Teisė gimdyti namuose

Vis daugiau šeimų domisi galimybe gimdyti ne ligoninėje, o saugioje ir jaukioje namų aplinkoje. Šis noras kyla iš siekio patirti kuo natūralesnį, intymesnį gimdymo procesą. Tačiau kokia yra reali situacija Lietuvoje kalbant apie planuotą gimdymą namuose su specialistų pagalba?
Teisinis reglamentavimas: gimdyti namuose leidžiama
Po ilgų diskusijų, Lietuvoje planuotas gimdymas namuose yra įteisintas priėmus atitinkamus Slaugos praktikos ir akušerijos praktikos įstatymo pakeitimus bei Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) įsakymus (pakeitimai įsigaliojo palaipsniui maždaug nuo 2018-2019 m.).
Tačiau tam, kad gimdymas namuose būtų legalus ir saugus, turi būti įvykdytos labai aiškios sąlygos:
- Mažos rizikos nėštumas: Namuose gali gimdyti tik tos moterys, kurių nėštumas yra įvertintas kaip mažos rizikos. SAM yra nustačiusi konkrečius kriterijus (pvz., vienvaisis nėštumas, vaisiaus galvinė pirmeiga, laiku prasidėjęs gimdymas (37-42 sav.), nėra sunkių motinos ar vaisiaus ligų ir kt.). Riziką viso nėštumo metu ir prieš gimdymą vertina gydytojas ir akušeris. Atsiradus bet kokiems rizikos veiksniams, gimdymas turi vykti ligoninėje.
- Licencijuoto akušerio priežiūra: Gimdymą namuose privalo priimti licencijuotas akušeris.
Reikalavimai akušeriui: ne tik licencija
Svarbu suprasti, kad neužtenka vien turėti galiojančią bendrąją akušerio praktikos licenciją. Akušeris, norintis legaliai teikti gimdymo namuose paslaugą, turi papildomai atitikti griežtus SAM nustatytus reikalavimus:
- Turėti nustatytą darbo patirtį akušerijos srityje ligoninėje.
- Turėti visą būtiną įrangą gimdymui priimti ir pirmajai pagalbai suteikti (tiek mamai, tiek naujagimiui).
- Privalomai turėti bendradarbiavimo sutartį su ligonine, turinčia akušerijos ir neonatologijos skyrius, dėl pagalbos teikimo ir pacientės pervežimo komplikacijų atveju.
- Atitikti kitus kvalifikacinius ir veiklos organizavimo reikalavimus.
Šie reikalavimai sukurti siekiant maksimaliai užtikrinti gimdyvės ir naujagimio saugumą ne ligoninės aplinkoje.
Praktiniai iššūkiai įgyvendinimui
Nors teisinis pagrindas gimdyti namuose Lietuvoje egzistuoja, reali situacija yra visiškai kitokia. Šeimos, norinčios pasinaudoti šia teise, susiduria su beveik neįveikiamomis praktinėmis kliūtimis:
- Praktiniai sunkumai akušeriams: Šiuo metu (2025 m. pavasarį) Lietuvoje yra labai mažai (jei išvis yra) akušerių, kurios būtų įvykdžiusios visus SAM reikalavimus ir galėtų legaliai teikti gimdymo namuose paslaugą. Problema yra ne bendras akušerių skaičius šalyje, o tai, kad labai nedaugelis specialisčių atitinka visus keliamus kriterijus ir/arba nori dirbti pagal nustatytą tvarką.
- Bendradarbiavimo sutarčių problema: Pati didžiausia kliūtis – itin sudėtinga ar neįmanoma gauti privalomą bendradarbiavimo sutartį su ligonine, be kurios akušerio veikla priimant gimdymus namuose yra negalima. Ligoninės dažnai nesutinka sudaryti tokių sutarčių dėl įvairių priežasčių (atsakomybės baimės, administracinės naštos ir kt.).
Dėl šių priežasčių susidaro paradoksali situacija: įstatymas lyg ir leidžia, bet sistema neveikia. Praktiškai rasti licencijuotą akušerį, kuris legaliai ir pagal visus reikalavimus priimtų gimdymą jūsų namuose Lietuvoje, šiuo metu yra beveik neįmanoma.
Saugumo aspektas ir valstybės garantija
Svarbu pabrėžti, kad griežtas teisinis reglamentavimas ir reikalavimai yra skirti apsaugoti motinos ir vaiko sveikatą bei gyvybę. Gimdymas, nors ir natūralus procesas, kartais gali komplikuotis labai staiga, ir tokiu atveju gyvybiškai svarbi tampa skubi kvalifikuota medicininė pagalba, kurią užtikrinti gali tik ligoninė.
Gimdymai namuose be kvalifikuotos medikų priežiūros ar neatitinkant saugumo reikalavimų kelia labai didelę riziką.
Reikia atminti ir tai, kad net jei gimdymas namuose būtų praktiškai įmanomas, tai yra mokama paslauga. Valstybė (per PSDF) garantuoja ir apmoka saugias bei kokybiškas gimdymo paslaugas gydymo įstaigose (ligoninėse) visoms moterims.
Išvada
Nors Lietuvoje teisiškai yra numatyta galimybė planuotai gimdyti namuose su akušerio pagalba esant mažos rizikos nėštumui, dėl praktinių kliūčių (akušerių, atitinkančių visus reikalavimus ir galinčių sudaryti sutartis su ligoninėmis, trūkumo) ši galimybė šiuo metu yra beveik nerealizuojama. Šeimoms, svajojančioms apie gimdymą namuose, tenka arba ieškoti alternatyvų (pvz., kuo natūralesnio gimdymo ligoninėje, privačių gimdymo namų, jei tokių yra), arba laukti, kol situacija šalyje pasikeis ir atsiras reali galimybė pasinaudoti įstatyme numatyta teise saugiai ir legaliai. Prieš priimant bet kokį sprendimą dėl gimdymo vietos, būtina pasitarti su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju.
Svarbu: Gimdymas yra natūralus procesas, tačiau kartais reikalaujantis skubios medicininės pagalbos. Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nepakeičia konsultacijos su gydytoju akušeriu-ginekologu ar akušeriu dėl gimdymo vietos pasirinkimo.