Placenta ir jos padėtis (žemas prisitvirtinimas ar netgi pirmeiga)
Kas tai?
Nėštumo metu gimdoje kartu su vaisiumi vystosi ir placenta. Per placentą iš mamos kraujo vaisius gauna maisto medžiagų ir deguonies. Placenta atsiskiria ir užgimsta po naujagimio gimimo.
Nedaugeliui moterų placenta prisitvirtina apatinėje gimdos dalyje ir dengia vidinius gimdos kaklelio žiomenis. Dažniausiai placentos pirmeiga augant nėštumui išnyksta, tačiau 0,3-0,7 % nėščiųjų placentos padėtis nekinta ir ji lieka apatinėje gimdos dalyje iki nėštumo pabaigos. Tai vadinama placentos pirmeiga.
- Visiška placentos pirmeiga – kai placenta visiškai dengia vidinius gimdos kaklelio žiomenis.
- Dalinė (kraštinė) placentos pirmeiga – kai placentos kraštas iš dalies dengia vidinius gimdos kaklelio žiomenis arba juos siekia.
- Žemas placentos prisitvirtinimas – kai atstumas tarp placentos krašto ir vidinių gimdos kaklelio žiomenų yra ≤2
Ar placentos padėtis gali pasikeisti?
Pažiūrėkite video ir pamatysite.
Kaip ir kada nustatoma?
Jeigu pradėjote kraujuoti iš lyties organų antroje nėštumo pusėje, galima įtarti, kad yra placentos pirmeiga. Kraujavimas dažniausiai prasideda be jokios priežasties, nėra skausmo, kartais kraujavimas gali prasidėti po lytinių santykių. Kad yra placentos pirmeiga, galima įtarti, jei vaisiaus padėtis neįprasta, pvz., sėdmenų pirmeiga ar skersinė padėtis.
Placentos pirmeiga nustatoma ultragarsiniu tyrimu, dažniausiai 18 – 22 nėštumo savaitėmis. Transvaginalinis ultragarsinis tyrimas (tiriama pro makštį) – geriausias placentos pirmeigos patvirtinimo ar paneigimo būdas. Šis tyrimas saugus tiek nėščiajai, tiek vaisiui.
Kas jei placenta yra žemai?
Nėščiajai rekomenduojama vengti lytinių santykių pro makštį, kai kurie gydytojai rekomenduoja atsisakyti ir analinių lytinių santykiu, kadangi jų metu taip pat gali būti judinamas gimdos kaklelis. Galima juos pakeisti kitais meilės žaidimais, pvz. oraliniai lytiniai santykiai ar masturbacija. Vaginaliniai ir analiniai lytiniai santykiai nėra kontraindikuotini (uždrausti), visgi mano kaip akušerės nuomonė, geriau palaukite kol placenta pakils aukščiau.
Rekomenduojama vengti ilgų kelionių, vidurių užkietėjimu, sumažinti fizinį aktyvumą, gydyti anemiją (mažakraujystę).
Kodėl pavojinga?
Placentos pirmega pavojinga dėl galimų komplikacijų mamai ir vaisiui. Galimas gausus kraujavimas kuris pavojingas abiems.
Kokios papildomos nėštumo priežiūros galiu tikėtis, jei yra placentos pirmeiga?
Jei antroje nėštumo pusėje placenta išlieka prisitvirtinusi žemai, Jums bus atliekami dar keli ultragarsiniai tyrimai, siekiant patikrinti, ar placenta „pakilo“ augant gimdai. Jūsų nėštumo priežiūros planas bus sudarytas atsižvelgiant į konkrečią situaciją. Jei Jums diagnozuota visiška placentos pirmeiga (placenta visiškai dengia gimdos kaklelį), yra didelė staigaus ir gausaus kraujavimo ir skubios cezario pjūvio operacijos rizika. Tai gali įvykti bet kuriuo nėštumo laikotarpiu. Jei Jums diagnozuota placentos pirmeiga ir pradėjote kraujuoti, būtinai turite kuo greičiau kreiptis į ligoninę. Kai kuriais atvejais kraujo perpylimas tampa būtinu gelbstint mamos gyvybę. Jeigu Jums nustatyta placentos pirmeiga, bet nėštumo metu nekraujuojate, Jums gali būti pasiūlyta planinė cezario pjūvio operacija. Jeigu yra komplikacijų rizika, Jums gali tekti vykti gimdyti į trečiojo lygio paslaugas teikiančią gydymo įstaigą (LSMUL Kauno klinikos arba Vilniaus Santaros klinikos).
Svarbu žinoti
Esant žemam placentos prisitvirtinimui ar placentos pirmeigai, prasidėjus kraujavimui, sąrėmiams ar atsiradus maudžiančiam pilvo skausmui turite skubiai vykti į artimiausią akušerijos stacionarą.
Straipsnis parengtas vadovaujantis: Akušerinės diagnostikos ir gydymo metodikomis