Apie mitybą nėštumo metu bei svorio numetimą pagimdžius
![]() |
Konsultuoja kilo.lt dietologė Eglė Šinkevičiūtė. |
Kodėl vienos merginos nėštumo metu priauga 30 kg, o kitos vos 12 kg?
Gaunamų kalorijų skaičius nėštumo metu neturi būti specialiai didinamas. Būsimos mamos, sužinojusios, kad pastojo, ima valgyti daugiau, tikėdamos, kad reikia valgyti už du. Taip nėra, kadangi vaisiui vystytis pakanka tiek kalorijų, kiek reikia tam, kad normaliai funkcionuotų motinos organizmas.
Nesiginčijama, kad nėštumo metu jaučiamas didesnis alkis. Bet ne dėl to, kad vaisius reikalauja, o dėl to, kad moters organizme vyksta hormonų perversmas. Tai išbalansuoja natūralų maisto poreikio suvokimą. Kad moteris nėštumo metu nepriaugtų svorio, išskyrus natūralų kūno masės pasikeitimą dėl vaisiaus, reikia suvokti, jog būsimam vaikui neįdomu, kas yra šokoladas ar braškės su grietinėle. Jeigu pasiduodate tokiems poreikiams, maitinate ne būsimą vaiką, o patenkinate hormonų sukeltą potraukį saldumynams.
Netikslinga riboti maistinių medžiagų poreikio, kuomet jis natūraliai išauga. Būsimos mamos energijos ir maisto medžiagų poreikiai kinta. Tačiau svarbu, kad kalorijos būtų didinamos sveiko maisto sąskaita.
Jei Jūsų KMI yra tarp 18.5 ir 24.9, tai Jūsų kūno svoris normalus, nėštumo metu turite vartoti maždaug 300 kcal daugiau nei prieš tai vartojote. Jei sportuojate, šis skaičius turi būti dar šiek tiek didesnis.
Kaip efektyviai numesti nereikalingą svorį po gimdymo?
Dažnai daroma klaida, kad po gimdymo daugelis moterų ima labai stipriai riboti suvartojamų maistinių medžiagų kiekį manydamos, kad dabar būtinai reikia kaip įmanoma greičiau atsikratyti sukauptų kilogramų ir – persistengia.
Dėl dirbtinai sukurto per didelio kalorijų deficito sutrinka natūralus laktacijos procesas ir moterys, neseniai tapusios mamomis, nebeturi pieno ir nebegali džiaugtis maitinimu krūtimi. Negalima persistengti mažinant kalorijas, nes jau ir pats maitinimo krūtimi procesas degina kalorijas, kas palanku norinčioms greičiau sulieknėti. Norint to pasiekti, nekenkiant sau ir mažyliui, tikslinga būtų prie įprasto kaloringumo maitinančiai moteriai pridėti 500 kcal: 100 g ryžių, 100 g vištos krūtinėlės ir salotų porciją. Tai gausūs pietūs, ir… vertingiau nei šokolado plyta, kuri kalorijų turi maždaug tiek pat.
Labai svarbu pabrėžti, kad pieno gausa ir kokybė priklauso ne tik nuo kiekio, bet ir nuo to, ką žindyvė valgo. Maitinanti mama neturėtų vartoti nesočiųjų riebalų (aliejaus, riešutų), nes jie stabdo pieno gamybą, ją spartina gyvulinės kilmės baltymų (mėsos, žuvies, kiaušinių, liesų pieno produktų) vartojimas. Gausiau vartojant pieno produktus ir mėsą (ypač kepenėles) gausite ir daugiau kalcio bei geležies. Taip pat reikia daugiau vitamino A, jį gauname iš morkų, špinatų, saldžiųjų bulvių, mangų ar moliūgų. Reikia didinti gaunamų skaidulų kiekį (vaisiai, daržovės, neskaldyti grūdai, rupi duona) bei vengti riebių maisto produktų.
Rekomenduojama valgyti nedidelėmis porcijomis 5-6 kartus per dieną. Maitinanti motina gali jausti didesnį troškulį, dėl to turi vartoti daugiau skysčių, konkrečiai vandens, nes jis taip pat susijęs su pieno gamyba.
Laikantis šių rekomendacijų mamytės efektyviai, o svarbiausia sveikai, nekenkiant sau ir mažyliui, praras nėštumo metu sukauptus kilogramus.