Ką reikia žinoti, renkant automobilinę kėdutę?
Parengė Eugenija Subačienė. Konsultavo vaikiškų prekių parduotuvės „Mažylio ratai” vadovė Virginija Deveikytė-Jevensaper, www.mazylioratai.lt |
Yra prietarų, kad negimusiam vaikeliui negalima ruošti kraičio, neva gali kažkas negero atsitikti. Bet yra keli daiktai, kuriuos privalu turėti jau pirmosiomis dienomis, susilaukus mažylio. Vienas iš jų – automobilinė kėdutė. Žinoma, dar būnant su naujagimiu ligoninėje, galima įpareigoti tėtį ją nupirkti. Tačiau šis pirkinys turėtų būti gerai išanalizuotas, o ne atsitiktinis, įsigytas paskubomis. Todėl vertėtų autokėdutę išsirinkti dar vaikučiui negimus.
Autokėdučių rūšys
Autokėdutės yra skirstomos pagal kelis kriterijus, tačiau dažniausiai – pagal vaiko svorį.
0+ grupės (nuo gimimo iki 13 kg) kėdutės skirtos vežti vaikams iki 13 kg. Tvirtinamos jos yra prieš važiavimo kryptį. Kai kurie tyrimai rodo, kad tokia važiavimo padėtis yra net 4 kartus saugesnė vaikui (geriausiai apsaugoma galva, gležnas kakliukas ir stuburas), todėl reikėtų kuo ilgiau vežioti šioje kėdutėje. Keisti į didesnę rekomenduojama tik tuomet, kai vaikas išauga kėdutę, t.y. viršija nurodytą svorį, arba vaiko galva išlenda virš kėdutės nugarėlės. Tvirtinant šias kėdutes ant priekinės sėdynės, būtina atjungti oro pagalves.
0-I grupės (0-18 kg) autokėdutės tinkamos kūdikiui nuo gimimo iki 4 metų. Tai autokėdutė, kurioje reguliuojasi sėdėjimo-gulėjimo padėtys ir viena iš šių padėčių yra su patogia gulėjimo padėtimi, skirta kūdikiui.
Šiose autokėdutėse kūdikis (iki 13 kg) sėdi nugara važiavimo kryptin, o 13-18 kg vaikai jau sėdi veidu važiavimo kryptimi. Jas renkasi norintieji automobilinės kėdutės su pilnai gulima padėtimi (kol mažylis užaugs iki 18 kg). Šios kėdutės turi 5 taškų tvirtinimo diržus.
I grupės (9-18 kg) autokėdutės tinka jau sėdinčiam mažyliui. Fiksuojamos veidu priekin, t.y. pagal važiavimo kryptį. Vaikai tvirtinami penkių taškų saugos diržais. Šios autokėdutės turi gulėjimo – sėdėjimo padėtis, o tai yra labai svarbu, kadangi kelionės metu mažyliai dažnai užmiega. Atkreipkite dėmėsį, ar patogus šios padėties reguliavimo mechanizmas. Kai kurios kėdutės turi saugos staliukus, ir vaikutis tvirtinamas ne diržais, bet būtent šiuo staliuku. Autoavarijų bandymais nustatyta, kad kėdutės su saugos staliukais yra saugesnės. Šios grupės autokėdutės skirtos nuo 6 mėn. iki 4 m. amžiaus.
II-III grupės (15-36 kg) kėdutės – vaikams maždaug nuo 3 metų, tačiau ūgis turi būti ne mažesnis nei 95 cm. Vaikas kėdutėje gali būti tvirtinamas autokėdutės diržais, o jam paaugus, automobiliniais diržais. Maždaug nuo 22 kg vaikui užtenka tik paaukštinimo, t.y. atlošas nuimamas. Bet saugiau ir patogiau vežioti vaiką autokėdutėje, kurios nugarėlė ir galvos atlošo aukštis reguliuojamas priklausomai nuo vaiko ūgio. Įprastai šios kėdutės neturi gulimos padėties, tačiau yra gamintojų, gaminančių kėdutes, kurių nugarėlės atlošiamos kartu su automobilio kėde. Tokia kėdutė turi būti tvirtinama ant priekinės sėdynės arba automobiliuose, kur kiekviena sėdynė reguliuojama atskirai.
Naujovė rinkoje – tai autokėdutė, skirta vaikams nuo 9 iki 36 kg, kurioje reguliuojama gulėjimo padėtis, o vaikui paaugus, galima pakelti galvos atlošą į viršų ir tuo pačiu prasiplečia kėdutės šoninės apsaugos.
