Nėščiųjų cholestazė
Paprastai nėštukės yra supažindinamos su pagrindiniais simptomais, kuriems pasireiškus reikia kuo greičiau kreiptis į prižiūrintį gydytoją – aukštu arteriniu kraujo spaudimu, stipriais patinimais, silpnumu,skausmu, kraujavimu ir kt. Tarp galybės naujų nėštumo įtakotų pojūčių ir simptomų moterys kartais pasimeta, bandydamos susivokti, kas yra visiškai normalu, o kuomet jau sunerimti. Būtent dažnai „normalu” pusėje atsiduria vienas, apie ypatingą būklę įspėjantis simptomas – niežulys. Taip, niežulys gali būti ir dėl alerginės reakcijos, išsausėjimo, atsirandant strijoms. Tačiau atkreipti dėmesį reikia tada, kai niežulys apima delnus ir pėdas, pilvą ir sustiprėja vakare, o bėrimo – nėra. Tai gali būti įpatingos būklės – INTRAHEPATINĖS NĖŠČIŲJŲ CHOLESTAZĖS vienas pirmųjų simptomų. Dažniausiai ji vadinama tiesog – nėščiųjų cholestazė.
Kas ta intrahepatinė nėščiųjų cholestazė (INC) ir kodėl ja susergama ?
INC yra būklė, kai dėl sutrikusio tulžies nutekėjimo tulžies pūslės latakais padidėja tulžies koncentracija kraujyje (tulžies pūslėje kaupiasi tulžis, gaminama kepenyse ir reikalinga skaidyti riebalus virškinimo metu). Dažniausiai ši būklė pasireiškia trečiajame nėštumo trimestre (apie 80 % – po 30-tos nėštumo savaitės) , tačiau gali išsivystyti ir ankščiau, ypač jeigu tai ne pirmas nėštumas, kurio metu sirgta INC. Rizika ja susirgti taip pat yra didesnė, jeigu nėščiosios mama, močiutė sirgo INC, nėščioji sirgo kepenų ligomis ar nėštumas yra daugiavaisis. Įdomu tai, kad dažniau ši būklė pasireiškia šaltuoju metu!
Intrahepatinės nėščiųjų cholestazės kilmė iki šiol nėra visiškai aiški, tačiau manoma, ji yra įtakota reprodukcinių hormonų pokyčių organizme ir pasireiškia moterims, turinčioms genetinį polinkį.
Kaip diagnozuojama ir kaip gydoma?
Diagnozuojama pasireiškus būtent pagrindiniam (ir dažnai vieninteliam) simptomui – niežuliui. Esant sunkesniai būklei ir/ar uždelsus diagnozuoti gali pasireikšti ir kiti kepenų sutrikimui būdingi simptomai – labai tamsus šlapimas, pykinimas, skausmas viršutinėje dešinėje pilvo pusėje pusėje, pageltusi oda ir akių baltymai.
Diagnozė patvirtinama kraujo tyrimų pagalba – nustatomi padidėję kepenų fermentų ALP , ALT, AST bei bilirubino rodmenys. Gydytojas, įvertinęs nėštumo dydį, kraujo rodiklius, vaisiaus būklę paskirs medikamentinį gydymą ir dietą (vengti gyvulinių riebalų, kavos, vartoti daugiau šviežių daržovių ir vaisių , gerti daug vandens). Niežulį galima šiek tiek palengvinti vėsiais kompresais, drėkinamaisiais kremais su avižomis, šlapalu, specialiais niežulį mažinančiais kremais.
Ar tai pavojinga?
Nors nėščiąjai intrahepatinė cholestazė nėra labai pavojinga, tačiau vaisiui rizika yra. Negydoma ar sunki ligos eiga gali įtakoti priešlaikinį gimdymą, vaisiaus žūtį dėl toksinio tulžies rūgščių poveikio organams. Būtent todėl INC serganti nėščioji yra stebima kitaip, nei normalaus nėštumo metu, vaisiaus būklė nuolat tikrinama, jeigu reikia moteris guldoma į ligoninę. Dažnai gimdymas yra sužadinamas sulaukus 37-38 nėštumo savaičių, norint užkirsti kelią komplikacijoms. Paprastai, praėjus 48 valandoms po gimdymo niežulys visiškai išnyksta ir kepenų bei tulžies pūslės veikla grįžta į normalią.