Gimdymo skausmo malšinimas
„Gimdymas skausmuose“ yra tiesiog įrašytas į daugelio pasąmonę. Todėl besilaukianti moteris, sąmoningai ar ne, ima ieškoti informacijos, ką daryti, kad gimdymo metu skaudėtų kuo mažiau.
Kad skausmą būtų galima valdyti, reikia suprasti jo kilmę. Skausmas sąrėmių metu juntamas dėl gimdos susitraukimo ir gimdos kaklelio tempimo. Progresuojant gimdymui skauda dėl dubens organų, makšties, tarpvietės ir išorinių lytinių organų plėtimo bei spaudimo.
Gimdos ir gimdos kaklelio specialiai paruošti gimdymui negalime. Makštį, dubens dugno raumenis, tarpvietę – galima. Tam naudojamos įvairios raumenų stiprinimo technikos ir programos, specialūs masažai. Šias priemones patariama pradėti taikyti kuo anksčiau, dar tik ruošiantis nėštumui, tačiau pradėti niekada nevėlu.
Gimdymo skausmo malšinimo būdai
Priemonės gimdymo skausmui mažinti yra medikamentinės ir nemedikamentinės. Medikamentinis skausmo malšinimas reiškia įsikišimą į natūralų gimdymo procesą, o tai gali sukelti įvairių nukrypimų nuo normalios gimdymo eigos, gimdyvės ir vaisiaus būklės. Pirmiausiai rekomenduojama išnaudoti visus įmanomus nemedikamentinio nuskausminimo metodus, kurie dažnai turi ir gimdymo veiklos skatinimo efektą.
TAIP PAT SKAITYKITE: Gimdymas: kas vyksta su tavo kūnu?
Nemedikamentinis gimdymo skausmo malšinimas
- Teorinis ir praktinis pasiruošimas. Nusiteikimas gimdyti natūraliai, gimdymo metu vykstančių pokyčių žinojimas, fizinis kūno parengimas padeda lengviau susitaikyti su nemaloniais pojūčiais.
Išmanant gimdymo eigą, prašykite, kad medikai informuotų apie gimdymo stadiją. Žinodama, kas šiuo metu vyksta, galėsite tai įsivaizduoti ir skausmas įgis prasmę. - Artimųjų dalyvavimas ir pagalba. Tyrimais įrodyta, jog gimdymo metu dalyvaujant gimdyvę palaikančiam artimam žmogui, sumažėja skausmo pojūtis, rečiau prireikia medikamentų.
- Kvėpavimo pratimai. Sąrėmio pradžioje rekomenduojama giliai įkvėpti pro nosį ir palengva iškvėpti pro burną, tarsi iškvėptume pro šiaudelį (iškvėpimas ilgesnis už įkvėpimą), po sąrėmio kvėpuoti įprastai. Ritmiškas kvėpavimas padeda tausoti energiją ir palengvina skausmą.
- Judėjimas ir patogiausios pozos paieška. Svarbu negulėti ant nugaros, nes sąrėmiai gali tapti skausmingesni ir lėtesni, gimdymas gali užtrukti, didės nuovargis. Jei labai norisi – prigulti trumpam ant šono. Rekomenduojama vaikščioti, sėdėti ant kamuolio ar plačiai kojomis apkabinus kėdę, „turkiškai“, klubais sukti aštuoniukes, tupėti plačiai laikant kojas, klūpėti katės poza ir pan.
- Masažas. Švelniai masažuojant, sušyla oda, organizmas išskiria endorfinų, malšinančių skausmą, raminančių. Tinka pilvo apačios ar kryžmens srities masažas sąrėmių metu, o tarp sąrėmių – pečių masažas. Galima naudoti augalinius aliejus su keliais lašais mėgiamo eterinio aliejaus.
Skausmo pojūtį galima sumažinti, stimuliuojant atitinkamus kūno taškus (akupunktūra arba akupresūra). Lengvesnis variantas – spausti delne masažinį kamuoliuką.
Šiluma atpalaiduoja įtemptus raumenis, mažina skausmą (pašildyta grikių pagalvėlė, šiltas dušas, vonia). Šaltas kompresas ant kaktos ar pečių juostos – ramina.
Sumažinkite apšvietimą gimdykloje, kai jis nebūtinas. Prieblandoje gimdyvė geriau atsipalaiduoja, išsiskiria daugiau raminančių ir tuo pačiu nuskausminančių hormonų. - Dainos ir bučiniai. Gimdymo metu labai svarbu atpalaiduoti veidą, lūpas. Žema balso vibracija ramina gimstantį kūdikį, atpalaiduoja gimdyvę. Bučiniai gausina natūralaus oksitocino (skatinančio gimdymą) išsiskyrimą.
