Kokį vežimėlį rinktis?
Konsultuoja UAB „Mažylio ratai” vadovė Virginija Deveikytė-Jevensaper, www.mazylioratai.lt |
Kad mažylis augtų sveikas, jį būtina migdyti lauke. Jei netoli namų yra parkas, pasivaikščiojimai su mažyliu naudingi ir mamytei. Be vežimėlio neišsiversite.
Vežimėlis yra neatsiejama kūdikio kraitelio dalis. Tačiau, renkantis vežimėlį, jauna mamytė tikrai pasiklys tarp jų gausos. Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad visi vežimėliai yra geri, todėl dairomės tik mėgstamos spalvos. Tačiau tiesa yra kitokia. Kiekvienas vežimėlis skiriasi savo funkcijomis, tad norint išsirinkti ne tik gražiausią, bet ir jums tinkamiausią vežimėlį, reikia atsižvelgti į keletą kriterijų.
Rekomenduojama vežimėlį įsigyti dar prieš gimstant kūdikiui. Prieš vykdama į parduotuvę, įvertinkite savo poreikius:
- Vežimėlio ratus rinkitės atsižvelgdami į tai, kokia kelio danga teks važinėtis
- Jei gyvenate daugiabučiame name, nepamirškite, kad platesni vežimėliai netelpa į liftą
- Priklausomai nuo jūsų ūgio labai naudingos gali būti reguliuojamos rankenos
- Vežimėlio modelį rinkitės apsisprendę, ar reikės specialios fiksavimo sistemos automobilinei kėdutei
Vežimėlio dalys
Lopšys. Naujagimiai gimsta vidutiniškai 50-56 cm ūgio. Paprastai vežimėlyje-lopšelyje jie vežiojami iki kol patys tvirtai sėdi, t.y. iki 5-7 mėnesio. Vidutiniškai 6 mėnesių kūdikis būna 70 cm ūgio. Jeigu jūsų vaikelis gimsta rudenį, tuomet į vežimėlį dar turi tilpti ir šilta antklodėlė ar miegmaišis. Vadinasi, išvengsite nepatogumų, pasirinkdami didesnį lopšį.
Sėdimoji dalis. Į sėdimąją dalį vidutiniškai vaikai sodinami nuo 6-7 mėnesių amžiaus. Svarbu, kad ši dalis būtų lengvai ir horizontaliai atlošiama, nes tokio amžiaus mažyliai dar daug miega. Sėdimoji dalis turi turėti saugos diržus.
Automobilio kėdutė. Kėdutės skirstomos pagal svorio kategorijas: 0-13 kg; 0 – 18 kg; 0-25 kg; 9-18 kg; 9-25 kg; 9-36 kg; 15-36 kg. Naujagimiams būtina mažiausiems pritaikyta automobilio kėdutė, t.y. nuo 0 iki 13 kg su galimybe fiksuoti ant vežimėlio rėmo ir automobilyje, arba 0-18 kg, su galimybe fiksuoti automobilyje.
Rėmas. Išbandykite ar rėmas lengvai ir greitai susilanksto ir išsiskleidžia. Geriausia, jei tai galima padaryti viena ranka.
Vežimėlio ratukai
Vežimėlis su pripučiamais ratais yra skirtas važiuoti bekelėse, su juo lengvai įveiksite sniegynus, duobes. Juos lengva valdyti viena ranka, jie lengvai ir „minkštai“ rieda.
Vežimėliai su polipropileniniais ratukais skirti važiuoti asfaltuotais keliais, jie būna nedideli ir manevringi, tačiau juos sudėtinga valdyti viena ranka.
Triračiai vežimėliai lengvai manevruoja, tačiau tokį vežimėlį nepatogu kelti nuo šaligatvio, nes vežimėlis remiasi tik vienu priekiniu ratu, tampa nestabilus ir krypsta į šonus.
Keturračiai vežimėliai yra stabilesni kelyje.
Priekinių ratukų apsisukimo aplink savo ašį galimybė yra patogi funkcija, kurios dėka vežimėlį galite apsukti vietoje. O važiuojant bekele, ratukus galėsite užfiksuoti.
Supami vežimėliai tai puikus pasirinkimas klasiką mėgstantiems tėveliams. Tai vežimėlis supama, minkšta važiuokle, dideliu lopšiu, bei sportine dalimi, dideliais pripučiamais guoliniais ratais, tačiau dažniausiai jo svoris yra virš 15 kg.
Vežimėlio dydis ir svoris
Jeigu gyvenate būste su patogiu įvažiavimu į namus, tuomet šie kriterijai jums ne itin svarbūs. Vežimėlio dydis ir svoris svarbus daugiabučiuose gyvenančioms mamytėms.
Dydis. Prieš pirkdami vežimėlį, pasimatuokite lifto durų plotį. Jeigu vežimėlis į liftą netelpa, galbūt turite galimybę vežimo rėmą palikti rūsyje ar automobilio bagažinėje, o lopšį neštis į namus. Tuomet pravartu atkreipti dėmesį, kad lopšys būtų su rankenomis. Taip pat pamatuokite, ar vežimėlis tilps į jūsų automobilį. Paprastai lopšys numontuojamas nuo rėmo. Rėmas susilanksto, o lopšys dažniausiai – ne.