Automobilinių kėdučių saugumo testai
Pirkdami kėdutę pamatysite, kad ji apklijuota įvairiais ženklais, raidėmis. Ką gi tie ženklai rodo? Yra du pagrindiniai saugumo testai.
ECE R 44/04 AR ECE R 44/03. Jungtinių Tautų priimtas saugumo standartas. Visos Lietuvoje parduodamos kėdutės turi atitikti šį standartą. Tačiau reikalavimai jam yra ganėtinai maži. Priekinis susidūrimas vertinamas esant 50 km/h greičiui, galinis – iki 32 km/h. Sagtys tikrinamos užsegant ir atsegant (jos turi atsisegti ir po įvertintų autoįvykių) 5000 kartų, o tai yra trumpiau nei 5 metai, jei kiekvieną darbo dieną vežate vaiką – tik į darželį ir atgal namo.
ADAC. Vokietijos saugumo tikrinimas. Ne visos kėdutės, kurias galima įsigyti, yra tikrinamos ADAC. Tačiau šio testo reikalavimai yra aukštesni. Autokėdutės vertinamos pagal kriterijus:
- Saugumą. Saugumui įvertinti naudojamas priekinio susidūrimo greitis 64 km/h (kas aktualiau važiuojant Lietuvos miestuose), šoninio susidūrimo greitis 50 km/h.
- Ergonomiškumą. Vertinamas komfortas, sėdėjimo pozicijos, patogumas.
- Ekologiškumą. Tikrinama, kokie yra naudojami dažai, ar nėra sunkiųjų metalų ir pan.
- Priežiūros paprastumą. Vertinamas vaiko užsegimo/atsegimo bei kėdutės tvirtinimo patogumas.
Kas yra ISOFIX?
Tai autokėdutės tvirtinimo sistema. Reikia žinoti, kad ne tik autokėdutė turi turėti šią funkciją. Jei norite tokią kėdutę pritvirtinti, ši sistema turi būti ir jūsų automobilyje. Isofix tvirtinimui nereikia automobilio saugos diržų. Kėdutė pritvirtinama prie fiksatorių, kurie yra automobilyje (metaliniai laikikliai apatinėje sėdynės atlošo dalyje). Tai dar greitesnis ir saugesnis kėdutės tvirtinimas, nes stabiliau sulaiko autokėdutę kartu su vaiku eismo įvykio metu.
Kokie pavojai tyko, perkant naudotą autokėdutę?
Ne paslaptis, kad vaikiška technika kainuoja nemažai. Kartais tėveliai, siekdami sutaupyti, perka dėvėtus rūbelius, naudotus žaislus, staliukus, baldus ir pan. Tačiau ar verta pirkti naudotą autokėdutę? Diskutuotinas klausimas, kas geriau: ar saugumo reikalavimus atitinkanti naudota autokėdutė, ar nauja, bet pigesnė. Vertėtų žinoti, kad net tvarkingai iš išorės atrodanti kėdutė gali būti „sudalyvavusi“ autoįvykyje. Net ir menkas autoįvykis gali pažeisti jos konstrukciją viduje (nepažeisdamas išorės), tuomet nebeužtikrinamas saugumas.
Dažniausios autokėdučių naudojimo klaidos
Nepamirškime, kad automobilinės kėdutės buvimo faktas automobilyje negarantuoja saugumo. Privalu visada atsakingai ir tinkamai ją naudoti. Daugiau nei 50 proc. tėvų daro vienokias ar kitokias klaidas.
- Autokėdutė naudojama nevisada.
- Per laisvai tvirtinami saugos diržai.
- Netinkamai pritvirtinta autokėdutė (dažniausiai per laisvai) juda daugiau nei po 2,5 cm į šalis.
- Neišjungtos oro pagalvės, tvirtinant auto kėdutę ant priekinės sėdynės nugarėle važiavimo kryptimi.
- Naudojama pagal svorį ir ūgį netinkama autokėdutė.
- Automobilio saugos diržai neapjuosia autokėdutės.
- Automobilio saugos diržo sagtis remiasi į autokėdutės konstrukciją.
- Vaikas atsisega saugos diržus.
- Autokėdutė naudojama po autoįvykio.
- Vartojama naudota autokėdutė (neturima instrukcijos, nežinoma, kaip taisyklingai tvirtinti, trūksta detalių, yra pažeista konstrukcija ir pan.).