Natūralaus gimdymo eiga ir pozos

Kiekviena būsima mamytė labai laukia susitikimo su savo mažyliu. Dažnai laukimo džiaugsmą užgožia baimė, baimė gimdyti. Stresą ir nerimą kelia klaidingas gimdymo įsivaizdavimas. Būsimai mamytei svarbu suprasti, kad gimdymas – tai natūralus fiziologinis procesas, ir sužinoti, kokia iš tiesų yra natūralaus gimdymo eiga.
Kūno pasiruošimas gimdyti
Gimda – tai kriaušės formos organas. Viršutinė gimdos dalis vadinama gimdos dugnu, žemiau jos yra gimdos kūnas – didžiausia gimdos dalis. Apatinė gimdos dalis, besijungianti prie makšties, vadinama gimdos kakleliu. Visą nėštumą gimdos kaklelis yra ilgas (apie 4 cm ilgio) ir uždaras, be to, jo kanalas užkimštas gleivių kamščiu. Reguliarių (tikrųjų) sąrėmiu metu susitraukiantys gimdos raumenys suspaudžia vaisių ir stumia jį gimdymo kanalu. Tuo tarpu gimdos kaklelis pradeda trumpėti ir vertis. Pirmą kartą gimdančioms moterims gimdos kaklelis iš pradžių sutrumpėja, o vėliau pradeda vertis, pakartotinai gimdančioms trumpėja ir veriasi tuo pačiu metu, todėl jų gimdymas dažniausiai būna greitesnis.

Moters lyties organai
Gimdymo laikotarpiai
Gimdos kaklelio vėrimosi laikotarpis
Vėrimosi (atsidarymo) laikotarpis tęsiasi nuo pirmųjų reguliarių sąrėmių pradžios iki visiško gimdos kaklelio atsidarymo, t. y. iki 10 cm. Šis laikotarpis dar skirstomas į dvi fazes: latentinę (nuo 0 iki 4 cm) ir aktyviąją (nuo 4 iki 10 cm atsivėrimo).
Kaklelio vėrimosi laikotarpiu gimdyvė turi aktyviai judėti (vaikščioti, stovėti atsirėmus į sieną, sėdėti ant gimnastikos kamuolio, stovėti keturiomis, tūpti, stoti), šlapintis kas 2–4 valandas, gerti ir valgyti lengvai virškinamą maistą, jei to nori. Visa tai padeda mažyliui lengviau slinkti gimdymo takais ir suteikia jėgų gimdyvei.
Latentinės fazės metu sąrėmiai nebūna labai skausmingi, pojūčiai gali priminti menstruacinius spazmus. Kuo labiau gimdos kaklelis prasiveria, tuo sąrėmiai tampa intensyvesni ir labiau varginantys. Šis gimdymo laikotarpis trunka 10–16 valandų, gimdant pirmą kartą; gimdant pakartotinai – 6–8 valandas. Gimdymo trukmė yra labai individuali, kaip ir pats gimdymas.

Nėštumo metu gimdos kaklelis užkimštas gleivių kamščiu
Dažniausiai sąrėmių intensyvumas didėja pagal šią schemą:
Atsidarymas | Sąrėmių trukmė | Intervalas tarp sąrėmių |
Prasideda | + 20–30 sek. | 10 min. |
3 cm | 20–40 sek. | 5–10 min. |
8 cm | 40–60 sek. | 2–3 min. |
10 cm | 60–90 sek. | 30–60 sek. |
Kai gimdos kaklelis apgaubia vaiko galvutę per plačiausią jos matmenį (maždaug virš ausų), kaklelis yra visiškai atsidaręs, tada prasideda kita gimdymo fazė – išstūmimo laikotarpis.
Išstūmimo laikotarpis
Noras stangintis paprastai atsiranda savaime, kai mažylio pirmeigė dalis (dažniausiai tai yra galvytė) pasiekia dubens dugną. Šiuo laikotarpiu sąrėmių jėgą padidina nevalingas diafragmos ir pilvo preso raumenų susitraukimas, vadinamas stangomis. Stangas galima sustiprinti ar susilpninti kvėpuojant. Štai kodėl nėštumo metu patariu ruoštis gimdymui ir apsilankyti praktiniuose mokymuose, kur mokoma kvėpuoti gimdymo metu. Šis laikotarpis trunka nuo 15 min. iki 2 valandų. Išstūmimo laikotarpis prailgėja, jei gimdyvei atlikta epidūrinė nejautra.