Svoris. Jeigu manote, kad jums dažnai teks vežimėlį kilnoti, pavyzdžiui, užnešti laiptais, būtina atkreipti dėmesį į jo svorį. Rėmo svoris gali būti ir 8 kg, ir 20 kg. Lopšys gali sverti ir 4 kg, ir 8 kg.
Fiksacija
Vežimas. Jeigu dažnai keliaujate, jums prireiks dažnai išmontuoti vežimėlį. Atkreipkite dėmesį, kad tai padaryti būtų paprasta. Yra vežimėlių, kuriuos išmontuoti ir sulankstyti galite vieno mygtuko paspaudimu, tačiau yra ir tokių, su kuriais ilgokai vargsite, kol tinkamai sumontuosite.
Automobilinė kėdutė. Jeigu dažnai keliaujate, jums praverstų specialus fiksatorius automobilinei kėdutei, tvirtinamas automobilyje. Sutaupysite laiko montuojant autokėdutę automobilyje.
Vežimėlio pritaikomumas
3 in 1. Lietuvoje populiaru įsigyti „trys viename“ vežimėlius, t.y. perkamas vežimo rėmas su lopšiu, sėdima dalimi ir automobilio kėdute. Vaikeliui išaugus lopšį, uždedama sportinė dalis. Norint keliauti, lopšys keičiamas automobiline kėdute. Tai patogu ir taupu, nes ant to paties rėmo dedamos visos dalys. Tokie vežimėliai būna pritaikyti vaikui iki 3 metų, tad atkreipkite dėmėsį į vežimėlio stabilumą, bei tvirtumą.
Komplektavimas patiems. Jeigu nuspręsite komplektuoti vežimą atskirai, būtų pravartu pasirinkti vieno gamintojo gaminius, kad vežimo dalis galėtumėte tvirtinti prie to paties vežimo rėmo.
Vežimėlio aukštis ir rankenos
Aukštis. Pabandykite vežimėlį pastumdyti, įsitikinkite, kad jo aukštis jums tinkamas. Kartais aukštoms mamytėms vežimėlių rankena būna per žemai, tad stumiant vežimą, jos nuolatos jaučia diskomfortą. Tokiu atveju reiktų rinktis vežimą su reguliuojamomis rankenomis.
Reguliuojamos rankenos. Vežimėlio rankenos aukštis gali būti reguoliuojamas, tad lengvai pritaikysite mamytės ar tėvelio ūgiui. Gali būti keičiama rankenos padėtis – vaikas vežamas priekiu į mamą arba priekiu į pasaulį.
Vežimėlis dviem
Dvynukai. Jeigu jūsų namus aplankė dvigubas džiaugsmas, tuomet jums labai pravers vienas vežimėlis su dviem lopšiukais ar sėdimomis dalimis. Tai žymiai patogiau, nei vežti du vežimus.
Pametinukai. Kai vienam vos dveji metukai, o kitam – mėnuo, vežimėliu vežti reikia abu. Paieškokite varianto, tinkamo kūdikiui ir didesniam vaikui.
Sesytė ar broliukas. Na, o jeigu vyresnėlei(-iui) jau daugiau nei treji, ir jūs daug keliaujate su visa šeima, jums būtų patogu vežimėlis su specialia stovėjimui skirta vieta. Pavargęs vyresnėlis galėtų važiuoti stačias.
Vežimėlio priedai
Prekių krepšys. Dažniausiai montuojamas po lopšiu ar sėdima dalimi. Svarbu, kad jis būtų talpus, lengvai prieinamas, tačiau nepamirškite, kad dažniausiai maksimalus pirkinių svoris negali viršyti 3 kg.
Mamos/kūdikio krepšys. Patogu, kai prie vežimo rėmo galima pritvirtinti papildomą daiktų krepšį, kurį visuomet turėsite „po ranka“.
Miegmaišis. Tai papildomas aksesuaras , kuris itin praverčia šaltu oru, kadangi yra šiltas ir neperpučiamas, bei pritaikytas pagal dydį vežimėliui. Miegmaišis turi papildomus fiksavimo mechanizmus, kad neišslįstu iš sportinės dalies, bei specialias skylutes, saugos diržams perkišti. Tai puiki alternatyva pledams.
Kiti priedai. Apsauga nuo lietaus, kuri apsaugo ir nuo vėjo; tinklelis nuo uodų; skėtukas; laikiklis kavos puodeliui; stalelis vaikui; pirštinės mamytės rankoms, tvirtinamos ant vėžimėlio rankenos.
Vežimėlio saugumas
Stabdžiai. Vežimėlio stabdžiai turi būti ne tik patikimi, bet ir lengvai valdomi.
Saugos diržai. Sportiniuose ar universaliuose vežimėliuose būtini saugos diržai. Geriausia, jeigu jie tvirtinami per mažylio petukus, liemenį ir kojytes. Lopšiukuose paprastai saugos diržai nesegami.
Rėmas. Plataus pagrindo vežimėliai sunkiau virsta, todėl yra mažesnė tikimybė, jog jūsų vaikelis išsivers iš vežimo.
Garantinis aptarnavimas
Įsigydami vežimėlį būtinai pasiteiraukite, koks garantinio laikotarpis jam suteikiamas ir kur reikėtų vežti vežimėlį gedimo atveju.