Vyro dalyvavimas gimdyme
Konsultuoja akušerė Ieva Girdvainienė. |
Besilaukiančiai moteriai yra didelė laimė, kai ji gali atsiremti į vyrą, sugebantį ja pasirūpinti, kai jai nereikia visų sunkumų nugalėti vienai. Moteris, kuri jaučiasi mylima, kartu jaučiasi ir sveika, kartu su ja sveikesni būna vaikai.
Moters norai gimdymo metu būna įvairūs: vienoms gyvybiškai būtina, kad šalia būtų artimas žmogus, kitos teigia, kad nesugebės atsipalaiduoti (arba, atvirkščiai, susikoncentruoti) dalyvaujant partneriui. Kai kurios poros į gimdymą žiūri kaip į ypatingą išbandymą, kurį būtina išgyventi abiem kartu. Tuo tarpu būsimi tėčiai elgiasi dvejopai – vieni nori matyti (ir dargi filmuoti) mažylio gimimo procesą, kitus gąsdina vien mintis apie dalyvavimą gimdymo metu. Pagal tai būsimus tėvelius galima suskirstyti į du tipus.
I vyrų tipas
Nėštumas moterį pakeičia ne vien fiziologiškai, bet ir psichologiškai. Kartu su atsakomybe ji patiria didžiulę įtampą, nerimauja dėl kūdikio sveikatos, gimdymo, todėl tampa jautresnė, jaučiasi vienišesnė, nesuprasta ir reikalauja daugiau dėmesio. Besilaukiančiai motinai labai trūksta bendravimo, ji nori kalbėti apie tai, kas jai labiausiai rūpi, o jai rūpi kūdikis. Vyras šioje srityje jaučiasi esąs neišmanėlis, todėl linkęs kalbėtis neutraliomis temomis, bet žmonai to negana. Matydama vyro sutrikimą ir pasyvumą, moteris ima nerimauti ir manyti, jog jis nesusidoros su tėvyste: „Kas bus? Juk jis nieko nesupranta, niekuo nesidomi!“
Daugelio nėščių moterų svajonė yra toks idiliškas vaizdelis: tėvas, priglaudęs ausį prie motinos pilvo, klausosi, kaip spardosi kūdikėlis, ir kalbina jį. Tikrovėje retas vyras tokių veiksmų imasi savo iniciatyva, dauguma jų bijo net prisiliesti prie žmonos pilvo! Tada neatitinkantį lūkesčių vyro elgesį ji išsiaiškina taip: jis nepajėgs ir mūsų šeima žlugs.
Maža to, moteris pasijunta ne tokia patraukli, ateina lytinio susilaikymo periodas. Pastarąjį vieni vyrai priima natūraliai, o kitus jis labai trikdo. Todėl gimsiantis vaikelis kartais tampa nepasitenkinimo bei nesusipratimų, įtampos priežastimi.
Tuo tarpu vyro elgesys labai priklauso ir nuo žmonos pozicijos. Jei moteris supras, kad ji turi padėti vyrui priimti tėvystę, bus padaryta gera pradžia žengiant į naują šeimyninių santykių etapą.
II vyrų tipas
Dalis vyrų taip susitapatina su kūdikį nešiojančia žmona, kad ima išgyventi ne tik psichologinius, bet ir fiziologinius šios būklės ypatumus. Juos pykina, vėliau jie jaučia sąrėmius, gimdymo skausmus. Atsiranda toks pat kaip nėščiųjų depresiškumas, jausmų kaita, kaprizingumas, egocentriškumas, nekantra ir pan. Toks vyrų elgesys aprašytas dar prieš kelis šimtmečius ir JAV jis ištinka apie 11 proc. kūdikio gimimo laukiančių tėvų. Įdomu, kiek tokių tėčių esama Lietuvoje?
Kai kuriose Vakarų šalyse akušeriai reikalauja, kad norinčius dalyvauti gimdyme vyrus įvertintų psichiatras. Jiems reikia tam tikros dvasinės stiprybės, emocinio tvirtumo, sveikatos: išbūti akušerijos skyriuje gali, toli gražu, ne kiekvienas. Minėtojo sindromo pažeistas vyras gimdykloje gali pradėti pats „gimdyti“, todėl tokiems asmenims rizikinga dalyvauti kūdikio atėjime į pasaulį. Šį sindromą dažniausiai išgyvena jauni, 21–27 metų tėvai, turintys psichologinių problemų, t. y. užaugę valdingų motinų šešėlyje. Be kita ko, vėliau tokie tėvai linkę nesveikai prisirišti prie vaiko, sujaukia ne tik savo, bet ir jo gyvenimą.
Ar gimdyti kartu?
Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad kai kuriais atvejais vyro dalyvavimas gimdyme ne tik nepadeda moteriai, bet netgi atvirkščiai – neigiamai veikia jos psichiką, trukdo pačiam gimdymo procesui, gali padidinti cezario pjūvio operacijos riziką. Gydytojai pastebėjo, kad moterys, kurių „kartu gimdantys“ vyrai gimdymo metu stipriai nerimauja, nervinasi ir nesugeba to nuslėpti, gimdo ilgiau, procesas dažniau komplikuojasi. Moteriai likus vienai su akušere ar gydytoju, gimdymo veikla normalizuojasi, paspartėja. Garsus gydytojas akušeris, medicinos mokslų daktaras Michel Odent, daugiau nei 50 metų sėkmingai priiminėjęs gimdymus įvairiose Anglijos, Prancūzijos ir Afrikos klinikose, teigia, kad idealios gimdymo sąlygos moteriai, kai šalia nėra jokio vyro: „Aš žinau, kad geriausia – kai greta gimdyvės yra tik tyli, santūri, patyrusi akušerė. Tada nereikia nei gydytojo, nei vyro – nieko! Tokiomis sąlygomis gimdymas praeina paprasčiau ir greičiau nei tada, kai šalia būna daugiau žmonių, ypač vyrų – ar tai būtų gydytojas vyras, ar pačios gimdyvės vyras“. Vyro dalyvavimas gimdyme verčia moterį jaudintis, ji nervinasi, jos organizme išsiskiria adrenalinas, kuris savo ruožtu stabdo oksitocino – hormono, kuris aktyviai veikia gimdymo procesą, – išsiskyrimą. Šis hormonas veikia gimdos susitraukimus, ir jei jo stinga, gimdymas trunka ilgiau, jis būna sunkesnis ir skausmingesnis. Mokslininkai kartais šį hormoną pavadina „droviuoju“, nes jo išsiskyrimas labai priklauso nuo aplinkos faktorių, kaip į juos reaguoja pati moteris.
Dalyvavimas gimdyme vyrams yra emociškai stipri ir kartu visiškai nauja patirtis. Nei jų tėvai, nei seneliai, nei proseneliai, jei jie nebuvo gydytojai, nėra matę naujos gyvybės atėjimo į šį pasaulį. Todėl dažnai vyrams lieka neaišku, ką gi daryti gimdymo metu. Juk tas mistiškas „būti ir palaikyti savo mylimą moterį“ nelabai ką paaiškina.
Be abejo, kiekviena šeima pati nusprendžia, kaip geriausia jų kūdikiui išvysti pasaulį – dalyvaujant tėčiui ar ne.
Rekomendacijos vyrams, besiruošiantiems dalyvauti gimdyme
Jeigu vyras planuoja dalyvauti gimdymo metu, privalo žinoti, kad jis bus ne įprastinis stebėtojas, o padėjėjas. Tėtis turi sukaupti kuo daugiau informacijos ir apie nėštumą, ir apie gimdymą. Iš vyro nebus reikalaujama padėti gydytojui ar akušerei. Jo dalyvavimas gimdymo metu turi vienintelį tikslą – fiziškai, psichologiškai ir emociškai padėti žmonai, o po to pasidalyti su ja vaiko atėjimo į šį pasaulį džiaugsmu.
Baimės pojūtį prieš gimdymą išgyvena beveik visi vyrai. Nusprendus gimdyti kartu, būtina tinkamai pasiruošti.
Keletas patarimų vyrams, kaip pasirengti:
- Būtinai paskaitykite literatūros, pažiūrėkite filmų apie gimdymą. Jeigu norėsite lankyti pasiruošimo kursus, iš anksto pasiteiraukite, ar jie skirti ir vyrams. Daugumoje nėščiųjų kursų informacija pateikiama tik moterims. Po kursų būtinai įvertinkite, ar įsivaizduojate kūdikio gimimą, ar aiški jūsų paskirtis. Tai labai svarbu, teikiant pagalbą žmonai.
- Pakalbėkite su draugais, kurie dalyvavo gimdyme. Jie pasidalys patarimais, nes kažkada išgyveno tokius pat jausmus, tačiau vėliau sėkmingai gimdė kartu.
- Pasistenkite iš anksto kartu su žmona apsilankyti ligoninėje, pasirinkite gimdymo vietą ir susipažinkite su aplinka.
- Aptarkite savo jausmus su žmona. Ji nori žinoti, ką jūs jaučiate. Tai padės išsiaiškinti, ko ji tikisi iš jūsų. Šio pokalbio metu būkite ypač jautrus. Jūsų baimę žmona gali įvertinti kaip ženklą, kad esate abejingas jai ir jūsų mažyliui.
Rekomendacijos vyrams, kaip elgtis gimdymo metu:
- Užtikrinkite žmonos saugumą. Padėkite moteriai jaustis saugiai, globokite ją, rūpinkitės jos poreikiais.
- Bendraukite su personalu. Moteriai gali stigti energijos situacijai aptarti, šios užduoties imkitės jūs.
- Nepriimkite asmeniškai moters reakcijų. Moteriai gali kilti pykčio banga, ją gali suerzinti neapgalvota jūsų frazė ar veiksmas. Tai yra normalu, priimkite tai neteisdamas ir neišsigąskite.
- Mažiau šnekėkite. Moteris gimdymo metu gali sunkiai suprasti, ką jūs kalbate. Bendraukite daugiau fiziniais signalais, tačiau svarbu, kad aiškiai pasakytumėte, kas vyksta.
- Siūlykite, o ne klauskite. Siūlykite vieną variantą, pavyzdžiui, ne „ko norėtum gerti?“, o „ar gersi sulčių?“
- Palaikykite emociškai. Nekartokite bereikšmių žodžių „nusiramink“, „atsipalaiduok“. Gimdymas yra sunkus darbas, todėl moteris gali susierzinti. Geriau sakykite: „tu esi stipri“, „aš tavimi džiaugiuosi“, „skausmas stiprus, bet tu esi stipresnė“, „mes tuoj turėsime mūsų džiaugsmą savo rankose“.