Stūmimo laikotarpis
Placentinis laikotarpis
Užgimus mažyliui, jei moters Rh (D) faktorius teigiamas, virkštelė perkerpama, kai nustoja pulsuoti. Jei moters Rh (D) neigiamas, virkštelė perspaudžiama kaip galima greičiau.
Placentinio laikotarpio metu placenta atsiskiria nuo gimdos sienos ir moteriai pasistanginus užgimsta. Šis laikotarpis trunka 8–30 min. Dažniausiai šiuo laikotarpiu į veną arba raumenis suleidžiami gimdos sutraukimus skatinantys vaistai, tokiu būdu placenta greičiau pasišalina, netenkama mažiau kraujo, sumažėja mažakraujystės ir kraujo perpylimo rizika.
Po gimdymo apžiūrima, ar neplyšo tarpvietė ar makštis, gilūs ir kraujuojantys gimdymo takų plyšimai susiuvami, prieš tai atlikus nejautrą.
Per pirmąją parą po gimdymo įprastai netenkama iki 500 ml kraujo.
Kelias dienas po gimdymo dar bus jaučiami pavieniai nemalonūs gimdos susitraukimai, ypač žindymo metu. Kuo daugiau kartų gimdžiusi moteris, tuo gimdos susitraukimai labiau varginantys. Į normalų dydį gimda sugrįžta per 6 savaites po gimdymo.

Placentos užgimimo laikotarpis
Gimdymo pozos
Jei gimdymas yra normalus, moteris gali pati pasirinkti jai patogią stanginimosi padėtį. Gulima ant nugaros padėtis yra pati nepalankiausia. Dažniausiai ligoninėse guldoma pusiau gulomis, atrėmus pėdas į atramas ir įsikibus į specialias atramas. Taip patogiausia suteikti pagalbą mamai ir mažyliui (jei ji reikalinga). Lengviau įvertinti, kaip slenka žemyn mažylio galvutė, kokia gimdymo stadija, ar mažylio padėtis taisyklinga.
Gimdymas atsitūpus
Pagal fizikos dėsnius (žemės traukos jėga), gimdymas atsitūpus – tai viena iš geriausių gimdymo pozų. Visgi ši poza turi savo minusų. Pirmiausia, nėra kaip suteikti pagalbos gimdyvei, dažniau plyšta tarpvietė, kyla didesnio kraujavimo rizika ir kitų komplikacijų. Jei moteris fiziškai nepasiruošusi, netreniravo raumenų nėštumo metu, tada labai greitai pavargstama.
Gimdymas keturpėsčia
Kitaip dar vadinama šuniuko poza. Gimdyvė atsiklaupusi, pasirėmusi alkūnėmis ir mažylį stumia vertikaliau, nei gulėdama ant nugaros. Šitaip gimdant akušerė gali suteikti pagalbą, sekti, kaip slenka mažylio galvutė, prilaikyti ją. Ši poza taip pat turi savo minusų, nes moteris atsisukusi į personalą nugara, su ja sunkiau palaikyti ryšį, sekti stangas.
Gimdymas gulint ant šono
Gimdyvė guli ant šono, viršutinė koja pakeliama, sulenkiama per kelį ir prilaikoma. Pozos minusas, jei lova nėra specialiai pritaikyta gimdyti gulint ant šono, kažkam teks laikyti viršutinę gimdyvės koją iškėlus.
Kiekviena moteris intuityviai jaučia jai patogiausią padėtį, ir tai gali nebūti nei viena iš išvardytų padėčių.

Vos gimęs naujagimis uždedamas mamai ant krūtinės. Tokiu būdu naujagimio oda apsisėja mamos odos bakterijomis, jos glėbyje jis greitai sušyla, nurimsta, girdint jos širdies plakimą

Tik ką gimęs kūdkis nė iš tolo neprilygsta reklamose matytus vaizdelius

Vidutiniškai placenta yra 22 cm ilgio ir 2-2,3 cm pločio, vidutinė masė – 500 g. Virkštelės ilgis – 55 – 60 cm.
Žemiau žiūrėkite „Nucleus Medical Media” edukacinį gimdymo video, kas vyksta moters kūne gimdymo metu: