Pigmentinės dėmės nėštumo metu
Neretai nėštumo metu moters nuotaiką aptemdo netikėtai vietomis patamsėjusi oda. Pakitusi pigmentacja ir patamsėję odos plotai gali atsirasti veido, pažastų, pilvo ar krūtinės srityse. Kodėl taip nutinka?
Melanino įtaka
Odai spalvą suteikia melaninas – pigmentas, gaminamas išoriniame odos sluoksnyje, epidermyje, esančių ląstelių – melanocitų. Sutrikus melanino gamybai ant veido, pečių, dekolte ar kitose zonose atsiranda tamsiai rudos spalvos įvairių formų pigmentinių dėmių. Taip pasireiškia hiperpigmentacija. Nors šios dėmės nekelia pavojaus sveikatai, tačiau jos yra erzinantis kosmetinis trūkumas. Pigmentinės dėmės dažnai pačios išnyksta po gimdymo praėjus 3-4 mėnesiams.
Nėštumo hormonai
Odos pigmentacijos pokyčius nulemia nėštumo hormonai, o tiksliau – suaktyvėję specifiniai hormonai, kurie daro įtaką melanino susidarymui. Dėl jų poveikio patamsėja krūtų laukeliai, baltoji linija (linea alba), ji driekiasi per pilvo vidurį iki gaktikaulio. Nėštumo metu ji vadinama juodąja linija. Kai kurioms moterims, paprastai tamsesnio gymio, gali patamsėti kakta, nosis, skruostai. Šviesiaodėms atsiranda tamsesnių dėmelių, o tamsiaodėms gali atsirasti šviesesnių. Šios pigmentinės dėmės dažniausiai išryškėja antrąjį nėštumo trimestrą (maždaug 5 mėnesį). Nėštumo laikotarpiu saulė gali paryškinti jau esamas pigmentines dėmes. Ši nėštumo kaukė dar kitaip vadinama chloazma. Jos atsiradimą nulemia estrogenas, o po gimdymo ji pamažu išblėsta. Tai laikinas reiškinys. Daugumai moterų nėštumo metu patamsėja strazdanos ir apgamai, o oda, tose vietose, kur labiausiai trinasi, pvz., tarp šlaunų, taip pat gali patamsėti. Šie pokyčiai po gimdymo taip pat išnyksta. Balinamieji kremai nelabai kuo gali padėti.
Folio rūgšties trūkumas
Jau yra tam tikrų mokslinių įrodymų, kad labai didelė pigmentacija yra susijusi su folio rūgšties trūkumu organizme. Todėl besilaukianti moteris turėtų pasirūpinti, kad vartojamuose vitaminuose būtų pakankamai folio rūgšties, bei kasdien valgyti žalių lapinių daržovių, apelsinų, bei nesijotų miltų duonos bei košių.
Saugokitės saulės
Norėdamos išvengti šių nemalonumų, nėščiosios turėtų naudoti apsauginius kremus, kuriuose būtų nemažiau kaip 15 SPF. Taip pat reiktų dėvėti skrybėlaites, kurios veidą slėptų šešėlyje. Norint paslėpti šį, neigiamas emocijas keliantį laikiną estetinį trūkumą, galima naudoti tiesiog makiažą.
Kosmetologijos kabinete
Šiuolaikinė kosmetologija siūlo gana gausų priemonių, padedančių kovoti su pigmentinėmis dėmėmis, asortimentą. Kosmetologai jas pašalina naudodami preparatus, kuriuose yra rūgščių (cheminiai pilingai). Bet šios medžiagos kontraindikuotinos nėštumo metu. Taip pat, pigmentaciją padeda sumažinti deimantinės mikrodermabrazijos procedūros, kuomet epidermis yra nušveičiamas deimanto kristalų pagalba, tačiau vėlgi, geriau jas atlikti jau mažiau saulėtu metų laiku. Medikamentinis gydymas būtų, tepant odą stiprių koncentracijų balinančiais preparatais, kuriuos vartoti galima trumpą laiką ir tik gydytojo priežiūroje.
Procedūros namuose
Nėštumo metu, namuose, galima atlikti tiek veido, tiek kūno šveitimo procedūras su šveitikliais (scrub’ais). Draugiškų odai šveičiamųjų priemonių pasirinkimas yra gana platus: šveitikliai su cukrumi, enzimų grūdeliais, ryžių mikrogranulėmis ir kt. Tokiu būdu greičiau pašalinamas negyvų ląstelių sluoksnis nuo odos paviršiaus, kartu su juo ir pigmento pilnos ląstelės. Odos priežiūrai, skaistumui ir spalvos vientisumui palaikyti galima rinktis priemones, kurių sudėtyje yra vitamino C. Jis ne tik balina pigmentines dėmes, bet ir skaistina odą, skatina jos atsinaujinimo procesus, stangrina, bei atitolina odos senėjimo procesus. Į valgiaraštį reikėtų įtraukti žalios spalvos lapinių daržovių, lašišos, kalakutienos, rupių kvietinių miltų gaminių, grikių, ankštinių daržovių, petražolių. Minėti maisto produktai savo sudėtyje turi medžiagų ir vitaminų, kurios skatina odos atsinaujinimą ir padeda mažinti pigmentaciją.