Troškulys gali sustiprinti sąrėmių intensyvumą, dėl alkio mažėja cukraus kiekis kraujyje, greičiau senka jėgos. Pasiimkite lengvai virškinamo maisto ir didelį butelį negazuoto vandens. - Elektrostimuliacija TENS – transkutaninė elektrinė nervų stimuliacija elektrodais, kuri blokuoja skausmo signalą į smegenis, siekiant numalšinti lėtinį ar ūmų skausmą. Prietaisą galite įsigyti patys (jie skirti ne tik gimdymo skausmui malšinti, bet ir įvairių tipų lėtiniam ir ūminiam skausmui mažinti). Kai kurie gimdymo skyriai juos turi, reikia teirautis, geriausiai iš anksto.
Medikamentinis gimdymo skausmo malšinimas
- Narkotiniai skausmą malšinantys vaistai. Jie švirkščiami į raumenis arba į veną. Dėl galimo naujagimio kvėpavimo centro slopinimo vengiama leisti šių vaistų, numatant gimdymo pabaigą per 2 val.
- Inhaliacinė analgezija. „Linksminančios dujos“ – azoto suboksido ir deguonies mišinys. Jos mažina skausmą ir migdo, greitai veikia ir greitai pasišalina iš organizmo. Esant stipriam skausmui, nelabai veiksminga. Gali sukelti pykinimą, galvos svaigimą, naujagimiui gali prireikti ventiliuoti plaučius.
- Regioninis skausmo malšinimas. Pats efektyviausias, skausmą malšina ilgai.
- Infiltracinė nejautra. Skausmą malšinančio vaisto sušvirkščiama į tarpvietės audinius, prieš kerpant ir siuvant tarpvietę.
- Epiduralinis nuskausminimas. Tai efektyviausias, bet techniškai sudėtingiausias būdas skausmui malšinti. Procedūrą atlieka gydytojas anesteziologas. Specialia adata tarp juosmens slankstelių pasluoksniui praduriami audiniai, raiščiai ir patenkama į epiduralinį tarpą. Pro adatą prakišamas specialus plonas kateteris, pro kurį švirkščiama skausmą malšinančių vaistų. Jokiais būdais negalima judėti. Procedūra trunka 15-20 minučių ir dar 10-30 minučių praeina, kol suveikia vaistai.
Privalumai:
– Veiksmingiausias nuskausminimas gimdant natūraliai;
– Gali būti tęsiamas iki gimdymo pabaigos;
– Prireikus atlikti CP operaciją, galima padidinti vaistų dozes ir sukelti epiduralinę nejautrą.
Trūkumai:
– Gali sumažėti arterinis kraujo spaudimas, atsirasti silpnumas;
– Beveik visada imama nuolat sekti vaisiaus būklę KTG aparatu, todėl moteris turi gulėti;
– Gali atsirasti niežulys;
– Gali susilpnėti gimdymo veikla, prireikti medikamentinio skatinimo;
– Gali užtrukti vaisiaus išstūmimo laikotarpis, nes moteriai sunkiau stangintis sąmoningai nei fiziologiškai;
– Dažniau gali prireikti instrumentinio gimdymo užbaigimo;
– Dėl netolygaus vaistų pasiskirstymo kartais skausmo malšinimas būna nesimetriškas arba nepakankamas;
– Dūrio vieta kelias dienas lieka skausminga;
– Pirmosiomis paromis po gimdymo naujagimis gali būti vangesnis, todėl kas 3 val. jį reikia aktyviai skatinti žįsti.
- Spinalinis nuskausminimas. Panašiai kaip epiduralinis, tik praduriami ne tik audiniai, raiščiai, bet ir epiduralinis tarpas, kietasis smegenų dangalas ir patenkama į nugaros smegenų kanalą. Skausmą malšinantis poveikis prasideda per 1 min. ir veikia 2–2,5 val. Labiausiai tinka, kai atliekama CP operacija.
TAIP PAT SKAITYKITE: Vyro dalyvavimas gimdyme
Medikamentinis gimdymo nuskausminimas yra tikrai naudingas, kai moteris iš tiesų kenčia ypač stiprius skausmus, kai nuskausminimas yra būtinas dėl gimdyvės ligų ir kai numatoma atlikti Cezario pjūvį. Kai šio nuskausminimo privalumai persveria trūkumus, negalima paneigti jo naudos. Svarbu suvokti, kad medikamentinis nuskausminimas labai dažnai turi šalutinį poveikį, kuris gali pasireikšti ne tik gimdymo metu ar iškart po jo, bet ir praėjus keleriems metams, todėl nederėtų iš anksto planuoti gimdymo, taikant medikamentinį nuskausminimą.