas punkcine adata pro nėščiosios pilvo ir gimdos sieną kontroliuojant ultragarsu.
Kada ir kodėl atliekama amniocentezė?
Amniocentezė atliekama dažniausiai 16‒18 nėštumo savaitę, jei nustatoma padidėjusi chromosomų patologijos rizika ar yra nepalanki genetinė anamnezė. Amniocentezė gali būti atliekama ir antroje nėštumo pusėje dėl akušerinių indikacijų: vaisiaus plaučių brandumui įvertinti, įtarus, kad yra infekcija, ar esant per daug vaisiaus vandenų.
Kaip atliekama amniocentezė?
Procedūros pradžioje atliekamas ultragarsinis tyrimas, nustatoma vaisiaus ir placentos padėtis, parenkama punkcijos vieta. Plona punkcine adata per pilvo ir gimdos sieną įduriama į vaisiaus vandenų maišo ertmę ir paimama 2‒20 ml vaisiaus vandenų. Amniocentezė atliekama kontroliuojant ultragarsu, todėl nei vaisius, nei placenta nepažeidžiami. Procedūra neskausminga. Gali būti taikomas tik lokalus (odos) skausmo malšinimas. Procedūra trunka 10‒15 min.
Kas nustatoma amniocentezės metu?
Šio tyrimo metu nustatomas vaisiaus kariotipas (ištiriamos vaisiaus chromosomos) iš vandenyse esančių vaisiaus ląstelių. Taip pat gali būti atlikti ir kiti sudėtingi genetiniai, biocheminiai tyrimai.
Komplikacijos
Po procedūros gali būti jaučiamas nedidelis skausmas, paprastai praeinantis be vaistų. Labai retai gali tekti kreiptis į gydytojus. Persileidimo rizika po amniocentezės yra nedidelė 1 iš 200–400 atvejų. Manoma, kad jei persileidimas įvyksta dėl invazinės procedūros, tai atsitinka penkių dienų bėgyje.
Kas toliau?
Dažniausiai invazinės prenatalinės diagnostikos tyrimų rezultatai būna normalūs. Nustačius vaisiui patologinį kariotipą, Jums bus pasiūlyta gydytojo genetiko konsultacija. Kai nustatomas patologinis vaisiaus kariotipas ir vaisiaus vystymosi patologija, organizuojamas gydytojų specialistų konsiliumas ir aptariama tolesnė nėštumo priežiūros taktika.
Amniocentezė neatliekama esant:
- placentos atšoka
- gimdos kaklelio nepakankamumui
- placentos pirmeigai
- priešlaikinio gimdymo anamnezei
Tyrimo rezultatai – norma
Acetilcholinesterazė: Nėra
Alfa-fetoproteinas: Priklausomai nuo gestacinio amžiaus. Didžiausias kiekis 13 -14 nėštumo savaitę
Bakterijos: Nėra
Bilirubinas: Nėra
Chromosomos: Normalus kariotipas
Spalva: Bespalvis ar lengvai gelsvas
Kreatininas: >2 mg/100 mL esant subrendusiam vaisiui
Gliukozė: 2 rodo esant subrendusius plaučius
Mekonijus: Nėra
Fosfatdiglicerolis: Yra esant subrendusiems plaučiams